Ház, táj blog

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

Agrofórum Online

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.

A cikksorozat első részében olvashatjuk azokat a teendőket, amiket májustól augusztusig elvégezve meghálálnak örökzöld növényeink. A cikksorozat második részében röviden bemutatásra kerültek a hazánkban kártevőként megjelenő, örökzöld-sanyargató állatok (atkák, levél-, gubacs- és pajzstetvek, levélbolhák, szúbogarak), és az ellenük alkalmazható védekezési módszerek.

Jelen cikk segítségével végigkövethetjük májustól augusztusig, hogy mit tehetünk ezen időszak alatt fenyőink, tujáink, ciprusaink, borókánk, mahóniánk és borbolyáink védelmében a rozsda, lisztharmat, levélfoltosság fertőzése ellen. Sok esetben annyin múlik a siker, hogy sikerült a megfelelő helyet kiválasztanunk a kertünkbe/udvarunkban az ültetéshez, ahol örökzöldjeink optimális víz- és tápanyagellátással, körültekintő növényápolással természetes módon ellenállhatnak a betegségeknek.

Május

Főként a csapadékos tavaszi időszakot követően kell számítanunk a gombabetegségek megjelenésére. Fokozottan kell ügyelnünk a sövényt alkotó, vagy magában álló, sűrű lombozatú örökzöldekre, mert a sűrű állományban kialakuló párásabb mikroklíma elősegíti a kórokozók terjedését.

  • Borbolya lisztharmat / Mahónia lisztharmat
    • a kórokozónak a mahónia és a borbolya is gazdanövénye
    • a leveleken, fiatalabb hajtásokon megjelenő szürkésfehér színű, lisztszerű bevonat jelzi a kórokozó jelenlétét
    • a fertőzött, lehullott növényi részeken telel, de a mahónia növényen maradt levelein egész évben képes fennmaradni (jellemző a mahónia levelén, a lisztszerű bevonat alatt megjelenő enyhe vörösödés és a fertőzött levelek kanalasodása)
    • elsődleges megelőző védekezési alapelv, hogy a kertbe a két gazdanövényét egymás közelébe ne ültessük, a fertőzött, lehullott növényi részeket gyűjtsük össze és semmisítsük meg
    • Tavasszal az első tünetek megjelenésekor alkalmazhatunk felszívódó hatóanyagú készítményeket – erre még májusban is van lehetőségünk, amellett, hogy betartjuk a növényvédő szer kijuttatására vonatkozó szabályokat
  • Kabatínás betegség (Kabatina thujae)
    • tuján, hamiscipruson és borókán is megjelenhet
    • tünetei: a hajtáscsúcsok kifakulása, elhalása, a fertőzött leveleken apró fekete pontok (a kórokozó szaporítóképletei) jelennek meg, a szár belseje elbarnul
    • A védekezés alapja a fertőzött növényi részek időben történő eltávolítása
    • Csapadékos tavasz végi-nyár eleji időszakokban 1-2 permetezési alkalommal visszaszorítható a kialakulóban lévő fertőzés
  • Leyland-ciprus szeridiumos ág- és hajtáspusztulása (Seridium cardinale)
    • elsősorban a Leyland-ciprust fertőzi, de más tujaféléken is találkozhatunk vele
    • különlegességét a betegség terjedése adja: az idősebb növényi részek felől terjed a legfiatalabbak felé (törzstől a hajtáscsúcsok felé)
    • tünete: elhalás, fás részeken kialakuló rákos sebek, gyakran gyantafolyás is megfigyelhető, a súlyosan fertőzött növények el is pusztulhatnak
    • a betegség főként a száraz időszakokban kiváltott stressz hatására képes elterjedni, ezért megelőzhető a betegség kialakulása hetente egyszeri, gyökerek felé irányuló árasztásos öntözéssel – figyelembe véve a talaj vízmegtartó képességét
    • a védekezésben elsődleges feladat a fertőzött növényi részek eltávolítása. A súlyosan fertőzött növényeken már permetezéssel sem tudunk segíteni, a többi növényünk védelme érdekében távolítsuk el. A beteg növényi részek eltávolítása során használt eszközöket fertőtlenítsük le
    • A kémiai növényvédelem is megelőzésre irányul ennél a betegségnél: réztartalma fungicidek (gombaölő szerek) alkalmazásával gátat szabhatunk a fertőzésnek. A betegség legelső tüneteinek észlelésekor azonnal szükséges tavasszal-nyár elején védekezni. Számíthatunk a betegség megjelenésére aszályos időszak után, vagy abban az esetben, ha tavaly is megjelent a betegség a növényünkön.
  • Didimaszcellás betegség (Didymascella thujina)
    • tujaféléket fertőző kórokozó, az óriás tuja (Thuja plicata) és a népszerű sövényalkotó nyugati tuja (Thuja occidentalis) betegségéért felelős
    • tünetei: elsőként az alsó hajtások pikkelylevelein, majd egész hajtásokon megfigyelhető sárgulás, rajtuk idővel pár mm nagyságú, sötét színű, ovális alakú termőtestek jelennek meg
    • a fertőzött hajtásokat legkésőbb május végén el kell távolítani
    • a kabatínás betegséghez hasonlóan főként a csapadékos tavaszi időszakban kell számítanunk rá. Ekkor többször is kezelhetünk gombaölő szerrel.

