Ház, táj blog

Szelídgesztenye és vadgesztenye

Agrofórum Online

A szelídgesztenye és vadgesztenye rokonok? Hasonlóan néznek ki? Hasonló a felhasználásuk? Miért kapták ugyanazt a nevet? Hogyan különböztethetjük meg őket?

A szelídgesztenyével és a vadgesztenyével sokszor találkozhatunk, mégis lépten-nyomon összekeverjük őket. Sokan megállnak egy gesztenyefa előtt, és csodálva nézik ezt a minden tekintetben párját ritkító fát – „De gyönyörű gesztenyefa! De melyik is ez?” Ki gondolná, hogy csak névrokonok?

Szelídgesztenye levelei sötétzöld színűek
A szelídgesztenye levelei sötétzöld színűek, fogazottak; a kupacsán sűrűn állnak a szúrós tüskék

A bükkfafélék családjába tartozik a gesztenyenemzetség (Castanea), amely mintegy tucatnyi fás szárú növényfajból áll. Ezek közül Európában csak egyetlen faj, a szelídgesztenye (Castanea sativa) honos, és leginkább a vulkanikus eredetű hegyek, dombok meleg oldalainak a növénye. A kontinensen díszfaként elterjedt vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) ugyan sokkal ismertebb, de a szelídgesztenyével ellentétben nem a bükkfafélék, hanem a szappanfafélék családjába tartozik.

Vadgesztenye fehér színű nagyméretű bugavirágzata
A vadgesztenye fehér színű, nagyméretű bugavirágzata és tenyeresen összetett levélzete

A két fafaj (szelídgesztenye , vadgesztenye) hasonló nevét elsősorban a terméseik hasonlósága adta: mindkét esetben szúrós, zöld kupacsban ülnek a barna színű termések. Ezt leszámítva azonban számtalan tulajdonságban eltér a két faj: lássuk, hogyan tudjuk megkülönböztetni őket. Az alábbi táblázat segítséget jelenthet a gyors áttekintésben:

