Ház, táj blog

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

Agrofórum Online

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Bár az ütközés nem minden esetben végzetes, egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

A Facebook-on rendszerint találkozni a „madaras” csoportokban, hogy látszólag mindenféle külsérelmi nyom nélküli, elpusztult madarat találnak az utcán, vagy akár az udvarukban. Az épített környezetben a madarak legnagyobb ellenségei a nagyobb üvegfelületek, azaz az ablakok és az üvegfalak.

Szerencsére a madarak üvegfalnak ütközése nem minden esetben végzetes. Kicsit rosszabb esetben is pár perces vagy pár órás kábultság után el tud repülni a madár. Addig viszont fokozottan ki van téve az átmeneti sérüléstől a macskáknak és ragadozó madaraknak, a téli hidegben pedig a kihűlésnek.

De miért ütköznek neki a madarak az üvegfelületnek? Mi téveszti meg őket, és hogyan lehet megelőzni a halálos ütközést?

Az ütközés oka

A függőleges üvegfelület az épített környezet sajátossága, vagyis az állatok a természetben nem találkoznak ilyen tulajdonságú anyaggal. Ebből következik, hogy alkalmazkodni is nehezen tudnak hozzá, mert az evolúciójuk során nem tanulhatták meg „kezelni” az üvegfelületeket.

Az üveg több szempontból is veszélyes az állatokra, és különösen a madarakra nézve:

  • a teljes átlátszóság miatt,
  • a környező táj vagy a napfény visszatükröződése miatt, és
  • a belső lámpafény kiszűrődése miatt.
A tükröződés csak súlyosbítja a helyzetet, és megtéveszti a madarakat
A tükröződés csak súlyosbítja a helyzetet, és megtéveszti a madarakat

A problémát tovább fokozza, hogy a magasságuk és méretük miatt amúgy is legnagyobb üvegfelületekkel rendelkező irodaházakban gyakran késő estig folyik a munka, a belső világítás felkapcsolása mellett, a repülő madarakat pedig sajnos a fény vonzza az épületekhez.

Ezt súlyosbítja, hogy az őszi és a tavaszi vonulási időszakban korán sötétedik, ami a fényátengedő, vonzó üvegfelületek miatt további veszélyfokozó tényező, ráadásul az átvonulók többsége nemhogy embert, települést sem látott még soha életében, így esélye sem lehetett megtanulni azt, hogy el kell kerülni az ablakokat és üvegfalakat.

Első a megelőzés

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szakembereinek ajánlása szerint a probléma megelőzésének egyik módja a szúnyogháló vagy speciális fólia használata, hogy a madarakat ne tévessze meg az üvegfelület.

Az éjszakai lámpafény vonzza az épületekhez a madarakat
Az éjszakai lámpafény vonzza az épületekhez a madarakat

A hagyományos méretű ablakok esetében a szúnyogháló felszerelése nemcsak a madarak ablaknak ütközését küszöböli ki biztosan, de légy- és szúnyogmentessé is teszi az épület belső részét. A magas irodaépületek üvegfalai esetén is megoldást jelenthetnek azok a speciális fóliák, amelyek lefedik a teljes üvegfelületet, így megszüntetik a madarakra veszélyes tükröződést és átláthatóságot.

Emellett az emberi szem számára nem érzékelhető, de az ultraibolya (UV)-tartományban is látó madarak számára a csíkokkal, foltokkal, pókhálószerű mintával bevont üvegfelületek áthatolhatatlannak mutatják a felületet, így a madarak elkerülhetik az ütközést.

Ha már megvolt a koppanás

Az MME felhívja a figyelmünket, hogy ha találunk a kertünkben vagy az utcán földön ülő, a közeledésünkre sem felrepülő madarat, akkor a sérült állatot helyezzük minél nyugodtabb helyre, ha erre van lehetőségünk! Így nyugodtan és gyorsabban felépülhet.

Ha a kertünkben találtunk sérült madarat, akkor tegyük egy kisebb lyukakkal (szellőzőnyílások) ellátott, konyhai papírtörlővel kibélelt, biztonságosan lezárható papírdobozba. Ha valakinek van otthon madárkalitkája, akkor abba helyezze el a madarat, és vonja be sötét textíliával, hogy minél kevesebb inger érje! Így házilag készíthetünk a számára egy úgynevezett sokktalanító dobozt.

A kistestű madarak állandó mozgásban vannak, és az etetők közelében lévő ablakok is veszélyesek lehetnek
A kistestű madarak állandó mozgásban vannak, és az etetők közelében lévő ablakok is veszélyesek lehetnek (fotó: Szentmihályi Zsófia)

Helyezzük ezt az ideiglenes „szállást” a lakás egy csendes, szobahőmérsékletű zugába, és hagyjuk a madarat így pihenni egy-két órát! Enni és inni ilyenkor nem kell adni neki. A legfontosabb, hogy az állat a sötét, nyugodt környezetben kipihenhesse a nagy ijedelmet.

A pihentetés letelte után vigyük ki a dobozt/kalitkát a szabadba! Fontos, hogy épülettől, üvegfelülettől távol legyünk! Egy erre megfelelő helyen próbáljuk meg elengedni a madarat anélkül, hogy újra kézbe vennénk. Elengedés szempontjából előnyösebb a dobozos elhelyezés, mert ennek elég felnyitni a tetejét, és a madár máris el tud repülni.

Ha hosszabb időre van szükség a gyógyuláshoz

Amennyiben néhány órán belül nem tud elrepülni, a pihentetést érdemes egy-két napon keresztül folytatni. Erre az időszakra a madarat már kalitkába kell tenni, amit ezúttal ne takarjunk le! Ha vállaljuk a további ápolását, az MME honlapján lévő kiváló összefoglalót ajánlom böngészésre.

Ha a madár ezek után sem repül el, illetve furcsán viselkedik (leesik az ülőrúdról, vagy nem is tud megülni ezen; rázza, forgatja vagy lógatja a fejét), a sérülés valószínűleg súlyosabb és legrosszabb esetben maradandó is. Ilyenkor az utolsó lehetőség, hogy eljuttatjuk valamelyik madármentőhelyre.

Figyeljünk a környezetünkben élő állatokra, mert sok esetben ránk vannak utalva!

A madáretetőről készült képért köszönet Szentmihályi Zsófiának!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Hogyan szabadulhatunk meg a kamrában repdeső apró lepkéktől?

2020. január 21. 05:37

C. Evelin kérdése: Élelmiszerkamrámban apró lepkék repdesnek. Hogyan tudok megszabadulni tőlük?

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

Lehet még védekezni az őszibarack-lisztharmat ellen?

2022. július 9. 04:36

Szeretném megtudni, hogy nyár közepén lehet-e még védekezni az őszibarack-lisztharmat ellen?

Mi okoz barnuló, beszáradó foltokat a muskátli levelein?

2022. június 25. 04:36

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy mi okozhatja a muskátli levelein barna, beszáradó foltok kialakulását?