Ház, táj blog

Intenzív illatú növények a kertben II.

Agrofórum Online

A vaníliavirág, a citromillatú muskátli és a japán lonc után ismerjük meg a gyönyörű, varázslatos illatot árasztó nyári violát, a különleges megjelenésű golgotavirágot és a sokoldalú orvosi szappanfüvet!

Három különleges, karakteres és illatos növényről van szó – bármelyik kertet feldobják, és a megfelelő gondozást hosszú virágzással és intenzív illatokkal hálálják meg. Nézzük, mit érdemes tudnunk a nyári violáról, a golgotavirág növénynemzetségről és az orvosi szappanfűről!

Nyári viola

A nyári violák (Matthiola incana) engem a csodálatosan szép kardvirágokra és nőszirmokra emlékeztetnek. Ez a mediterrán térségből származó dísznövény tavasz végétől virágzik. Eredeti élőhelyén kétnyári, de a nemesítési munkának köszönhetően nevelhetünk egynyári fajokat is, melyek már a vetés évében virágoznak, és jobban bírják hazánk éghajlatát. Hosszú, sűrű virágzatai lila, rózsaszín, fehér, sárga és piros színekben pompázhatnak, levelei zöldesszürke színükkel hagyják érvényesülni az intenzív illatú virágokat.

Nyári violák

A nyári violát nevelhetjük a teraszon cserépben, vagy ültethetjük szegélynövényként a kerti út vagy a kerítés mellé, a magasabb hibrideket pedig virágágyásokba is telepíthetjük. A nyári viola a fejlődési időszakban rendszeres öntözést igényel és széltől védett, napfényes helyet, valamint szereti a jó szerkezetű talajt, amelyben nem fenyegeti a pangó víz okozta gyors gyökérpusztulás. Nevelhetjük magról és vásárolhatunk palántát is. Magvetés esetén csak a tavaszi fagyok elmúltával vessük szabadföldbe a magokat.

Golgotavirág

A golgotavirág (Passiflora) nem egy dísznövényfaj, hanem gyakorlatilag egy egész növénynemzetség, amelybe nemcsak legnépszerűbb tagja, a kék golgotavirág (Passiflora caerulea), hanem többek között az egzotikus dél-amerikai gyümölcs, a maracuja is beletartozik. A kék golgotavirág (róla lesz a következőkben szó) egy kacsokkal kapaszkodó fás szárú kúszónövény, mely feltűnő, szép virágaival és kellemes illatával lopta be magát az európai kertekbe. Őshazájában, Közép- és Dél-Amerikában akár 80 méteresre is megnőhet! Egyes hibridek télállók, míg mások teleltetést igényelnek. Sötétzöld levelei tojásdad vagy lándzsa alakúak vagy karéjosak. A nyári és őszi hónapokban virágzik, nagyméretű virágai lehetnek kék, indigó, sárga, fehér, rózsaszín, piros vagy mélyvörös színűek.

Golgotavirág

Érdekesség: a golgotavirág nevét egy spanyol jezsuita misszionáriustól, Ferrari atyától kapta, akit a növény virága Krisztus szenvedéseire emlékeztetett (többek közt a három bibeszál a három szögre, az öt portok az öt sebhelyre, a lomblevél a lándzsára, a kacs a korbácsra), a növény termése pedig ezek után a passiógyümölcs nevet kapta.

A golgotavirág nem kedveli a tűző napot, inkább félárnyékos, szellős helyre ültessük, laza, tápanyagban gazdag talajba! Nem tolerálja a szárazságot, ezért rendszeresen öntözzük! A legtöbb golgotavirágfaj (köztük a kék golgotavirág is) teleltethető a szabadban, de keményebb teleken enyhén károsodhat.

Orvosi szappanfű

Az orvosi szappanfű (Saponaria officinalis) Európában és Szibéria nyugati vidékén is őshonos, nálunk lágyszárú évelőként nevelhető. Rózsaszín vagy fehér színű bogas virágzata különleges megjelenésű, rendkívül kellemes illatú, így méltán megállja a helyét 0,5-2 méteres magasságával a kert egy félreeső zugában, vagy a központi virágágyásban is. Júliustól szeptemberig folyamatosan virágzik.

Orvosi szappanfű

Érdekesség: nevét sokrétű felhasználásának köszönhetően kapta, ugyanis nemcsak gyógynövényként alkalmazták gyöktörzsét bőrproblémák és reumás betegségek gyógyítására, de szappan helyettesítésére is használták a növényt: ha bármely részét a vízbe dörzsöljük, habzó állagú „mosószert” kapunk, így sok évszázaddal ezelőtt már erre a célra is alkalmazták.

Az orvosi szappanfű a legjobban napos helyen, meszes vagy semleges kémhatású talajba ültetve érzi jól magát. Vízigénye közepes, növénytársításokban jól érzi magát. Sajnos a meztelencsigák károsíthatják.

Kapcsolódó cikkek:

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Ismerjük fel a gyomnövényeket már pár leveles korukban V. rész – T4-es életformájú kétszikű gyomnövények

2018. szeptember 27. 06:02

Hátravan még a java – mondhatnánk a hazánkban előforduló gyomnövények közül a nyárutói egyéves kétszikűek felvezetésekor. Ebből az életformacsoportból kerül ki ugyanis a legtöbb, jelentős kárral fenyegető veszélyes gyomnövény.

Gyere velem

2018. szeptember 29. 04:30

Évekkel ezelőtt a TV-ben egy késő esti műsorban bemutatta egyik könyvét Dr. Gyarmati Andrea gyermekorvos, neves úszónő, Gyarmati Dezső lánya. A könyv címe: Gyere velem. Hogy ezt miért bocsátottam előre, annak most adom a magyarázatát.

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Értékes zöldségnövényeink II. rész

2018. július 27. 11:07

Burgonyafélék, hagymafélék, gyökérzöldségek. Fogyasszuk őket is hasonlóan rendszeresen, mert egészségesek, kiskertekben is sikeresen termeszthetők hazánkban – kis odafigyeléssel. De pontosan miért is értékesek számunkra?