Házikert

Hagyjuk az elszáradt növényi részeket a növényeken?

Agrofórum Online

Aktuális kerti munkák közé tartozik az elszáradt növényi részek kérdése is: vajon vágjuk-e le őket, vagy hagyjuk a növényeken? Olvasói levelek sokasága érkezik a témában évről évre.

Az elmúlt időszakban egyre nagyobb vita van a kertbarátok körében, hogy vajon melyik irány az igazi, hiszen van, aki puccra tarolja ilyenkor a kertet, és minden elszáradt növényi részt levág. A másik csoport meg azt képviseli, hogy mindent hagyjunk úgy, ahogyan van, és ne vágjuk le az elszáradt növényi részeket. Kinek van igaza?

Évekig én is levágtam ősszel, ami elszáradt a kertben

Éveken át én is alaposan visszavágtam mindent, és azt gondoltam, hogy a “Tiszta udvar, rendes ház” elve szerint ez így van jól. Aztán egyszer csak belefutottam sünbe, madárba a gallyak között.

Ez jó 10 évvel ezelőtt volt, azóta teljesen megváltozott e téren a gondolatom, hiszen saját szememmel láttam, hogy mennyire fontos a búvóhely a kertben.

Nem kell mindent uraljunk

Bár még csak az utóbbi évtizedben lett divat, hogy a természetet élni hagyjuk a magánkertekben, azért nem árt tudni, hogy nem kell mindent uraljunk. A kert pontosan ez. A díszkert is lehet környezettudatos és fenntartható, emellett rendkívül szép és esztétikus.

A biodiverzitás alapja, hogy minden élőlénynek helyet teremtünk, és eközben szépet alkotunk a természettel együttműködve.

Az elszáradt növényi részek között és növényi részeken rengeteg élőlény tud megbújni, elrejtőzni. Ezért ha levágjuk az elszáradt növényi részeket, akkor pontosan ezeket a rejtekhelyeket szüntetjük meg.

A meghagyott növények akár van hó, akár nincs: nagyon szépen mutatnak télen is
A meghagyott növények akár van hó, akár nincs: nagyon szépen mutatnak télen is (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/ho-termeszet-kert-tel-370922/)

Dinamikus kertkép télen is

A télről mindenkinek a kopasz, sivár kert jut eszébe. De mióta ebben az új szellemben meghagyjuk az elszáradt növényi részeket, azóta teljesen más a téli kert is.

A meghagyott növények akár van hó, akár nincs: nagyon szépen mutatnak télen is. Ha megfelelő növénytársítással dolgoztunk, akkor a kert ugyanolyan lépcsőzetességet mutat, mint nyáron, csak annyi különbséggel, hogy most nem virágos és zöld az egész kert, hanem a barna és a sötét színek jellemzik inkább.

Éppen ezért lenne fontos, hogy játékosságot vigyünk bele a kertbe: játszhatunk a kéregmintákkal, kéregszínekkel, a hajtások formájával (göndörfűz például), vagy a színes hajtásokkal, mint a somoknál, ahol a pirostól a sárgáig választhatunk.

Az örökzöldek is ilyenkor érvényesülnek igazán, hiszen a fő zöld színt adják. De ha örökzöldeknél is belevisszük a játékosságot, akkor még izgalmasabb összhatást érünk el, és akár ki is emelhetik a le nem vágott, de elszáradt növényi részeket díszágyásokon belül.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Hány gazda választja majd önkéntesen a biodiverzitás védelmét?

2021. október 27. 14:23

A biodiverzitás, vagyis biológiai sokféleség fontosságát jól mutatja, hogy az EU által már bemutatott uniós előirányzás alapján készülőben van a magyar Nemzeti Biodiverzitás Stratégia. Erről az Agrárminisztérium támogatásával a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) rendezett szakmai fórumot.

120 éve a hazai méhészet szolgálatában

2022. június 2. 13:21

A Gödöllői Arborétum szomszédságában fekvő, saját méhállománnyal is rendelkező osztály pontosan 120 éve, hogy a hazai méhészet szolgálatában áll.

Városi zöldítés: egy biztosan megtérülő beruházás

2021. május 18. 06:36

A Wageningen University & Research (WUR) évek óta kutatja a zöld városok hatásait. Sok egyéb pozitív hatása mellett a városi növénytelepítés javítja a környezeti feltételeket, miközben elősegíti a biológiai sokféleség gyarapodását.

Mellbevágó jelentés a parlagfűről és más inváziós fajokról

2023. szeptember 17. 07:10

Az inváziós fajok behurcolása és terjedése világszerte a biodiverzitás csökkenésének egyik legfőbb okozója.