Házikert

Málna ültetése egyszerűen – kisokos

Agrofórum Online

A nyári és őszi időszakban az édes, lédús málna olyan szezonális csemegének számít, amelyet vétek lenne kihagyni. De miért is költene egy vagyont a szupermarketben vásárolt dobozos málnára, ha otthon vagy a kertjében maga is könnyedén megtermesztheti a saját málnáját? A következő útmutatót azoknak ajánljuk, akik kellőképpen lelkesek és elkötelezettek ahhoz, hogy otthon málnatermesztésbe fogjanak.

Mikor érdemes elültetni a málna töveket?

A nyugalmi állapotban lévő málnatöveket november és március között ültesse el egy gondosan megművelt talajba. Előtte győződjön meg róla, hogy a talaj nem fagyott és nincs felázva.

Melyik málnafajtát érdemes termeszteni?

  • A nyári érésű málna júniustól augusztus elejéig hoz gyümölcsöt, a fajtától függően. A legkorábbi termés érdekében próbálja ki a „Glen Ample”-t vagy az ízletes „Glen Prosen”-t.
  • Az őszi termésű málna augusztus és október között hoz gyümölcsöt. Ezek a fajták nem igényelnek támasztékot, így ideálisak a teraszon, konténerben történő termesztéshez, és mivel a metszésük nagyon egyszerű, kezdők számára is ideális választást jelentenek. Próbálja ki a megbízható „Autumn Treasure” fajtát, vagy ha valami szokatlanabbra vágyik, a sárga málna, mint például az „All gold”, remek választás lehet.

Primokán vagy florikán?

  • A primokán fajták az egy éven belül termő szárakon virágot és termést is hoznak. A legtöbb őszi termésű fajta primokán, azaz az első növekedési évben termést hoz.
  • A florikán málnának egy évig nő a szára, és a második évben növesztett vesszőkön hoz gyümölcsöt. Általában nyáron hoz termést.

Hová ültessük a málnát?

A málna szereti a termékeny, jó vízelvezetésű talajt, és bár az árnyékot is elviseli, sokkal jobb termést kap, ha a kert egynapos helyére ülteti. A nyáron termő málnának kerítésre, támasztékra vagy falra van szüksége, hogy körülbelül 1,5 m magasra nőjön. Az őszi termésű málna azonban általában támasz nélkül is jól fejlődik.

Málna ültetése a kertben

Válasszon egy napos helyet, és egy kerti vasvillával lazítsa fel a talajt, mielőtt szerves anyagot ásna bele – erre a komposzt (régi vagy új), az istállótrágya vagy az újrahasznosított zöldhulladék egyaránt ideális. Így ültesse el a málnatöveket:

  • Üssön be egy 1,8 m magas oszlopsort, és feszítsen ki drótokat az oszlopok közé, egymástól kb. 60 cm távolságra.
  • A sorok között hagyjon 1,8 métert.
  • A nyáron termő málnafajták esetében a vesszőket egymástól 40 cm távolságra ültesse, az ősszel termő fajták esetében pedig 60 cm távolságra ültesse az egyes vesszőket egymástól.
  • A vesszőket 8 cm mélyre kell ültetni, óvatosan meg kell tömöríteni a talajt, és jól meg kell öntözni.
  • Az ültetés után vágja le a vesszőket a földtől 25 cm-re, hogy elősegítse az alaphajtások növekedését.

A málna termesztése konténerben

Ha elég nagy – körülbelül 60 cm átmérőjű – edényt választ, akkor a málnatövek ültetőedényben is tökéletesen termeszthetők:

  • Töltse meg az edényt talajalapú komposzttal. Ez szilárdabb, és nem szárad ki olyan gyorsan, mint a többfunkciós komposzt.
  • Ültessen el legfeljebb hat málnavesszőt az edényben, óvatosan tömörítse meg a földet, és öntözze meg a növényeket.
  • Ügyeljen arra, hogy a komposzt ne száradjon ki, és a vegetációs időszak során rendszeresen tápoldatozza a málnát magas káliumtartalmú műtrágyával, hogy sok finom gyümölcsöt hozzon.
  • Három év elteltével érdemes a konténeres málnát a szabadföldbe ültetni.
Málna ültetése utáni végeredmény

