Környezetbarát és praktikus a földlabdás fenyő. De mi legyen vele a meleg szobában és karácsony után?
A földlabdás fenyő életben tartása karácsony alatt és után kihívás, de néhány fontos lépéssel növelhetjük az esélyét, hogy a fa túlélje az ünnepi időszakot, és később sikeresen elültethessük. Íme néhány hasznos tanács!
Megfelelő fát válasszunk, fő az egészség!
Vásárláskor már figyeljen arra, hogy a fa tűlevelei frissek és zöldek legyenek, a földlabdája pedig nedves és szilárd! A túl száraz földlabda már a fa kiszáradását jelzi. Ez nagyban nehezíti majd a kiültetéskor a túlélést is.
Hozzászoktatás a hőmérséklethez
A fenyő nem bírja a hirtelen hőmérséklet-változást, ezt már a szobába bevitelkor is figyelembe kéne venni. Ha nagyon hideg helyről (például kertből) hozzuk be, először tegyük egy hűvösebb, zárt térbe (pl. garázsba) 1-2 napra, mielőtt a lakásba kerülne!
Hasonló eljárás kifelé is: karácsony után fokozatosan szoktassuk vissza a hideghez, mielőtt kiültetjük! Nagyon károsnak tartom, amikor jelenleg ismert kertbloggerek azt javasolják, hogy ha vége az ünnepeknek, már ültessük is ki! Egyrészt, ha a meleg lakásban nem öntöztük időnként, akkor a földlabda is összeszárad és nehezebben fog begyökeresedni a fa. Ráadásul télen a talaj is sok helyen igen kemény és nem alkalmas ültetésre. A fenyőfélék meg a hirtelen hőmérséklet-változásra is rosszul reagálnak, és ha nem tartjuk be a fokozatosságot itt is, akkor a fa halálát fogjuk látni a növekedés helyett!
Benti környezet: próbáljuk elviselhetővé tenni!
Rövid idő a lakásban: a földlabdás fenyő legfeljebb 7-10 napot tölthet a lakásban, mivel a meleg és száraz levegő megterheli. Természetesen a karácsony hosszát nem a fenyők döntik el, de ha már a Vízkeresztet ki akarjuk várni, akkor:
- Hűvösebb helyiséget válasszunk: ha lehet, tartsuk hűvös szobában, távol a radiátortól és fűtőtestektől!
- Párásításítsunk: a fenyő szereti a párásabb levegőt, ezért érdemes párásítóval vagy vízzel permetezni a tűleveleit!
Öntözés még az ünnepek után is
Földlabda nedvesen tartása: a földlabda sose száradjon ki, de ne is álljon vízben. Tartsuk enyhén nedvesen, de ne áztassuk el! Naponta ellenőrizzük a földlabdát, és szükség szerint öntözzük csak!
Kiültetés karácsony után
- Időzítés: a fát karácsony után majd ki kell ültetni a kertbe, de csak akkor, ha a talaj nincs teljesen átfagyva.
- Ideiglenes tárolás: ha a talaj fagyott, a fenyőt ideiglenesen tegyük egy hűvös helyre, például egy fagymentes pincébe, és tartsuk nedvesen a földlabdát az előző bekezdésben írtak szerint!
- Válasszunk napos, szélvédett helyet a kertben, ahol a fenyő elegendő helyet kap majd a növekedéshez, hiszen ha begyökeresedik, sok fenyő akár 20-25 méter magasra is nőhet!
Ültetés lépései: hogyan ültessünk?
Ássunk akkora gödröt, hogy a földlabda kényelmesen elférjen benne! A földlabda körüli csomagolóanyagot (ha van) távolítsuk el! Ez egy érdekes dolog, mert a szakmában nincs ebben egyetértés, így lehet, hogy olyan tanács is kering, hogy a jutazsákot rajta lehet hagyni.
Még anno a Kertészeti Egyetemen egy nagy fenyő esetében figyelték meg, hogy egy vihar amikor kiborította, akkor látszott, hogy a gyökér körkörösen növekedett csak, és nem tudta megfelelően megtartani a kifejlett növényt. Kiderült, hogy évekig a faiskolában a gyökerén jutazsákosan földlabda volt és a növény megszokta, hogy a gyökerének így kell megoldania a növekedést, és ezt “felnőtt” növény korában is megtartotta. Hogy ez minden örökzöldre vagy növényre igaz-e talán azt mondanám, hogy nem, – lássuk pl. a palántanevelésnél a paprikát akár, de a fák esetében ennek lehet jelentősége.
Miért nem marad meg mindig?
- Ha a fa túl sokáig van a lakásban, a meleg miatt elindulhat a növekedése, ami a kiültetéskor káros lehet.
- Ha a gyökérzet a kiásáskor sérült, a fa nehezebben regenerálódik.
- A túl száraz beltéri környezet is káros a fenyő számára.
Ha megfelelően gondoskodunk róla, jó eséllyel sikerülhet életben tartani a földlabdás fenyőt, és később a kert dísze lehet!
Kiemelt kép: Pixabay