Ház, táj blog

Csatlakozzunk „A mi sokszínű kertünk” kampányhoz!

Agrofórum Online

A Magyar Természetvédők Szövetsége idén elindította a „A mi sokszínű kertünk” kampányt, amelynek az a célja, hogy családokat, különböző intézményeket és önkormányzatokat ösztönözzenek arra, hogy lépéseket tegyenek a biodiverzitás védelme érdekében a saját környezetükben.

Május 22-én ünnepelte a világ a Biológiai sokféleség világnapját, és ugyanezen a napon hazánkban a Magyar Természet Napját is jegyzik a naptárak. A Magyar Természetvédők Szövetsége (röviden MTVSZ) ebből az apropóból egy kiváló kampányt indított „A mi sokszínű kertünk” címmel.

A kezdeményezés sajnos napról napra időszerűbb. Ahogy a Szövetség oldalán is olvashatjuk, a hazánk területét egykor borító természetes élővilág értékeinek több, mint 90%-a mára megsemmisült. A sokszínűség csökkenéséért elsősorban az emberi tevékenység (ipar, mezőgazdaság, infrastruktúra) a felelős. A természet helyreállítása érdekében elsősorban a társadalmi és gazdasági viszonyainkon kell változtatni (erről szól az energiaválsággal és pénzrendszerváltással kapcsolatos kampány), de az egyének, családok és közösségek is sokat tehetnek a biológiai sokszínűség megőrzése, és a sokféleséget veszélyeztető folyamatok megfordítása érdekében.

A jelentkezés menete

Egy, a kampány honlapján elérhető egyszerű űrlap kitöltésével csatlakozhatunk a programhoz, és mint résztvevők leírhatjuk, mit tettünk a környezetünk sokszínűségének megőrzéséért, illetve fényképeket tölthetünk fel az általunk megtett biodiverzitás-védelmi lépésekről.

A kampány célja, hogy minél többen tegyünk évről évre a biológiai sokféleség megőrzéséért
A kampány célja, hogy minél többen tegyünk évről évre a biológiai sokféleség megőrzéséért

Attól függően, hogy egyénileg, családként, iskolaként vagy egyéb intézményként (akár munkahelyként) jelentkezünk, különböző információkat, tippeket kaphatunk a témával kapcsolatban. A kampányhoz egészen 2024. október 20-ig küldhetjük be az űrlapunkat, képekkel és beszámolóval együtt. Jelen cikk írásakor már több mint tízezer csatlakozó pályázata érkezett be. Lehetőségünk van megtekinteni a többi jelentkező képeit és leírásait is, ez segítheti az újonnan csatlakozókat egy kis ihletet meríteni.

Már egy kicsinyke kertdarab vagy udvar is jó szolgálatot tehet, hogy megkezdjük a természetbarát lépések sorát.

Valósítsatok meg egy vagy több elemet a kampány honlapján feltüntetett biodiverzitás-barát kert ötletekből a kertetekben, udvarotokon!

Minél többféle élőhelyet alakítunk ki, annál több növény- és állatfaj talál otthonra a környezetünkben
Minél többféle élőhelyet alakítunk ki, annál több növény- és állatfaj talál otthonra a környezetünkben

A jutalom nem marad el

A legnagyobb és legfontosabb jutalma a fáradozásainknak az, hogy idővel egyre többféle növény- és állatfaj lel otthonra a környezetünkben, hála annak, hogy sikerrel fordítottunk figyelmet az élőhelyek és táplálékszerzési lehetőségek bővítésére a kertünkben vagy a köztereken, munkahelyeken.

Ezenkívül az MTVSZ a kampányban résztvevők között 3 millió Ft összértékben sorsol ki ajándékokat, közte kiskerti eszközöket, könyveket, odúkat, tanulmányi kirándulásokat és így tovább.

Az MTVSZ honlapján a kampányra jelentkezésnél sok ötletet meríthetünk a már feltöltött képekből
Az MTVSZ honlapján a kampányra jelentkezésnél sok ötletet meríthetünk a már feltöltött képekből

További részletekért és esetleges kérdések felmerülésével a szervező civil szervezet honlapját kereshetjük meg: https://mtvsz.hu/amisokszinukertunk.

A Magyar Természetvédők Szövetsége évről évre szervez átfogó és kisebb programokat is főként a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés, hazánk természeti kincseinek megóvása, a mezőgazdaság és élelmiszertermelés, az energiaválság és a környezeti nevelés témaköreiben. Ezekről a programokról bővebben itt tájékozódhatunk: https://mtvsz.hu/programok.

Szeretnék bátorítani Mindenkit, hogy tájékozódjon a honlapon és a közösségi média felületeken a programokról, eseményekről és csatlakozzon minél több közösségformáló és környezetvédő kezdeményezéshez!

Mindenkinek örömteli, természeti kincsekben és élményekben gazdag nyárkezdetet kívánok!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

AM: soha nem látott mértékű természetvédelmi fejlesztések valósultak meg

2023. január 4. 12:40

Az Agrárminisztérium a nemzeti park igazgatóságok munkája révén eddig példátlan mértékben valósított meg természetvédelmi célú fejlesztéseket, hiszen több mint 41 milliárd forintot fordított erre a célra a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program, valamint a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program keretében.

Biodiverzitás – áldás vagy átok a gazdálkodóknak?

2021. július 6. 10:04

Unos-untalan hallani, hogy a környezet pusztul, a biodiverzitás csökken, fajok tűnnek el. Ennek hatását a mindennapjainkban nem nagyon érezzük, sőt, a kártevők vagy a szúnyogok esetében például még szurkolunk is némi pusztulásnak. Mi tehát a helyzet, mi a szerepe a biodiverzitásnak, hogyan értelmezzük a történéseket?

A denevérek mezőgazdasági haszna

2024. június 19. 08:40

A napokban terjedt a hír, hogy valaki lecsapott egy denevéranyát egy seprűvel. Pedig a denevérek nemcsak védettek, hanem hasznosak is.

Micsoda arány: Magyarország területének harmada természetközeli állapotban van

2023. szeptember 24. 10:10

Az elmúlt európai uniós ciklusban leginkább a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) forrásából országszerte 40 milliárd forint keretösszeggel, több mint 90 beruházással, mintegy 100 ezer hektár területen valósítottak meg élőhely-rekonstrukciós feladatokat a hazai nemzeti park igazgatóságok.