19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Ház, táj blog

Teleltetésre fel! III. rész – a muskátli, az encián, a kínai hibiszkusz és a murvafürt megfelelő téli védelme

Agrofórum Online

Idén december első hete meghozza a fagyokat: a jövő hét éjszakáin országszerte mérhetünk -1, vagy akár -3 ℃-ot is. Nem késlekedhetünk tovább, ez a hétvége az utolsó időpont, hogy védett helyre vigyük a fagyérzékeny növényeinket. Mi a teendőnk az enciánbokorral, a murvafürttel, a kínai hibiszkusszal és a muskátlival?

Növényeink teleltetése során gondoskodnunk kell számukra olyan helyről, ahol nem érheti őket tartós kár a téli hónapokban. A teleltetés módjáról, idejéről, helyéről olvashatunk a múlt héten megjelent összefoglaló cikkből, az előző cikkből pedig kiderült, hogyan teleltessük a citrusféléket, a leandert, a kefevirágot, a sétányrózsát és az angyaltrombitát.

Alapszabályok

Ahogy az előző cikkben is minden növénynél kiemelésre került, mielőtt a növényeket elhelyezzük a telelőhelyükön, tüzetesen megvizsgáljuk: keresünk betegségre, kártevőre utaló jeleket. Ha nem találtunk, elegendő egy alapos, szennyeződésektől való megtisztítás, és már mehet is a növény a négy fal közé. Ha fertőzött növényről, növényi részről van szó, érdemes most ősszel erőteljesen visszametszeni, mielőtt bevisszük, nehogy megfertőzze a többi növényt télen – mert „az ördög sohasem alszik” – alapon a károsítóknak nincs téli szunyóka.

A különböző fagyérzékeny fajok esetében eltérő mértékben ugyan, de csökkenteni kell az öntözések számát és a vízmennyiséget is, a tápoldatozást pedig télen szüneteltetjük. A következőkben növényfajokra (és a muskátli esetében fajtákra) specifikálva kifejtésre kerülnek a teleltetés körüli teendők.

Enciánbokor (Lycianthes rantonnetii)

Ennek a mutatós, Dél-Amerikából származó, örökzöld dézsás balkonnövénynek még a nyár folyamán szükséges visszavágni a túl hosszúra nőtt hajtásait, majd egy tüzetes ellenőrzés után az ősz folyamán egy hűvös, kissé világos helyre bevinni, ahol a hőmérséklet nem csökken 5-10 oC alá. Képes kifejezetten sötét helyen is áttelelni, ekkor a leveleit gyorsabban hullatja. Télen sem szabad teljesen kiszáradnia a földjének, ezért mérsékelten öntözzük – ennek kéthetente egyszer eleget tehetünk. A legutolsó fagyok (április vége-május) után vigyük csak ki a szabadba!

Enciánbokor

Kínai hibiszkusz (Hibiscus rosa-sinensis)

A kínai hibiszkusz rendkívül fagyérzékeny (hazánkban sok helyen szobanövényként árusítják), csak a nyár folyamán érdemes kivinni a lakásból az erkély vagy terasz egy félárnyékos szegletébe. A teleltetés idejéhez közeledve ősszel vizsgáljuk át az egész növényt, szedjük le róla az elszáradt leveleket, és tisztítsuk meg a szennyeződésektől magát a növényt és a dézsát/cserepet is. Visszametszeni csak abban az esetben szükséges, ha túl nagyra nőtt az év folyamán.

Amikor a kinti hőmérséklet tartósan 12 oC alá csökken, az erkélyen vagy udvaron tartott kínai hibiszkuszt be kell vinnünk egy hűvösebb, kb. 16-19 oC-os, viszonylag világos helyre. A teleltetés ideje alatt teljesen szüntessük be a tápoldatozást, öntözni is csak annyira szükséges, mint az enciánbokrot: 2-3 hetente azért, hogy ne száradjon ki a földje.

Kínai hibiszkusz

Ha a lakásban töltötte a növény az egész évet, a téli hónapokban akkor is szükséges hűvösebb helyet keresni számára, de ugyanúgy világos helyen legyen a lakáson belül. Miután megváltoztattuk a helyét, az angyaltrombitához hasonlóan megszabadul pár levelétől, amik sárgán lepotyognak, de ha nem az egész lombját veszti el a növény, illetve a hajtásain sem látunk semmi elváltozást, akkor aggodalomra semmi ok – csak megviselte egy kicsit a szükséges helyváltoztatás.

Tavasszal helyezzük vissza a növényt eredeti helyére, és folytassuk az öntözést és tápoldatozást. Ha szükséges, a kihelyezést követően elvégezhetjük a tavaszi metszést, illetve át is ültethetjük.

