Hamarosan megérkeznek az első fagyos napok, ezért gondoskodnunk kell arról, hogy az erre érzékeny növényeket megvédjük a zord időjárástól. A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.
A fagy károsíthatja az érzékenyebb növényeket, ezért az a legjobb, ha már akkor elkezdünk óvintézkedéseket hozni, amikor az időjárás-előrejelzés éjszakai fagyokat jósol. Készüljön fel Ön is az idei télre a kertjében, a fagy elleni védelemre vonatkozó javaslatainkat követve!
Milyen növényeket kell megvédeni a fagytól?
Nem minden növényt kell megóvni az alacsony hőmérséklettől, de a fagyvédelem különösen fontos az alábbi, hidegre érzékeny növények esetében:
- Cserepes és dézsás növények, balkonnövények
- Fiatal növények (zöldségek és fás növények)
- Fagyérzékeny zöldségnövények, amelyeket hosszabb időn keresztül szoktunk betakarítani
- Az üvegházban előnevelt, ősszel vagy tavasszal kertészeti áruházban vásárolt növények
- Trópusi szobanövények
- Gyümölcsfák tavasszal (mert a késői fagy károsíthatja a virágokat)
- Rózsák
- Gyep (mert egyes fűfélék kevésbé ellenállóbbak, mint mások)
Jó tanács: Nem kell minden növényt megvédeni a fagytól. Minden növénynek más-más teleltetési stratégiája van. A tél közeledtével rendszeresen tájékozódjon a lakóhelye nappali és éjszakai hőmérsékletéről, valamint a szóban forgó növényei télállósági besorolásáról.
Milyen hőmérséklet mellett kell a növényeket letakarni?
Az évszaktól és a növény tulajdonságaitól függően változik az, hogy milyen alacsony hőmérsékleten kell a növényeket letakarni. A szívósabb növényeknek nincs szükségük különleges fagyvédelemre, de vannak olyanok, amelyeknek ősztől tavaszig, míg mások kifejezetten tavasszal érzékenyek a fagykárokra. Mivel minden növény más és más fagytűrő-képességgel rendelkezik, a fagyvédelmet mindig az adott helyzethez igazítsa.
Jó tanács: Nem árt, ha tudja, hogy a kertészeti áruházakban tavasszal vagy ősszel vásárolt télálló növények gyakran a fagyok áldozatául esnek, mivel a boltokban állva nem szoktak hozzá a hidegebb hőmérséklethez. Ezek a növények épp ezért, elővigyázatosságból minden esetben védelemre szorulnak.
A növények fagyvédelme ősszel és télen
- Az ősz a fagyvédelmi szezon kezdetét jelzi. Ilyenkor minden nap figyelje az időjárás-előrejelzést és a várható hőmérsékletet. A szezon első fagyos időszakai általában tiszta, szélcsendes éjszakákon kezdődnek el – gondoskodjon arról, hogy addigra minden fagyvédelmi intézkedést megtegyen.
- A növények télen is kiszáradhatnak. Gondoskodjon arról, hogy a növényei rendszeresen öntözve legyenek, amikor a talaj már felengedett annyira, hogy ezt lehetővé tegye, de minden esetben kerülje a pangó vizet.
- Hosszan tartó fagy és erős téli napsütés esetén az örökzöld cserjék, rózsák és a melegkedvelő fás szárú növények védelemre szorulnak. A növényeket ez esetben légáteresztő anyagokkal, például fagyvédő gyapjúval vagy jutával takarja be.
- A téli zöldségeket nem károsítja meg a hideg, de azért takarja le őket, hogy később havazás esetén is gond nélkül betakaríthatóak legyenek.
- A cserepes és balkonnövények teleltetésénél fontos megjegyezni, hogy a túl nagy meleg sok cserepes növénynek kifejezetten árthat. Ezért minden egyes növény esetében derítse ki, hogy milyen körülmények között kell teleltetnie.
- A fagykár megelőzése érdekében tegyen egy réteg mulcsot a növények köré, és fagymentes napokon öntözze meg őket. A fagyos időben kialakuló szárazság vízhiányhoz vezet a növényeknél, mivel a levelek vizet adnak le, de a fagyott talajból nem tudnak új vizet felvenni, ezért végül elszáradnak. A sekélyen gyökerező növények, például a rododendronok ilyen szempontból különösen veszélyeztetettek. Ez annak köszönhető, hogy gyökereik nem hatolnak mélyen a talajba, ahol a növények számára elérhető víz található.
- A rózsák körül alakítson ki mulcsból, levelekből vagy földből egy halmot, hogy megvédje a növényeket.
- Védje a gyepet azzal, hogy ősszel káliumban gazdag műtrágyát ad neki. A kálium növeli a növények ellenálló képességét, és megerősíti őket a hidegebb évszakokra. Erre különösen alkalmasak a hosszan tartó hatású speciális őszi műtrágyák. Az évelő növényeknek is jót tesz az őszi gyeptrágyázás, mivel így jobban bírják a száraz, hideg időszakokat.