Június

Ebben a hónapban számolnunk kell a rozsdabetegségek megjelenésével is. Ügyelnünk kell arra, hogy a többgazdás gombafajok gazdanövényeit egymástól távolabbra telepítsük.

  • Borókarozsda (Gymnosporangium sabinae)
    • a borókarozsdát okozó gombafaj a körterozsda
    • a kórokozónak két gazdanövényre van szüksége a különböző gombatelepei és gombaspórái képzéséhez – az ilyen kórokozók fejlődésmenetét heteroecikusnak nevezzük. A körterozsda fő gazdanövénye a boróka, nyáron fertőződik meg a borókán kifejlődött spórák terjedésétől a körte.
    • tünetei a borókán: fás részek megvastagodása, torzulása, a tavasz elején (márc-ápr.) megjelenő sárgás-kocsonyás képletek, amik helyenként elérhetik a centiméteres hosszúságot is
    • kémiai úton védekezni a fás részek fertőzöttsége miatt nem tudunk
    • legfontosabb megelőző védekezési mód egyrészt, hogy a körtefákat megóvjuk a betegség kialakulásától, másrészt júniusban eltávolítjuk a fertőzött körteleveleket, így következő évben nem fertőződik meg a boróka

Augusztus

Ebben a hónapban az eddig felsorolt betegségek elleni mechanikai és kémiai védekezési módszereket alkalmazva kell gondoskodnunk a növények megóvása érdekében. A betegségek kialakulását – mint említettem már – megakadályozhatjuk, ha ügyelünk a víz- és tápanyagellátásra és nem hanyagoljuk el a növényvédelmi munkálatokat.

Ennek érdekében ritkábban – hetente egyszer – de bőségesen öntözzük a kiültetett örökzöldjeinket, elárasztva a gyökereket vízzel. A sokszor kevesebb mennyiségű víz arra ösztönzi a növényt, hogy ne növesszen mélyrehatoló gyökérrendszert, ha a talaj felső rétegében mindig rendelkezésére áll elegendő nedvesség. Így növekedésében gátolva lesz, és a legyengülő növényt hamarabb megtámadják a kórokozók. A víz pótlásáról a téli időszakban se feledkezzünk meg, hiszen a télen is zöldellő növények anyagcseréjéhez elengedhetetlen tényező az elérhető víz jelenléte.

Másik megelőző védekezési komponens és az egészséges örökzöldek záloga a szakszerű tápanyag-utánpótlás. Főként a tuják ültetésénél segíthetjük gyökereztetést serkentő készítménnyel a növény alkalmazkodását új környezetéhez, valamint minden évben tavasszal és ősszel támogassuk a fejlődésüket tápoldatozással (foszfor, magnézium) vagy komposzt kijuttatásával.

A cikkben felsorolt, betegségeket okozó baktériumok és gombák nem fedik le a teljes kórokozó-repertoárját az örökzöld növényeinknek. Mivel a tünetek egyes esetekben összekeverhetők hiánytünetekkel, ezért kérjük ki szaktanácsadó véleményét – főként a kémiai kezelések megkezdése előtt.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Bevált eljárások és új fejlesztések a Corteva bemutatóin

2019. augusztus 1. 19:04

Az előd vállalatok gyakorlatát követve az újonnan alakult Corteva Agriscience is megszervezte ez év júniusában az ország több helyszínén szántóföldi növényvédelmi tanácskozásait és bemutatóit az új termékek és technológiai javaslatok ismertetésére. Írásunkban a Rádpusztán elhangzottakat foglaljuk össze.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aktívak a repceormányosok, helyezzünk ki fogólapokat!

2023. február 21. 09:04

Bár még csak február utolsó harmadában járunk, a szabadföldi növénytermesztésben pezseg az élet.

Amit az oregánóról tudni kell

2022. október 16. 08:37

Az oregánó, más néven vadszurokfű, vadmajoránna a legalapvetőbb faj a konyhakertben. Mit érdemes tudni az oregánóról?

Már megjelent az áprilisi Agrofórum!

2019. április 15. 17:04

Vajon mi áll a hazai burgonya termőterület drasztikus csökkenésének hátterében, melyek az ágazat fejlesztési lehetőségei, fellendülhet-e ismét a burgonyatermesztésünk?