4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Házikert

Felülről vagy alulról öntözzük a szobanövényeket?

Agrofórum Online

Nem csoda, hogy ma már elbizonytalanodik az ember, ha a szobanövények öntözéséről van szó, hiszen egyszer azt tanácsolják, hogy merítsük meg őket vizes lavórban, máskor pedig azt, hogy csak alulról öntözzük, különben elrothadnak a növényeink. Mi hát akkor az igazság? Melyik a helyes öntözési módszer?

Az öntözés az egyik legfontosabb teendőnk a szobanövényeink nevelése során. Azonban nem mindegy, melyik fajtát hogyan, mikor és mennyi vízzel öntözzük meg. A cserepes növényeket ugyanis öntözhetjük alulról és felülről is. Mindkét módszernek megvannak a maga előnyei.

Számolnunk kell azonban azzal is, hogy a növényeink épp milyen növekedési fázisban vannak. Hol tartjuk őket (milyen fény-, hőmérsékleti és egyéb viszonyok mellett) és mekkora a növények vízigénye.

Alulról öntözni hatékonyabb

A szakemberek szerint az a legjobb, ha alulról öntözzük meg a növényeket, mert ez elősegíti a gyökérfejlődést. Így kellő vizet szív fel a talaj, de közben jó eséllyel elkerülhető a gombás megbetegedések kialakulása (amik a felülről történő locsolás során gyakran fellépnek).

Persze mindig figyelembe kell venni a növény egyedi igényeit. Némelyik növény ugyanis jobban kedveli, ha alulról öntözik, míg mások a felülről történő locsolást részesítik előnyben.

Ha alulról öntözzük meg a növényt, akkor célszerű a vízelvezető lyukakkal ellátott cserép alá egy vízzel teli tálat tenni. Így a talaj a kapilláris hatás révén, akár egy szivacs, felszívja a vizet. Éppen annyit, amennyire szüksége van.

Ebben rejlik a módszernek a zsenialitása. Ugyanis nem ázik át a talaj, nem pazarolunk vizet és nem csak a felső talajréteg lesz átitatva.

Ez a módszer egészségesebb gyökérrendszert és gyökérfejlődést eredményez, mint a felülről történő öntözés. Továbbá csökkenti a leveleken kialakuló betegségek kockázatát, hiszen azok mindig szárazok maradnak.

Nagyobb cserepek és dézsák esetében ez a módszer nehezebben kivitelező. Kivéve, ha eleve ilyen rendszerben neveljük a növényeket és minden dézsa alatt egy vizes tálka is van.

Felülről öntözni kényelmesebb

Azzal, hogy a lombozatra permetezzük a vizet, számos gombás megbetegedésnek adunk helyet. Így például a lisztharmatnak, a feketefoltosságnak és a rozsdának is. Valójában ilyenkor arra kellene törekednünk, hogy a fentről érkező víz a növények tövét érje. Azonban a sűrű és dús lombozatú növényeknél ez nagyon nehezen kivitelezhető.

A teraszon vagy a kültéri cserepes növényeknél ez nem jelent akkora gondot, hiszen ez az öntözési módszer az esőt utánozza. Így, ha elegendő szélmozgás van a kertben, akkor a levelek megszáradnak. Ez azonban a lakásban nehezebben megy.

A felülről történő öntözés előnye az, hogy gyorsabb. Főleg a nagy méretű cserepek esetében. Ha hosszú kiöntőjű locsolókannát választunk, akkor könnyebben találjuk el a növény tövét. Ebből kifolyólag a víz könnyebben a gyökerekhez jut.

Az alulról történő öntözés azért lehet problémás, mert idővel felhalmozódhatnak az ásványi sók a talajban, ami káros lehet a növények egészségére nézve.

Mit javasolnak a kertészek?

A kertészek azt javasolják, hogy a virágokat alulról öntözzük annak érdekében, hogy fenntartsuk a helyes tápanyagszintet. Az olyan szobanövények, mint például a fikusz és a fokföldi ibolya kifejezetten hálásak érte, ha alulról locsoljuk meg.

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Öntöződobokkal a jó termésbiztonságért

2023. május 16. 09:06

Szerencsére ma már léteznek olyan öntözőberendezések, melyek használatával a termésátlag nemcsak szinten tartható, hanem növelhető is.

Így kerülhetők el a paradicsom nem fertőző betegségei

2023. július 27. 10:40

Deformált, repedezett, heges a paradicsom termése? Esetleg nem elég tömött, kevés benne a mag és a léállomány? Ilyenkor egyszerűen megelőzhető, nem fertőző betegségek állhatnak a háttérben.

Erről érdemes tudni a fúrt kutak kapcsán!

2023. március 31. 15:43

Továbbra is díjmentesen lehet üzemeltetni a korábban létesített és bejelentési kötelezettségnek eleget tevő kutakat.

Lankadnak, sárgulnak a meggyfa levelei. Mivel tudnám az állapotát helyrehozni?

2023. július 12. 04:36

Meggyfa levelei kókadtak, sárgulnak, méretük fele akkora, mint szokott lenni. Milyen permetezéssel, mivel tudnám ezt az állapotot helyrehozni?