Ház, táj blog

Hét éves csúcsra röpítette a rizs árát a koronavírus

Agrofórum Online

Annak ellenére emelkedett a rizs ára, hogy az ellátás a szakemberek szerint biztosított. A felvásárlások és az esetleges megbetegedések miatt a termelésből kieső munkaerő kapcsán kialakult félelem hajtotta rekordszintre a kurzust.

Egy tonna rizs 324,3 dollárba került nemrég, utoljára 2013. április végén került ennél többe a rizs. A termék árát az általában erősödő gabonaárak, így a búza árának ralija is erősítette. A Thaiföldön termelt rizs iránt egyre nagyobb igény mutatkozott az árupiacokon, miután India és Vietnám, mint a legnagyobb exportőrök stratégiai alapanyagnak nyilvánították a rizst és az új típusú koronavírus terjedés emiatt bejelentették az export korlátozását. Ezzel párhuzamosan az importőrök a koronavírus terjedésével összhangban próbálták feltölteni gabonakészleteiket. Indiában közben a kijárási korlátozások miatt munkaerőhiány és logisztikai zavarok léptek fel, emiatt nem is tudtak már eleget tenni szerződéses kötelezettségeiknek az indiai termelők.

A rizs ára egyébként még 2019 végén kezdett emelkedni, akkor még 268,52 dollárba került egy tonnányi termék. Ekkor a thaiföldi súlyos aszályos időjárás és az ázsiai, illetve az afrikai importőrök részéről jelentkező erős kereslet tolta felfelé az árakat. Az árak emelkedése annak ellenére folytatódott, hogy robusztus termésre számítanak ebben a betakarítási szezonban.

Ázsiában termelik a világ rizsellátásnak kilencven százalékát. Szakértők szerint a rizstermelésben, mint az egész mezőgazdaságban rendkívül fontosak az ültetési és betakarítási időszakok, így ha azokat elmulasztják, akár a koronavírus miatt, akkor az komoly következményekkel járhatnak. Számos országban a mezőgazdaságban nagyon sok vendégmunkást alkalmaznak, ha ők az utazási korlátozások miatt nem tudnak időben elkezdeni dolgozni a földeken, akkor az a terménykilátásokra is negatív hatással lesz.

Érdekesség a rizs kereskedésével kapcsolatban, hogy az amerikai árupiacon, úgynevezett „hundredweights”-ben, azaz „százfont”-ban mérik az árakat, ez kerül jelenleg dollárba. Ennek a mennyiségnek „cwt” a rövidítése és az Egyesült Államokban valóban 100 font súlyt jelent, így egy „hundredweights” 45,359 kilogramm, azonban az Egyesült Királyságban egy „birodalmi százfont” 112 fontnak felel meg, azaz 50,802 kilogrammnak. Angliában különben ezt az 1835-ös súly- és mértékegység-törvény meghatározta meg.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Új rizsfajták a fókuszban

2021. július 31. 09:37

Egy új, a Rice folyóiratban publikált kutatás eredményei szerint olyan rizsfajtákat fedeztek fel Vietnamban, amelyek hozzájárulhatnak klímaadaptív rizsfajták nemesítéséhez. A munka jelenleg olyan fajták azonosítására irányul, amelyek nagyfokú vitalitásuk révén képesek lehetnek átvészelni a – klimatikus értelemben – kiszámíthatatlan jövőt.

A jövő steakje moszatból, rizsből és borsóból készül

2018. november 29. 05:33

A kísérletek egyik célja a fenntartható fejlődés. Mivel a húsok iránti igény folyamatosan nő, így az állattartás és a hússzállítás során kibocsátott gázoké is. Ezek a termékek fenntarthatóság szempontjából kifejezetten negatív példák, és Giuseppe Scionti nem véletlenül helyettesíti őket borsóból és rizsből kinyert fehérjékkel, aminosavakkal.

Amerikában drágultak a gabonák múlt héten

2020. június 3. 06:36

A párizsi árutőzsdén a malmi búza ára stagnál öt nap után és a ugyanúgy a 188,25 euró/tonnás áron ment hétvégi pihenőre a kurzus, mint egy hete.

Hatodik hete csökken a rizs ára

2020. október 10. 11:58

Thaiföldön hatodik hete csökken a rizs exportára, és a friss kínálat hatására várhatóan tovább mérséklődik ebben a hónapban.