Ház, táj blog

A krizantém gondozásának aranyszabályai

Agrofórum Online

A dísznövény-nemesítők évszázados munkájának köszönhetően a sokoldalú és változatos krizantémnak sikerült kilépnie a „temetői virág” szerepéből, és mára a vágott, cserepes és kerti változataival meghódította az otthonokat, a kerteket és a parkokat is. Mit tehetünk házikert-tulajdonosként azért, hogy margitvirágaink éveken keresztül legszebb pompájukban, egészségesen növekedjenek?

A krizantém, vagy más néven margitvirág (Chrysanthemum) a krizantém (Chrysanthemum) növénynemzetség őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozik. A magasabb szárat és telt virágot nevelő fajták vágott virágnak, az alacsonyabb, egyéves fajták cserépben történő nevelésre alkalmasak, a terebélyesebbre növő félcserjék pedig a kertben díszítenek gyönyörűen. Kezdő kertészeknek is kitartó barátjává válhatnak az egyéves és évelő fajták is, hiszen egy-két sarkalatos, megjegyzendő szabályt betartva gondozása rendkívül egyszerű.

A megfelelő hely kiválasztása

A hazai körökben legnépszerűbb ősszel virágzó fajták jellegzetes rövidnappalos növények. Ez azt jelenti, hogy virágzásukhoz csak pár órányi napsütésre van szükségük. Bár szeretik a fényt, az erős napsugárzás árthat nekik, ezért kertünkben félárnyékos helyet válasszunk számára.

A talaj kémhatására és szerkezetére nem kifejezetten igényes (sőt igen jó a sótűrő képessége), de igyekezzünk jó szerkezetű és vízáteresztő képességű talajt választani a kertben számára. Ha a telkünk talaja szélsőségesen homokos, többször öntözzünk, és ültetéskor juttassunk ki szervestrágyát és/vagy virágföldet is, aminek segítségével nő a talaj vízmegtartó képessége. Agyagos talajon kevesebbet öntözhetünk.

A magas nyári hőmérséklet (30 oC feletti) veszélyezteti a növény egészségét, befolyásolja a virágok fejlődését és segíti a károsítók (pl.: vírusok, takácsatka) megjelenését. Mivel nyaraink nappali hőmérsékletét nem áll módunkban módosítani, törekednünk kell az optimális helyválasztásra, valamint tápanyag- és vízutánpótlásra, hogy a növény képes legyen átvészelni a legmelegebb hónapokat.

Az őszi dekoráció elengedhetetlen kelléke

A krizantém gondozása

A krizantém kedveli a sok vizet, ezért tartsuk mindig kissé nyirkosan a földjét. Öntözéskor (reggel vagy estefele a legideálisabb) ügyeljünk arra, hogy a leveleket minél kevesebb nedvesség érje, így elkerülhető a gomba- és baktériumos betegségek kialakulása. Kéthetente-hetente (öntözéstől, eső mennyiségétől függően) távolítsuk el az ágyásból a gyomnövényeket és lazítsuk fel kissé a talaját (óvatosan, a gyökerekre vigyázva). Tavasztól rendszeresen öntözzük az időjárás és a talaj/virágföld vízmegtartó képességének függvényében.

Ha az elnyílt virágokat kora tavasztól kezdve lecsípjük, akkor azok helyén újabbak fognak fejlődni. Ha a csúcshajtásokat kéthetente eltávolítjuk, elősegítjük a növény oldalirányú növekedését is és a szép virágzást is. A növényt a virágok eltávolítása előtt és után tápoldatozhatjuk.

A megfelelő mennyiségű öntözés ás tápanyag-utánpótlás eredménye

Nevelhetjük cserépben is

A krizantém bokros formája miatt nagyon jól nevelhető cserépben is. Az erre legalkalmasabb fajtákat angolul garden mums-nak is nevezik. Elvirágzás után távolítsuk el az elnyílt virágokat, ezt követően jó vízelvezetésű talajba, napos-félárnyékos helyre ültessük ki (vagy pincébe, garázsba 4-6 oC-on teleltessük át).

Novemberben a szárait visszametszhetjük a talaj szintje felett 5 cm-re (arra ügyeljünk, hogy a metszés után 3-4 nappal ne csökkenjen 0 oC alá a hőmérséklet, különben a növényünk kifagyhat). A talajra terítsünk szét egy réteg talajtakaró anyagot (mulcs, fűkaszálék, lomb), de arra ügyeljünk, hogy közvetlenül a növény tövénél ne halmozzuk a takaróanyagot túl magas és tömött kupacba, mert ez rothadást okozhat.

A cserépben nevelt, ki nem ültetett krizantémok gondozása nem tér el jelentősen a kiültetett társaikétól: ültetésnél használjunk jó minőségű, vízáteresztő virágföldet, rendszeresen öntözzük, hetente tápoldatozzuk. A földkeveréket úgy állítsuk össze, hogy meleg időben se száradjon ki könnyen. A vágott krizantém talajának előkészítése során a talajszerkezet javítása érdekében szervestrágyát (pl.: marhatrágyát) használjunk.

A krizantém szaporítása

A krizantémot főként hajtásdugványozással szaporíthatjuk: az 5-6 cm-es dugványokat május és július között ültessük ki napos helyre, tápanyagban dús földbe. Amikor elkezd bokrosodni, öntözzük bőségesen, tápoldatozzuk, és kétszer-háromszor csípjük vissza. A dugványozáson kívül szaporítása tőosztással is megoldható, ezzel a többéves növények fiatalítását is biztosítjuk.

Érdekesség

A krizantém virágának bizonyos mértékben befolyásolható a nagysága: hagyjuk meg a növény fő hajtásának a csúcsán megjelenő virágbimbók közül a legfejlettebbet, a többit csípjük le. Ezzel biztosítjuk a megmaradt bimbónak a sok tápanyagot, aminek eredményeképpen hatalmas nagyra fejlődhet.

Ha lecsípjük az elnyílt virágokat újakat hoz

Sokszínű, élményekben gazdag novembert kívánok minden kedves Olvasónak!

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Időjárás: ideális körülmények között telelnek az őszi vetések

2019. január 23. 09:15

A hőmérséklet a múlt hetinél kissé alacsonyabban alakul, de nagyobb területre kiterjedő -10 fok alatti, komoly fagyokra nem kell számítani.

Hogyan gondozzuk a magról kikelt avokádót?

2023. május 9. 04:36

Magról kikelt avokádót gondozok, amely kb. 30 cm magas. Nagyon szép, egészséges, nagy levelei vannak már. Cserépben van. Hogyan gondozzam a továbbiakban?

Növényvédő szerek „mozgása” a talajban

2023. június 26. 05:39

A hatóanyag és a talaj adszorpciós/deszorpciós folyamatainak vizsgálata fontos adatokat szolgáltat a vegyület környezeti megoszlásának előrejelzéséhez.

Talaj párolgása: evaporáció és evapotranspiráció

2023. január 18. 05:37

Evaporáció: a vízfelületek, a növényi test felületi (passzív) és a talaj (felszíni és felszín alatti) párolgásos vízvesztesége, ez az abiotikus párolgás.