Házikert

Gilisztaűző varádics: most kell megszedni növényi főzethez

Agrofórum Online

A gilisztaűző varádics egy hasznos dísznövény is lehetne amellett, hogy növényi leveket és ázalékokat is készíthetünk belőle. A gilisztaűzésen kívül másra is jó!

A gilisztaűző varádics (Tanacetum vulgare) az őszirózsafélék családjába tartozó olyan növényfaj, mely a nedvesebb területek egyik gyomtársulás-alkotója. Egész Európában előfordul, Magyarországon is gyakori, talán csak az Alföldet kerüli el, mert az ártéri magaskóros társulások és a mocsárrétek növénye.

Alapvető társulásban a kanadai aranyvesszővel (Solidago canadensis), a magas aranyvessző (Solidago gigantea) gyomtársulási faja.

Miről ismerhető fel?

Megjelenése elég jellegzetes. Őszirózsafélék családjához hűen a fészekvirágzatokban csöves virágok vannak, sugárvirágok nélkül. Élénk sárga színe és nagy lombtömege miatt nagyon látványos még díszkertekben is. 80-100 cm magasságra is megnő, aranysárga virágai adják fő díszítőértékét.

Leveleit és virágát megdörzsölve egy fűszeres és kámforos illat csapja meg az orrunkat.

A gilisztaűző varádics élénk sárga színe és nagy lombtömege miatt nagyon látványos

Hova ültessük a kertben?

A nedves kertrészekben biztosan jól érzik magukat, alacsonytermetű díszkerti változatát sziklakertekbe is ültetik, de szükséges számára a rendszeres öntözés. A Herbáriumokan gyakran írnak a gilisztaűző varádicsról, mert jótékony hatásai miatt még a népgyógyászati leírások is említik.

Azért itt fontos megjegyezni, hogy humán felhasználás oldalról az OGYÉI tiltólistáján van!

A leírások szerint onnan ered a neve, hogy a bélgilisztákat is elűzte a leveléből, virágából készült teája. Külsőleg borogatásoknál ízületi fájdalmak ellen ajánlották korábban, de újfent jelezni szeretném, hogy most az OGYÉI tiltólistáján van, ezek inkább csak népgyógyászati leírások.

Mivel hatóanyagai viszont nem figyelmen kívül hagyhatók, így növényi leveknek a kertben használható a gilisztaűző varádics.

Méliusz Juhász Péter 1578-ban írott Herbáriumában is említik a hangyaellenes hatását. Ez annyiban érdekes, hogy míg a főzet és az erjesztett lé tényleg jó a hangyák ellen, addig a növény körül nincs jelentős hatás, ha csak magát a növényt és környezetét nézzük. Ezzel egy időben a levéltetvek és még a poloskák sem kedvelik, ami miatt távoltartó növényként is gondolhatunk rá a biokertészkedéskor.

További érdekessége, hogy szárított virágait rongyzsákba téve, és úgy a szekrénybe akasztva a molyok ellen is hatékony, ahogyan azt a levendula esetében már ismerjük.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Öntözni lehet jól, de még jobban is! - Mire van szükség a KITE öntözési szaktanácsadásához?

2023. március 1. 15:34

Az 50 éves jubileumát ünneplő KITE Zrt. a különleges alkalom kapcsán is a jövőbe tekint, így nem véletlen, hogy az AGROmashEXPO-n jelentették be: a már jól ismert Precíziós Gazdálkodás Rendszerük, vagyis a PGR digitalizált adatokra támaszkodó öntözési szaktanácsadással bővül.

Precíziós öntözéstől a kukorica csepegtetéséig - A KITE öntözési szolgáltatásai, megoldásai

2022. november 7. 13:37

Hatalmas érdeklődés mellett, Nagy István agrárminiszter jelenlétében tartotta meg öntözési szakmai napján szeptember végén a KITE Zrt. Nádudvaron a 2022-es aszályos nyár után több száz gazdálkodó volt kíváncsi arra, hogy milyen megoldásokkal lehet enyhíteni a klímaváltozás okozta károkat.

Téli öntözési tippek – a fákhoz

2022. november 11. 11:24

A fák évről évre megtapasztalják a zord időjárás okozta stresszt – bár ez nem mindig látszik meg rajtuk –, de általában a vízhiány okozza számukra a legnagyobb károkat.

Az agglegénypálma tényleg mindent kibír?

2023. február 5. 04:37

Valós az a megállapítás, miszerint az agglegénypálma mindent kibír? Tényleg beéri ez a növény minimális törődéssel?