Szelídgesztenye és vadgesztenye összehasonlító táblázata

 SzelídgesztenyeVadgesztenye
SzármazásaDélkelet-Európa hegyvidékeiBalkán-félsziget és Elő-Ázsia hegyvidékei
Rendszertani besorolásaBükkfafélék (Fagaceae) családjába, gesztenye (Castanea) nemzetségbe tartozik.Szappanfafélék (Sapindaceae) családjába, vadgesztenye (Aesculus) nemzetségbe tartozik.
Tudományos neveCastanea sativaAesculus hippocastanum
Egyéb neveiÉdes gesztenye, európai gesztenye, jóféle gesztenyeBokrétafa, lógesztenye
ElterjedéseA Föld északi félteke, Európában elterjedtebb és általánosabb.A Föld északi félteke, de Észak-Amerikában több faj él, mint Európában.
Hazánkba kerülésŐshonosDíszfaként terjedt el (parkosítás, kertépítés)
MegjelenéseNagytermetű, lombhullató, magassága elérheti a 30 métert, lombkoronája sűrű, szabályos.Nagytermetű, lombhullató, magassága 30-35 méter is lehet. Lombkoronája dús, szabályos.
KéregBordás (csavarodó kéregkötegekből állnak)Sötétbarna, pikkelyesen leváló
Egylaki vagy kétlakiEgylaki, a hím és női ivarú virágok egy fán belül, de külön-külön fejlődnekKétlaki
LevélSötétzöld színű, fogazott (gyakran karéjos), hosszúkás lándzsa alakú, 10-20 cm hosszú, váltakozó állású, fényes, bőrszerű, keskeny.Tenyeresen összetett, 5-9 levélkéből áll. Mérete meghaladhatja egy felnőtt ember kézfejének méretét.
RügyekZömök, kerekdedVastag, kúpos, ragadós
VirágEgyivarú virág, hímnős barkavirágzata felálló, látványos, bár kevésbé feltűnő, mint a vadgesztenye.Fehér színű, nagyméretű bugavirágzat.
Virágzás idejeNyár elejétől (június-július)Tavasz végétől (április vége, május eleje)
PollenKevésbé allergén.Erősebb allergén reakciót válthat ki.
Terméshéj (kupacs)Zöld színű, több vékony, hosszú, szúrós tüskével.Vastagabb, nagyobb, kevesebb tüskével.
TermésMakktermés  Húsos toktermés  
Termésének beltartalmaGazdag keményítőben, szacharózbanMagas szaponintartalom
MagKissé csúcsos, színe sötétebb barna, októberben pottyan a földre éretten, a kupacsban.Kerekebb, kicsit nagyobb, fényes, színe vörösesbarna, jellegzetes köldökfoltos.
MegporzásSzél- és rovarporoztaFőként szélbeporzású
Környezeti igényekMelegkedvelő – elviseli a téli fagyokat, a meszes talajt rosszul tűri.Fényigényes, mérsékelt vízigénnyel, nem kifejezetten melegigényes.
Egyéb felhasználásSzárított leveléből tea készül megfázásra, asztmás betegségekre, gyulladásokra.Magjának eszcin hatóanyaga érszűkítő hatású, a fiatal fa kérgének eszkulin hatóanyaga a kozmetikaiparban használatos. Levelét és virágát ízületi panaszok és aranyér kezelésére használják. Finom szerkezetű, hajlékony fája a faipar kedvelt alapanyaga. Mosószerként (mosódió) is alkalmazható.
Növényvédelem – betegségek, kártevőkSzelídgesztenye kéregrák, Fitoftórás betegség (tintabetegség), Mikoszferellás levélfoltosság, Fomopsziszos betegség, Cserebogár-fajok, Gesztenyeormányos, Gesztenyemoly.Guignardiás betegség. Jelenleg a vadgesztenye levél-aknázómoly a legnagyobb fenyegetése a fafajnak.
Természetvédelmi státuszNem fenyegetettSebezhető
Fontos tudnivalóTermése ehető, belőle készül a gesztenyepüré, és az őszi, téli időszakban az utcai gesztenyeárusoktól is szelídgesztenyét vehetünk.Termése emberi fogyasztásra nem alkalmas, elfogyasztása émelygést, gyomorpanaszokat okozhat, de kreatív foglalkozásra és otthoni dekorálásra minden évben gyűjthetünk belőle.
Érdekesség2007-ben Magyarországon az Év Fájának választották.Magja remek rovarriasztó, szekrényben, éléskamrában alkalmazhatjuk.
Szelídgesztenye termésének a magja
A szelídgesztenye termése makktermés, magja kissé csúcsos, színe sötétebb barna

Vadgesztenye kupacsa
A vadgesztenye kupacsa vastagabb, nagyobb, rajta a tüskék ritkábban állnak, és kevésbé szúrósak

Kapcsolódó cikkek:

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Gyere velem

2018. szeptember 29. 04:30

Évekkel ezelőtt a TV-ben egy késő esti műsorban bemutatta egyik könyvét Dr. Gyarmati Andrea gyermekorvos, neves úszónő, Gyarmati Dezső lánya. A könyv címe: Gyere velem. Hogy ezt miért bocsátottam előre, annak most adom a magyarázatát.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – November

2023. november 9. 05:40

Hihetetlennek tűnhet, de még az idei szeszélyes, nyárias-ködös november is tartogat számunkra idényzöldségeket és -gyümölcsöket. Persze a “kerti asztal” messze nem olyan gazdag, mint szeptember-októberben, de azért még mindig szép számmal választhatunk a szezonális zöldségek közül.

A gyomirtás tervezése házikertekben

2022. március 30. 05:36

Hogyan oldjuk meg a veteményesünk, a kőzúzalékkal fedett területek és a gyümölcsös alapvető gyomirtási munkálatait? Milyen készítmények jöhetnek szóba?

A megfelelő növényt a megfelelő helyre! I. rész – a talaj kémhatása

2019. január 9. 08:07

Hogy is szokott zajlani a legtöbb esetben az udvarunkba, kertünkbe kerülő növények megvásárlása? Elmegyünk a kiválasztott/bejáratott árudába félig kiforrt elképzelésekkel arról, hogy mit is szeretnénk, majd a meglátni és megszeretni varázsában a kosarunkba, majd kertünk talajába kerül a növény.