A málnatövek gondozása

A málna megfelelő gondozása garantálja a megfelelő termést, és megőrzi a tőkék egészségét:

  • Tavasszal táplálja a málnát istállótrágyával (ügyeljen arra, hogy ne temesse be a vesszőket), vagy használjon kiegyensúlyozott műtrágyát, és mulcsozza be komposzttal, hogy száraz időben is nedvesen tartsa a gyökereket.
  • Nagyon fontos, hogy a málnatöveket száraz időben is öntözze, különben a termés megromlik.
  • A málna bojtos gyökérzetet nevel, így az új vesszők a központi növénytől meglehetősen messze is felbukkanhatnak. Ássa ki és húzza ki azokat, amelyek 22 cm-nél távolabb vannak a fő sortól – ne aggódjon, a levágásuk nem károsítja az anyanövényt.
  • Amikor a növények elkezdenek termést hozni, érdemes hálóval letakarni őket, hogy megakadályozzuk, hogy a madarak felfalják a finom gyümölcsöket.

Hogyan kell megmetszeni a málnatöveket?

Mindössze egy metszőollóra és néhány kertészkesztyűre van szüksége ahhoz, hogy megóvja magát a tüskéktől.

  • Őszi termésű málna esetében a metszést tél végén (februárban) végezze el. Az összes vesszőt a talajszintig vágja vissza, mielőtt az új hajtások megindulnának. A növények az új hajtásokon fognak termést hozni.
  • Nyáron termő málna esetében ősszel vágja vissza a talaj szintjéig azokat a vesszőket, amelyek nyáron termést hoztak. Érdemes a nyáron termő vesszőket megjelölni, hogy meg tudjuk különböztetni őket az új szezon vesszőitől (az új szezon vesszői dúsak és zöldek). A legerősebb új vesszők közül 6-8-at célszerű meghagyni, a többit pedig el kell távolítani. Az új vesszőket egymástól 10 cm távolságra kell elhelyezni a támasztékokon, hogy minden egyes vessző a lehető legtöbb fényt és levegőt kapja.

A málna akkor áll készen a szüretre, amikor egy enyhe rántással leválik a növényről. Miután leszüretelte, nem áll el sokáig, ezért érdemes kisebb-nagyobb adagokban lefagyasztani későbbre. Terítse ki egy tálcára, majd tegye őket a fagyasztóba. Ha megfagytak, tegye át a gyümölcsöket fagyasztózacskókba vagy dobozokba.

Most, hogy már tudja, miként termeszthet önállóan málnát, kísérletezzen többféle fajtával!

Forrás: https://www.thompson-morgan.com/how-to-grow-raspberries

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Almatárolás felsőfokon

2022. augusztus 4. 07:32

Napjainkban a hosszútávú tárolásra a termelők motivációja inkább a felvásárlási ár lehetséges emelkedése lett, amely sajnos nem midig váltja be a hozzá fűzött reményeket.

Lisztharmat, tűzelhalás, varasodás - Ezek ellen is védekezni kell a napokban

2018. július 5. 20:01

Szőlőben a fürtök záródása miatt fontos a mostani védekezés, főként a lisztharmat ellen, de a fiatal hajtásokon újabb peronoszpórás olajfoltok jelentek meg.

Miért hullott le tavaly a meggy éretlenül a fáról?

2023. március 2. 04:38

Mi okozhatta tavaly a meggynél, hogy a termés pirosas-sárgás színben idő előtt lehullott? Természetes hullás vagy más állhat a háttérben? Kérem véleményüket az esetről, hátha idén elkerülhetjük az ebből adódó veszteséget!

Drágábban ihatunk pálinkát januártól

2018. november 22. 12:03

Az új szabályok szerint az egy liter 50 térfogat-százalékos pálinka után fizetendő neta 1100 forint lesz. Ez pedig – az áfával is számolva – 700 forinttal emeli meg egy félliteres, 50 százalékos pálinka nagykereskedelmi árát.