Ház, táj blog

Miért részesítsük előnyben az őshonos növényeket a kertünkben?

Agrofórum Online

A kertünk nemcsak a mi menedékünk, örömünk és kreativitásunk színtere, hanem számtalan élőlény otthona is. Nem mindegy, milyen növények élnek benne, és azokat hogyan gondozzuk. Miért érdemes minél több őshonos növénnyel körbevennünk magunkat?

A hazai kertekbe ültetett és vetett növényfajok köre az elmúlt években jelentősen csökkent ahhoz képest, hogy micsoda kínálattal rendelkeznek a kertészetek, faiskolák és virágüzletek is. Kikopni látszódtak a régen mindenfelé elterjedt, sok szempontból egyszerűbb, de annál értékesebb őshonos növényeink.

Ezek a fajok nem feltétlenül hatalmas virágzatukkal, különleges levélzetükkel vagy alakjukkal szolgálják egy kert szépségét, hanem azzal, hogy évszázadok óta éltek és fejlődtek hazánkban a természetes növénytársulások tagjaiként, megszokva az éghajlatot, a körülöttük élő állatokat és az embert is.

Sajnos ezeknek a növényeknek az élettere több okból is folyamatosan szűkül:

  • a mezőgazdaság és az ipari tevékenység, illetve a települések egyre nagyobb helyigénye miatt szűkül a kiterjedt természetes élőhelyek nagysága és száma;
  • a kertekben a „divatosnak” számító vagy megszokásból ültetett idegenhonos dísznövények kapnak több helyet;
  • az özönnövények térhódítása számos élőhely biológiai egyensúlyát veszélyezteti, és egyes inváziós fajok képesek kiszorítani az őshonos növényeket az életterükből;
  • a természetes élőhelyek befolyásolása (pl. erdőirtások, folyószabályozás) csökkenti az őshonos növények számát egy adott élőhelyen.
Az őshonos növények felbecsülhetetlen értéket képviselnek a hazai élőhelyeken
Az őshonos növények felbecsülhetetlen értéket képviselnek a hazai élőhelyeken

Miért fontosak az őshonos növények?

Röviden és egyszerűen fogalmazva: a növények nem véletlenül nőnek és fejlődnek egy adott területen. Minden élőhelytípusnak megvannak a természetes társulásai. Ezeknek a társulásoknak a tagjai azért terjednek el, mert megfelel számukra az időjárás, a talaj adottságai, a tengerszint feletti magasság, van lehetőségük a biológiájuknak megfelelően szaporodni, és így tovább. Ebből következik, hogy ezek a növények tudnak leginkább hozzájárulni az élőhelyük biodiverzitásának fenntartásához, vagyis az otthonuk sokszínűségének és kiegyensúlyozottságának biztosításához.

Miért van itt szükség ránk?

Ha Magyarország természetes növénytársulásainak tagjait – vagyis az őshonos növényeket – „ide teremtették”, akkor miért van szükség arra, hogy a kertünkbe is ezeket a fajokat részesítsük előnyben? Miért van szükségük a mi támogatásunkra?

Az őshonos növényfajok a kertünkben egy egészséges életközösséget fognak alkotni
Az őshonos növényfajok a kertünkben egy egészséges életközösséget fognak alkotni

Hazánk őshonos növényei évszázadok óta körülöttünk élnek és segítenek minket, azonban a fentiekben felsorolt okok miatt nem kicsit, hanem rohamosan csökkent a populációjuk. Ezeknek a növényeknek a genetikai állománya felbecsülhetetlen értéket képvisel, és a mi feladatunk is, hogy vigyázzunk rájuk!

A sok kicsi sokra megy-elvet figyelembe véve beláthatjuk, hogy ha minden kerttulajdonos előnyben részesíti az őshonos növényeket – akárcsak minden második növényvásárlásnál – akkor máris rengeteget tettünk a természetes növényvilágunk megőrzéséért.

Nemcsak lágyszárúakban, hanem cserjékben és fákban is gondolkodhatunk
Nemcsak lágyszárúakban, hanem cserjékben és fákban is gondolkodhatunk

Milyen előnyei vannak egy ilyen kertnek?

Mindezeken túl, egy őshonos cserjékkel, fákkal és virágokkal teli, változatos, táplálékot és pihenőhelyet nyújtó kert, vagy egy őshonos lágyszárú növényekkel teli balkonláda a teraszon rengeteg előnnyel jár:

  • az őshonos növények nem igényelnek különösebb gondoskodást, hiszen a hazai természeti adottságokhoz és körülményekhez alkalmazkodtak;
  • jelentősen segíthetik a beporzó rovarok és sok más hasznos élőlény túlélését a mesterséges környezetben és szélsőséges időjárás idején;
  • hozzájárulnak ahhoz, hogy a kertünket minél több állat látogassa (lepkék, madarak, méhek, giliszták stb.);
  • az őshonos növényekkel teli kert – gondos tervezés és tudatos növénytársítás után – képes önfenntartóvá válni, akárcsak egy rét vagy egy erdő.

Teremtsük meg a lehetőségét annak, hogy minél több őshonos növény kerülhessen a kertünkbe! A következő cikkekben tippeket adunk, hogy milyen növényfajok közül válogathatunk.

Kapcsolódó cikkek:

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – Lepkék és darazsak

2023. június 16. 05:36

A beporzásban szerepet játszó darázs- és lepkefajok igen díszes társaság – szó szerint: a darázsfajok között nehéz csillogóbbat találni a fémdarazsaknál, és érdekesebb felépítésűt a kaparódarazsaknál. A nappali lepkék és a molylepkék sem szenvednek hiányt változatosságban – ismerjük meg őket!

A méhbarát kert növényei

2022. február 22. 05:36

A kertünkben számos mézelő növényt nevelhetünk, amelyek több hónapon keresztül kiszolgálják a beporzó rovarokat virágporral és nektárral. Nézzük, melyek azok a legismertebb gyógy- és fűszernövények, évelő és egynyári dísznövények, amelyek segítenek a különböző méhfajoknak.

Ezekre figyeljen, ha rovarhotelt épít!

2023. október 21. 05:40

Mi magunk is építettünk többféle rovarhotelt, és saját tapasztalatainkat osztom meg most, mert van, ahol ellentmond a híreszteléseknek.

Válasszunk beporzóbarát növényeket a kertbe!

2024. december 29. 05:40

Most nézzük meg azt, hogy melyek a legjobb beporzóbarát növények a kertben!