22℃ 11℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Ház, táj blog

Füvesítési kisokos – telepítsünk gyepszőnyeget!

Agrofórum Online

Mik az előnyei a gyepszőnyegnek? Hogyan kell előkészítenünk hozzá a kertet? Milyen kiegészítő munkálatokkal jár a gyepszőnyeg-telepítés a fűmagvetéshez képest? Mennyi idő múlva használhatjuk teljes körűen a területet?

Már hosszú évek óta találkozhatunk egyes kertészetek kínálatában a gyepszőnyeggel. Sokan megmaradtunk még a hagyományos fűmagvetésnél, ám a gyepszőnyeg lefektetése számos előnnyel bír a vetéssel szemben.

Gyepszőnyeg kontra fűmagvetés

A gyepszőnyeg gyorsabb, látványosabb és kicsit egyszerűbb módja a füvesítésnek. Különösen nyaralókban, kisebb kertekben éri meg jobban, ahol nem tudunk annyi időt tölteni a kelő fű gondozásával, mint az megkívánná. A vetés esetében az éppen kelő fűre nem léphetünk, és ahol mégsem nőtt ki a fű, oda foltokban újra ki kell szórni a magot. Előfordul, hogy rosszul választottunk fűmagkeveréket, és gyengén fog fejlődni a kertben a friss fű.

Ezek a hátrányok a gyepszőnyeg esetében nem állnak fenn. Ezzel szemben a gyepszőnyeg leterítése a füvesítésnek egy drágább megoldása amellett, hogy a fűmag szórásánál nehezebb fizikai munkával jár.

A gyepszőnyeggel szép, egységes fűtakaró érhető el

Megelőző munkálatok

A gyepszőnyeg-csíkok megvásárlása vagy megrendelése előtt készítsük elő a talajt. A leterítés előtt minimum egy, de inkább két héttel tisztítsuk meg a területet a gyomnövényektől! Ha nincs gyermek vagy háziállat a háztartásban, növényvédő szert is alkalmazhatunk. Ez különösen akkor ajánlott, ha erősen gyomos, főleg tarackos területen szeretnénk lefektetni a gyepszőnyeget. Ha a kertünk talaja állagában, összetételében nem felelne meg a füvesítés alapjának, az előző cikkben tárgyalt talajjavítási módszerek közül szükséges lehet alkalmazni a megfelelőket.

A gyommentesítésen kívül a megfelelő tápanyag-ellátást a gyepszőnyeg részére is biztosítani kell. Ezt komposzttal vagy foszforban gazdag, erre a célra összeállított gyepindító trágya kihelyezésével tudjuk megtenni.

Nagyon fontos lépés a terület szintbe hozása, simítása, hengerezése. A gödrökkel tarkított, egyenetlen felszínre nem lehet gyepszőnyeget telepíteni, mert nehezíti a begyökerezést. Az egyenletes felület elkészítéséhez mindenképpen szükséges a hengerező szerszám.

A fűmagvetéshez képest egy új, fontos folyamat a gyepszőnyegnél a szegélyek kialakítása. Abban az esetben, ha a szegélyezés elmarad, a gyepszőnyeg szélénél a pázsit kiszárad. A szegélyezéshez alacsony térhatárolóra van szükségünk, legyen az fából, műanyagból, téglából, de használhatunk bontott építőanyagot is.

A szegélyezést követően kerülhet sor a vakondháló kihelyezésére, ami elengedhetetlen akkor, ha a kertben már előfordult vakond. A vakondháló nem más, mint egy egyszerű műanyagháló, ami a gyepszőnyeg alá helyezve megakadályozza, hogy a kis földalatti járatásó a felszínre bukkanhasson.

