Ház, táj blog

Csatlakozzunk „A mi sokszínű kertünk” kampányhoz!

Agrofórum Online

A Magyar Természetvédők Szövetsége idén elindította a „A mi sokszínű kertünk” kampányt, amelynek az a célja, hogy családokat, különböző intézményeket és önkormányzatokat ösztönözzenek arra, hogy lépéseket tegyenek a biodiverzitás védelme érdekében a saját környezetükben.

Május 22-én ünnepelte a világ a Biológiai sokféleség világnapját, és ugyanezen a napon hazánkban a Magyar Természet Napját is jegyzik a naptárak. A Magyar Természetvédők Szövetsége (röviden MTVSZ) ebből az apropóból egy kiváló kampányt indított „A mi sokszínű kertünk” címmel.

A kezdeményezés sajnos napról napra időszerűbb. Ahogy a Szövetség oldalán is olvashatjuk, a hazánk területét egykor borító természetes élővilág értékeinek több, mint 90%-a mára megsemmisült. A sokszínűség csökkenéséért elsősorban az emberi tevékenység (ipar, mezőgazdaság, infrastruktúra) a felelős. A természet helyreállítása érdekében elsősorban a társadalmi és gazdasági viszonyainkon kell változtatni (erről szól az energiaválsággal és pénzrendszerváltással kapcsolatos kampány), de az egyének, családok és közösségek is sokat tehetnek a biológiai sokszínűség megőrzése, és a sokféleséget veszélyeztető folyamatok megfordítása érdekében.

A jelentkezés menete

Egy, a kampány honlapján elérhető egyszerű űrlap kitöltésével csatlakozhatunk a programhoz, és mint résztvevők leírhatjuk, mit tettünk a környezetünk sokszínűségének megőrzéséért, illetve fényképeket tölthetünk fel az általunk megtett biodiverzitás-védelmi lépésekről.

A kampány célja, hogy minél többen tegyünk évről évre a biológiai sokféleség megőrzéséért
A kampány célja, hogy minél többen tegyünk évről évre a biológiai sokféleség megőrzéséért

Attól függően, hogy egyénileg, családként, iskolaként vagy egyéb intézményként (akár munkahelyként) jelentkezünk, különböző információkat, tippeket kaphatunk a témával kapcsolatban. A kampányhoz egészen 2024. október 20-ig küldhetjük be az űrlapunkat, képekkel és beszámolóval együtt. Jelen cikk írásakor már több mint tízezer csatlakozó pályázata érkezett be. Lehetőségünk van megtekinteni a többi jelentkező képeit és leírásait is, ez segítheti az újonnan csatlakozókat egy kis ihletet meríteni.

Már egy kicsinyke kertdarab vagy udvar is jó szolgálatot tehet, hogy megkezdjük a természetbarát lépések sorát.

Valósítsatok meg egy vagy több elemet a kampány honlapján feltüntetett biodiverzitás-barát kert ötletekből a kertetekben, udvarotokon!

Minél többféle élőhelyet alakítunk ki, annál több növény- és állatfaj talál otthonra a környezetünkben
Minél többféle élőhelyet alakítunk ki, annál több növény- és állatfaj talál otthonra a környezetünkben

A jutalom nem marad el

A legnagyobb és legfontosabb jutalma a fáradozásainknak az, hogy idővel egyre többféle növény- és állatfaj lel otthonra a környezetünkben, hála annak, hogy sikerrel fordítottunk figyelmet az élőhelyek és táplálékszerzési lehetőségek bővítésére a kertünkben vagy a köztereken, munkahelyeken.

Ezenkívül az MTVSZ a kampányban résztvevők között 3 millió Ft összértékben sorsol ki ajándékokat, közte kiskerti eszközöket, könyveket, odúkat, tanulmányi kirándulásokat és így tovább.

Az MTVSZ honlapján a kampányra jelentkezésnél sok ötletet meríthetünk a már feltöltött képekből
Az MTVSZ honlapján a kampányra jelentkezésnél sok ötletet meríthetünk a már feltöltött képekből

További részletekért és esetleges kérdések felmerülésével a szervező civil szervezet honlapját kereshetjük meg: https://mtvsz.hu/amisokszinukertunk.

A Magyar Természetvédők Szövetsége évről évre szervez átfogó és kisebb programokat is főként a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés, hazánk természeti kincseinek megóvása, a mezőgazdaság és élelmiszertermelés, az energiaválság és a környezeti nevelés témaköreiben. Ezekről a programokról bővebben itt tájékozódhatunk: https://mtvsz.hu/programok.

Szeretnék bátorítani Mindenkit, hogy tájékozódjon a honlapon és a közösségi média felületeken a programokról, eseményekről és csatlakozzon minél több közösségformáló és környezetvédő kezdeményezéshez!

Mindenkinek örömteli, természeti kincsekben és élményekben gazdag nyárkezdetet kívánok!

Kapcsolódó cikkek:

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Ökológiai folyosók, nagyragadozók a Kárpátok régiójában

2019. november 8. 04:36

A ConnectGREEN projekt a Kárpátok régiójára fókuszál, amely Európa egyik legnagyobb nagyragadozó állományának ad otthont. A projekt célja feltérképezni a potenciális ökológiai folyosókat a magterületek között és három célterületen helyreállítani a kapcsolatokat.

Webtérkép készül az inváziós növényfajok elterjedéséről

2020. október 31. 10:36

Az élőhelyek megőrzése és az őshonos fajok védelme mellett a lakosság egészségügyi állapota szempontjából is fontos feladat az agresszíven terjedő özönnövények visszaszorítása.

Mi az Európai Tájegyezmény jelentősége?

2019. október 10. 04:35

Az Európai Tájegyezmény kiemeli: „a táj egyformán fontos része az emberek életminőségének mindenhol: városon és falun, leromlott és kiváló állapotú területeken, a különlegesen szépnek tartott és ilyen adottság nélküli helyeken” egyaránt.

Harlekinkatica: Az inváziós kártevők

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.