26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Agrofórum Online

Íme egy kis segítség azoknak, akik szeretnek tudatosan tervezni a virágföld vásárlásakor. A balkonládák és hagyományos virágtartók nyomában jártunk.

Ha nem szeretünk egyszerre nagyobb mennyiségű virágföldet vásárolni, csak annyit, amennyire éppen szükségünk lesz az ültetéshez, akkor számoljunk kicsit utána! Bár számtalan méretben kaphatók már a hagyományos virágcserép formájú edények, műanyag virágtartók és kaspók, nem beszélve a balkonládák minden évben növekvő választékáról, mégis egy kis mankóval könnyen tervezhetünk a vásárlásnál.

A virágtartókon szereplő címkén vagy a virágtartó belsejében általában fel van tüntetve a pontos méret (beleértve a térfogatot is), így elsősorban ezekre érdemes támaszkodni. Ha ezek a mértékek nem szerepelnek sehol, vagy szeretnénk utánaszámolni, akkor a lenti táblázatok nyújthatnak segítséget.

Hagyományos, kör alapú virágtartók

Ide tartoznak az agyagból készült virágcserepek, a kör alapformájú kaspók, dézsák, hordók, és így tovább. Ezekbe a virágtartókba csoportosan, egymás mellé akár többféle növényfajt is ültethetünk.

Hagyományos kör alapú virágtartók

A földmennyiség meghatározásához szükségünk lesz a virágtartó tetejének, vagyis felső átmérőjének a hosszára, valamint a tartó magasságára. Ebből kiszámítható a virágtartó térfogata, ami megadja azt a földmennyiséget, amivel teletölthetjük azt. Az alábbi táblázatban néhány gyakori virágtartóméretet adtunk meg, ami segíthet viszonyítani a saját eszközeinkhez.

Felső átmérőMagasságFöldmennyiség*
12 cm9-11 cm0,5 liter
15 cm12-14 cm1,5 liter
20 cm17-19 cm4 liter
25 cm22-25 cm8 liter
30 cm25-28 cm12 liter
35 cm30-32 cm19 liter
40 cm35-37 cm28 liter
*tájékoztató jellegű mennyiség
Balkonládák csodás virágpompával

Balkonládák

Ugyanezt megnézhetjük a balkonládáinkkal, amiket már most, tavasz első felében is beültethetünk akár egynyári, akár évelő növényekkel. A balkonládák esetében nem két, hanem három méretet kell figyelembe vennünk: a szélességet, a mélységet és a magasságot is.

SzélességMagasságMélységFöldmennyiség*
40 cm14-16 cm17-20 cm6-8 liter
50 cm14-16 cm17-20 cm8-10 liter
60 cm14-16 cm17-20 cm10-12 liter
80 cm14-16 cm17-20 cm12-14 liter
*tájékoztató jellegű mennyiség

Biztos, hogy marad a végén

Még ha mindent bele is adtunk a grammra pontos számításba, akkor is fog maradni a végén egy kis föld, mégpedig a következők miatt. Egyrészt a legtöbb növényt egy kis műanyag tartóban, földbe ültetve vásároljuk meg, amivel a fenti táblázatokban nem számolunk, mert ezeknek a kis földlabdáknak a mérete rendkívül változatos. Másrészt a virágtartók oldalai általában nem párhuzamosak, vagyis lefele szűkülnek. Ennyivel is kevesebb földet kell tennünk ténylegesen a tartóba.

Széles választékot találunk már mindenféle virágtartóból

A virágföldekről és pár kiegészítő ismeretről a lenti cikkekből szerezhetünk még plusz ötleteket.

Gyönyörű tavaszt és vidám kertészkedős időtöltést kívánok Mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

2018. május 31. 05:30

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.

A legfontosabb tudnivalók a tűzifának alkalmas fafajokról

2022. október 21. 09:37

A cikkből kiderül, mi a különbség a puhafa és a keményfa között, mely fafajok adják a legjobb tűzifát, és mik az előnyös tulajdonságaik. Érdemes ezzel a háttértudással felfegyverkezni, mielőtt tűzifát vásárolnánk.

Hogyan öntözzük helyesen a növényeinket?

2022. június 29. 06:36

Minden egyes növényfaj igényelhet különböző bánásmódot, és ez az öntözésre is igaz. Milyen gyakran, mennyit és hova? És ha még ez nem lenne elég, a hogyan kérdés is életbevágó! Lássuk a legfontosabb szabályokat az öntözés terén, amiknek a betartásával a legnagyobb kánikulát is kibírják a növények!

Őszi terméshatározó I. rész – galagonya, csipkerózsa és húsos som

2019. szeptember 26. 04:36

Ilyen tiszta, gyönyörű őszi időben érdemes beiktatni egy-egy kirándulást a varázslatos hazai erdőkben. Lépten-nyomon színpompás növényekre bukkanhatunk, amik ezekben a hetekben nemcsak tarka leveleikkel tűnnek fel. Értékes beltartalmú, nem ehető vagy éppen mérgező terméseket hozó növényekre bukkanhatunk. Tekintsük át a cikksorozatban, vajon milyen növényfajokat keresztezhet az utunk az őszi kirándulások alkalmával!