A gyepszőnyeg alá terítsünk vakondhálót is

Gyepszőnyeg-vásárlás

Amennyiben mi magunk megyünk el az áruházba, és szállítjuk haza a feltekercselt szőnyegcsíkokat, érdemes megfogadni a következőket:

  • egyeztessünk előre az áruház vagy faiskola dolgozóival, hogy van-e jelenleg kellő mennyiség náluk;
  • kérdezzük meg, hogy számíthatunk-e a segítségükre a feltekercselésben és a felpakolásban – különösen akkor, ha nemrég öntözték a szőnyegcsíkokat, mert akkor sokszorosára megnő a súlyuk a felszívott vízmennyiségtől;
  • mindenképpen készüljünk fóliával az autóba vagy furgonba, hogy kevesebbet kelljen utólag tisztítani a járművet.

Ha megrendeljük a gyepszőnyeget, igyekezzünk úgy szervezni, hogy a kiszállítását követően rövid időn belül a helyére kerülhessenek a csíkok.

A gyepszőnyeg leterítése

A gyepszőnyeg lefektetése előtt kicsit locsoljuk be a területet a kertben. A leterítéskor a csíkokat szorosan illesszük egymáshoz! Ezt követően átlós irányban hengereljük le a területet, hogy ne maradjanak levegős részek a talaj és a gyepcsíkok között.

A frissen lefektetett gyep tulajdonképpen azonnal használatba vehető, de az első két-három hétben bánjunk vele óvatosan, ne rendezzünk nagy vendégkörös kerti partikat még ebben a pár hétben, és lehetőleg háziállatot se engedjünk felügyelet nélkül grasszálni a területen.

A biztonság kedvéért 2-3 hétig még ne engedjünk háziállatokat a területre

Ne feledjük, hogy a gyepszőnyeg is csak fűfélék tömege, és ugyanarra a gondoskodásra, ápolásra, tápanyag-ellátásra szorul, mint a vetéssel kialakított gyep vagy pázsit!

A leterítést követően

A gyepszőnyegcsíkok lefektetése után gyakorlatilag készen vagyunk a füvesítéssel. Ezt követően már csak a megfelelő öntözésről kell gondoskodnunk. Az első locsolás alkalmával bőséggel öntözzünk, ne sajnáljuk a vizet, ezután pedig két-három héten keresztül naponta legalább 5 liter/m2 vizet juttassunk ki. A későbbiekben ritkíthatjuk az öntözések számát, a csapadék függvényében is. Az első fűnyírást a fűszálak megerősödésekor, nagyjából három hét elteltével végezzük el.

Kapcsolódó cikkek:

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

A kukoricaszár érték! Erre érdemes figyelni

2023. október 13. 05:40

A növekvő műtrágyaárak miatt egyre többen fordulnak az alternatív tápanyag-utánpótlás felé. Az egyik legkézenfekvőbb megoldás a szárak területen hagyásával és gyors lebontásával történő pótlás. A kukorica esetében is rendkívül fontos ugyanakkor, hogy ez a folyamat megfelelő módon, gyorsan és hatékonyan történjen. Segítünk!

Palántaföld: gyakori hibák a kiválasztásnál és az előkészítésnél

2025. március 2. 05:40

A sikeres palántanevelés érdekében alapvető fontosságú a megfelelő palántaföld kiválasztása és előkészítése.

Így készüljünk fel az idei veteményezésre!

2023. január 25. 05:37

Gyakran esnek a hobbikertészek abba a hibába, hogy a zöldségfajtát szidják, ha valami nem úgy sikerül, hogy az rossz fajta, a másik bezzeg meg jó fajta. De nem feltétlen a fajtával van a gond, hanem másban keresendő a megoldás.

Így vásároljunk nagy dézsás növényeket, hogy később is szépek legyenek!

2023. szeptember 6. 06:40

A dézsás növényeknek teljesen más igényei vannak, mint egy kertben, a beültetett növényeknek. Így ha dézsában is tartanánk növényt, netán már meglévő hatalmas nagy növényt vásárolunk, akkor vannak trükkök, hogy sokáig igazán szép lehessen a növényünk.