Ház, táj blog

Mikor kerüljük a fahamu használatát a kertben?

Agrofórum Online

A fahamu helyes felhasználásával nemcsak a háztartási hulladékot csökkentjük, hanem a kertünk is meghálálja a jó minőségű, szakszerűen kijuttatott, szerves trágyaként funkcionáló fahamut. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor nem javasolt a használata, vagy egyenesen árt egyes növényfajoknak.

Köszöni, nem kér fahamut

Nem minden növény fejlődéséhez szükséges a plusz káliumlöket és a lúgosabb talajkémhatás, amit a fahamu kijuttatásával érnénk el. A fahamu segítségével ugyanis a talaj kémhatását megnöveljük (savasból semleges, semlegesből lúgos is válhat), és a talajban található só koncentrációja is megnő, amit nem minden növényfaj tolerál.

Az azálea, a hortenzia, a kamélia, a gardénia, a magnólia és a havas szépe (rododendron) is egyre kedveltebb a hazai kertekben, de mindenképpen savas kémhatású (savanyú) talajt kedvelnek, amelyet megborítana a fahamu kijuttatása. Ugyanígy nem válik előnyére a szelídgesztenyének, a kökénynek és az áfonyának sem a fahamu használata.

A veteményes növényei közül a borsónak és a babnak nem teszünk jót a fahamu kijuttatásával, ezenkívül a tuják, boróka– és fenyőfélék esetében is kerüljük a használatát!

A petrezselyem, a bazsalikom, a menta, a kapor és a kamilla érzékenyen reagálnak a talaj megnövekedett sókoncentrációjára, amely a fahamu kijuttatásával jár, ezért ezeknek a növényeknek tervezett ágyásokba ne szórjunk ősszel fahamut!

Az áfonya, a szelídgesztenye, a kökény és a savanyú talajt kedvelő dísznövények sem szeretik a fahamut
Az áfonya, a szelídgesztenye, a kökény és a savanyú talajt kedvelő dísznövények sem szeretik a fahamut

Tavasszal trágyázás céljával ne!

Tavasszal, amikor az ágyásokat feltöltjük élettel, elvetjük a magokat, kiültetjük a palántákat, semmiképpen ne juttassunk ki fahamut, mert nem érintkezhet közvetlenül a csírázó magokkal vagy a palánták gyökérzetével! Ha ez bekövetkezne, a fiatal növények sokkot kapnának és elszáradnának. Éppen ezért a fahamut ősszel szórjuk szét a talaj felszínére egy vékony rétegben, majd tavasszal dolgozzuk be!

Fahamu a meztelencsigák ellen?

Megoszlanak a vélemények, hogy meztelencsiga riasztására vagy elpusztítására alkalmazzunk-e fahamut? Egyik korábbi cikkemben is írtam, hogy a fahamu kiszórása az ágyás köré, mintegy pár centiméteres védősáv kialakítására nem javasolt: egyrészt lúgosítja a talajt, ami idővel megnövelheti a talaj pH-szintjét, és visszavetheti a növények fejlődését, másrészt nem tartós, a következő eső lemossa a talajba.

A csíranövények és a palánták számára ártalmas a fahamu, ne szórjunk a földjükre!
A csíranövények és a palánták számára ártalmas a fahamu, ne szórjunk a földjükre!

Amennyiben a meztelencsigára közvetlenül szórnánk rá a fahamut, az hatását tekintve olyan, mintha tiszta konyhai sót öntenénk rá. Én is nagyon haragszom a csapatostul megjelenő, undorító kerti károsítókra, de ilyen kínhalált nem szabadítanék rájuk.

Nem minden hamu „jó” hamu!

Eddig is csak a növényi eredetű, fahamuról esett szó, de mindenképpen le kell szögezni a félreértések elkerülése végett, hogy nem mindenféle hamut lehet az előző cikkben is részletezett célokra felhasználni! Ugyanis nemcsak a növényekből, de minden szerves eredetű anyagból (pl. szén, állati maradványok) is keletkezik hamu!

Ha kerti célokra szeretnénk felhasználni a fahamut, szigorúan tilos mellette más anyagokat is égetnünk!
Ha kerti célokra szeretnénk felhasználni a fahamut, szigorúan tilos mellette más anyagokat is égetnünk!

Nem szabad felhasználni azt a hamut, ami nem kezeletlen, festékmentes fából származik, sőt a szén égetéséből származó hamut sem szabad alkalmazni a ház körül, mert az ráadásul toxinokat tartalmaz.

A helyes otthoni gyakorlat

Szintén nagyon fontos, hogy ha szeretnénk felhasználni a kandallóban, kályhában elégetett fából keletkező hamut, akkor szigorúan tilos mellette más anyagokat (pl.: műanyag eszközök, gumi) is eltüzelni. Ezeket alapvetően is kerülni kell, mert nagyon sok káros anyag kerül miattuk a levegőbe, szennyezi a saját szervezetünket, és tönkreteheti a kéményünket is.

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Küzdelem a meztelencsigákkal II. rész

2019. július 19. 04:37

Mit vethetünk be kertünkben a meztelencsigák, kiemelten a spanyol csupaszcsiga jelentős kártétele ellen? Mely állatfajok a meztelencsigák természetes ellenségei? Milyen háziállatok segíthetnek a kártevők gyérítésében?

Így készítsünk hatékony csigacsapdát!

2024. szeptember 13. 08:10

Vegyszermentes, házilag elkészíthető csigacsapdát mutatunk mindazoknak, akik reménytelen harcot folytatnak a zsenge növényeket lerágó csigákkal.

Tényleg nemcsak szép, de hasznos is a büdöske?

2023. április 23. 07:10

Azt hallottam, hogy a bársonyvirág (büdöske) túl azon, hogy nagyon szép, még növényvédelmi szerepe is lehet a házikertben. Tényleg hasznos növény a bársonyvirág?

Így „háborúzhat” sikerrel a meztelencsiga ellen

2024. május 18. 10:10

A meztelencsigák, ha számukra kellemes veteményest vagy virágágyást találnak, addig maradnak, amíg mindent fel nem falnak.