Házikert

Hogyan tarthatjuk távol a patkányokat a kertünktől?

Agrofórum Online

Az őszi kertészkedés során gyakran figyelmen kívül hagyjuk a lehullott gyümölcsök összegyűjtését, pedig ez komoly problémák forrása lehet.

A bomló almák nemcsak kellemetlen szagokat és betegségeket okozhatnak a növények számára, hanem vonzzák a kártevőket, például a darazsakat és a patkányokat is, amelyektől megszabadulni jelentős költségekkel járhat.

A patkányok gyakran keresnek menedéket a kertekben, mivel ott bőséges táplálékforrásra és rejtekhelyekre találnak. A lehullott gyümölcsök, komposztmaradványok, madáretetők alá hullott magvak és a könnyen hozzáférhető élelmiszerforrások mind vonzóak számukra.

Különösen az őszi időszakban, amikor a lehullott gyümölcsök elkezdenek rothadni, a patkányok szívesen látogatják ezeket a területeket, mivel a bomló ételek táplálékul szolgálnak számukra. A vastag növényzet, rakások, régi faanyagok vagy kerti eszközök pedig ideális búvóhelyet biztosítanak nekik.

Jelenlétüket több jelből is felismerhetjük. Figyeljünk a kertben található rágásnyomokra, amelyek lehetnek faanyagokon, kerítéseken vagy akár növényeken is. Gyakori továbbá a patkányok által hagyott ürülék, amelyet gyakran a kert árnyékos, rejtett részein találhatunk meg.

Egy másik fontos figyelmeztető jel lehet a földben lévő alagutak vagy nyílások, amelyeket az állatok fészkelőhelynek használnak. Gyakran a komposzt közelében vagy épületek alapjai körül jelennek meg, ahol könnyen tudnak rejtekhelyet kialakítani.

Hogyan előzzük meg, hogy beköltözzenek a kertünkbe

A patkányok megtelepedésének megelőzése érdekében fontos a kert rendszeres karbantartása és az olyan körülmények megszüntetése, amelyek vonzóak lehetnek számukra. Először is, gondoskodjunk arról, hogy ne legyen elérhető élelem számunkra a kertben.

A lehullott gyümölcsöket és zöldségeket időben szedjük fel, és ha van komposztáló, tartsuk zártan, hogy a patkányok ne férhessenek hozzá. A madáretetőket érdemes magasra helyezni, és rendszeresen tisztítani a környéküket, hogy ne hulljon alá túl sok mag, amely vonzza a rágcsálókat.

Lényeges lépés a kert rendezett állapotban tartása. A patkányok számára ideális búvóhely lehet a vastag növényzet, faanyagok, régi bútorok vagy egyéb elhagyott tárgyak halmaza. Érdemes ezeket a területeket rendszeresen átvizsgálni és rendben tartani. Ha van tűzifánk, azt rakjuk el emelt, jól szellőző helyre, hogy az állatok ne tudjanak alatta fészket kialakítani.

Az épületek, melléképületek alapjait is érdemes időről időre átnézni, különösen a rések és repedések tekintetében. Ezeket érdemes lezárni, hogy ne találjanak könnyen bejáratot a házhoz vagy a kerti fészerhez.

A komposztálót helyezzük távolabb a lakóépületektől, és ha lehetséges, zárt tárolót használjunk. Végül, ha van vízforrás a kertben, például kerti tó vagy madáritató, gondoskodjunk arról, hogy a környéke tiszta és rendezett legyen, mivel a patkányoknak szükségük van vízre, így kecsegtető lehet számukra az ilyen helyek közelsége.

Lehetséges megoldások, ha már a kertünk lakói

Ha patkányokat fedezünk fel a kertünkben, azonnali intézkedések szükségesek, hogy megszabaduljunk tőlük, mielőtt még elszaporodnak. Első lépésként érdemes megszüntetni minden könnyen hozzáférhető táplálékforrást. Szabadítsuk meg a kertet a lehullott gyümölcsöktől és zöldségektől, zárjuk el a komposztálót, és gondoskodjunk arról, hogy a madáretető környékén ne maradjon szétszórt mag.

Továbbá tartsuk tisztán a területet, ahol az élelem előfordulhat, és zárjunk le minden tárolóedényt. Az általuk kedvelt búvóhelyeket is fel kell számolni. Takarítsuk el a kerti hulladékot, faanyagokat, és rendezzük a növényzetet, hogy kevesebb helyet találjanak a fészkelésre.

Amennyiben ezek az intézkedések nem elegendőek, rágcsálócsapdák elhelyezése következhet. Fontos, hogy ezeket gondosan helyezzük ki a patkányok járta útvonalak mentén, például a falak tövében vagy a bokrok alatt. A méreg használata is opció lehet, de óvatosan kell bánni vele, különösen, ha gyermekek vagy háziállatok vannak a közelben.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

A lóhere megjelenése nem mindig rossz hír: talajjavítóként és méhcsalogatóként hasznos lehet – de nem minden gyep tulajdonos örül neki.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

Itt az eszköz, amely nem engedi bemászni az egereket a mezőgazdasági gépekbe

2023. december 28. 10:10

A téli időszakban sokaknak okozhatnak gondot a drága mezőgazdasági gépeikben megbúvó rágcsálók. A károkozásukat segít megelőzni egy ötletes eszköz.

Térképre kerülnek a patkányok!

2020. november 26. 14:31

Már több ezren kitöltötték azt a kérdőívet a Sokk a rovar Facebook-oldalon, amelynek adataiból elkészítik az első magyar rágcsálótérképet. Az egerek és a patkányok nemcsak a ház körül okoznak kellemetlenséget, hanem veszélyes betegségeket is terjeszthetnek, és akár jelentős a gazdasági kárt is képesek okozni az agráriumban.

A fülesbaglyok jelentik a rágcsálók elleni biológiai védekezést

2018. március 1. 16:35

Több mint 11 ezer erdei fülesbagoly telel az országban. A madarak valószínűleg komoly károktól mentesítik a mezőgazdászokat.

Újra túlszaporodott a mezei pocok

2020. február 5. 05:41

A mezei pocok elleni védekezés akkor hatékony, ha rendszerbe foglalva, előrejelzésre és megelőzésre alapozva hajtják végre.