Murvafürt (Bougainvillea)

Ezt a Brazíliából származó, lehengerlően gyönyörű trópusi kúszócserjét a fagyok beállta előtt szükséges bevinnünk, miután visszavágtuk a virágvégeket és átvizsgáltuk a növényt, nincs-e rajta károsító. Ha van még egy kis időnk, elvégezhetjük az alakító metszését is, de ezt tavaszra is ütemezhetjük.

A sétányrózsához hasonlóan nagyon hálás növény, teleltethető világos helyen is (ezt preferálja), de egy sötétebb helyiségbe is tehetjük a téli hónapokra, 8-12 oC-os hőmérsékletre. Tehetjük pincébe, lépcsőházba, folyosóra, télikertbe is. Akárhová is tesszük, ne tápoldatozzuk! Világos helyen hetente nagyon-nagyon kevés vizet adjunk neki, sötétebb helyre téve még kevesebbet kell öntözni.

Murvafürt

A murvafürt is lehullatja télen a leveleit, hogy még intenzívebben tudjon pihenni. Nem ritka, hogy teljesen felkopaszodik, de ne rémüljünk meg, tavasszal újult erővel fog ismét kihajtani. Öntözni is azért kell kevesebbet, mert a virágzást az átmeneti szárazon tartás és az alacsonyabb hőmérséklet idézi elő.

A tavaszi fagyok elmúltával kerülhet ki a szabadba a többiekkel együtt, ekkor egyből megkezdhetjük a gyakoribb öntözést és a tápoldatozást is. Ha világos helyen teleltettük, már április-májusban virágba borulhat.

Muskátli (Pelargonium)

A Dél-Afrikából származó kerti, futó, díszeslevelű és illatos muskátlikat szintén a fagyok előtt fel kell készíteni a telelésre, és be kell vinnünk őket a megfelelő helyre. A növényekről mindenekelőtt el kell távolítani az elszáradt vagy beteg részeket és a virágokat. Azokat a növényeket be se vigyük a telelőhelyre, amelyek láthatóan teljesen elfertőződtek – távolítsuk el őket a ládából.

Egy kb. 5 °C-os, nem túl száraz levegőjű helyiség megfelel a muskátlik számára, akár a leanderek és sétányrózsák mellé. A saját balkonládájukban, cserepükben, szárazon tartva kell teleltetni őket. A futó és félfutó muskátlikat világos helyen, az álló fajtákat pedig sötétben teleltessük!

Muskátli

Februárban a növények legerősebb szárait kiválasztjuk és visszavágjuk 3-4 szemre, majd átültetjük a töveket friss virágföldbe. Ültetés után átvihetjük kicsit melegebb helyiségbe, és elkezdhetjük öntözni, fokozatosan növelve a vízmennyiséget, így lehetőséget adunk a hajtásoknak megerősödni, mielőtt áprilisban megkezdjük az „edzésüket”. Ez azt jelenti, hogy fokozatosan visszük ki a szabadba: melegebb napokon kint maradhatnak, éjszakára behozzuk őket. Hidegebb napokon még bent maradnak a négy fal között, majd a tavaszi fagyok elmúltával végleg kiköltözhetnek arra az évre.

Ne felejtsük el a tél folyamán többször átnézni a növényeinket! Ha bármelyik növénynél jelentős változásokat látunk (a levélhullást leszámítva), azonnal változtassunk a gondozásán (kevesebb vagy több víz, kicsit több vagy kevesebb fény biztosítása stb.)

Eredményes teleltetést, egészséges növényeket kívánok az idei telet követően is!

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 2. rész: A KM általános alapszabályai

2019. december 14. 04:36

A kölcsönös megfeleltetés rendszerében érintett támogatások igénybevételéhez szükséges a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) fenntartása.

11 jó tanács a balkonládában nevelt növények öntözésére

2024. július 31. 07:40

Bár a legtöbb kertész a növények alulöntözése miatt aggódik, a valóságban ugyanolyan könnyű túlöntözni a ládákat és túl sok vízzel megfullasztani a növényeket.

Mi a különbség az egynyári és kétnyári dísznövények ültetésében és gondozásában?

2019. január 22. 09:55

Az egynyári és kétnyári dísznövények esetében az optimális ültetési körülmények és gondozási munkálatok különböznek. A cikkben áttekintjük az alapokat: mi a különbség az egyes csoportokba tartozó dísznövények között, mire érdemes figyelni az ültetésükkor és gondozásuk során, valamint milyen növényfajok és -fajták tartoznak ide.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.