Növényvédelem a tavaszi fagyok idején
A növényeket a tavaszi fagyoktól a Fagyosszentekig (május 12-15.) kell védeni, mert addig még előfordulhatnak éjszakai fagyok.
- Május közepéig takarja le a növényeket éjszakára, például erre a célra kapható növénytakaróval.
- A cserepes növényeket május közepéig éjszakára tartsa még bent a házban.
- Óvja a gyümölcsfák virágait a késői fagyoktól – a fagyvédő gyertyák optimális megoldást nyújthatnak erre a célra.
- Figyelje a napi időjárás-előrejelzést. Ha a melegebb időszakok után várhatóan ismét csökkenni fog a hőmérséklet, fontos, hogy megvédje a növényeit a fagyoktól.
- Tipp: Ha a tavaszi növényeket május közepe előtt vásárolja is meg a kertészeti áruházakban, az a legjobb, ha vár még egy kicsit az ágyásokba ültetésükkel, hogy megvédje őket a fagyoktól.
Téli védősátrak
- A téli védősátrak speciális anyagokból készülnek, és a növények téli védelmére használhatók.
- Ha különösen hideg van, a sátrakat erre a célra készült melegítővel vagy fagyvédelmi gyertyákkal lehet fűteni.
- Ezek a sátrak ideálisak olyan kültéri cserepes növények számára, amelyek alapvetően szívósak, de a rendkívüli hidegben védelemre szorulhatnak.
- Fiatal növények tavaszi előnevelésére is hatékonyan használhatók.
- A sátrak többféle méretben kaphatók, áttetszőek és újra felhasználhatók, azonban általában meglehetősen drágák.
Fagyvédelem fagykár elleni szőtt textíliával
A fagykár elleni textíliák vékony műanyagból készülnek, amely víz- és légáteresztő képességekkel bírnak, és amelyek segítségével megvédheti a növényeit a hideggel, fagyos széllel, illetve jég okozta károsodással szemben. A talajnedvesség elpárolgása következtében a vászon alatt vékony jégréteg képződik, amely megakadályozza a talaj természetes hősugárzását. Ha természetesebb anyagot szeretne, akkor válasszon gyapjúból készült textíliákat. Ezek biológiailag lebomló anyagokból készülnek, így nem használhatók fel a következő évben. A kertészeti áruházakban vastag gyapjút is vásárolhat, ez jobban szigetel, és nem szakad olyan könnyen. Hátránya, hogy nem elég áttetsző, ami nem jó, mivel a télen napfényt igénylő növényeket napközben fedetlenül kell tartani. Ez a textília mindazonáltal igencsak sokoldalú, így zöldségek, valamint a fiatal növények védelmére is használható. Ez a téli gyapjú a fagyérzékeny fás növények szigetelésére is használható, ha a növény köré tekeri és zsineggel szorosan összeköti.
Fagyvédelem kókuszrost takaróval
A kókuszrostból készült takarók nagyon tartós anyagból készülnek, amit a kókuszdió külső héjából nyernek. Ez a gyapjúhoz hasonlóan a növények vagy dézsák köré tekerhető. Regionális alternatívaként használhat kenderből készült takaróanyagokat is. Ezek tartósabbak, mint a gyapjú, de nem áttetszőek és általában többe kerülnek.
A fenyőágak, mint fagyvédelmi eszközök
A jegenyefenyő- vagy lucfenyő ágai szintén felhasználhatók a fagy elleni védelemre. Tekerje a levágott fenyőágakat a rózsák köré úgy, hogy gömb alakúra hajlítja őket és betakarja velük a növényeket. Ezzel a módszerrel szigeteli a talajt, és miközben a szellőzést is lehetővé teszi, kevésbé károsítja a növény érzékeny részeit. A fenyőfa gallyakat a tél folyamán visszahaló cserjék vagy cserepes növények takarására is használhatja, ágyásokba fektetve pedig meglátja, a levágott ágak elsőrangú dekorációs értékkel bírnak.
Mulccsal a fagy ellen
A mulcsozás a talaj, valamint a benne növekvő gyökerek és növények védelme érdekében ajánlott. Az olyan anyagok, mint a levelek, a szalma és a fakéreg mulcs a talaj hő- és nedvesség-megtartására szolgálnak. Ezenkívül a kéregmulcs megvédi a kerti talajt az eróziótól és a feliszapolódástól, emellett fenntartható szénkészletet biztosít a talaj humuszképződéséhez. A fenyőkéreg hosszú élettartamának, alacsony nehézfém-szennyezettségének és alacsony savtartalmának köszönhetően különösen hatékony.
Juta növénytakaró a fagy ellen
A jutaszövet egy tartós és természetes anyag, amelyet zsákok és takaróanyagok készítésére használnak. A gyapjú-textíliákhoz hasonlóan használható. A jutazsákokat a növények koronája vagy a cserepek fölé lehet helyezni. Az örökzöld növényeket ne csomagolja be folyamatosan a tél folyamán, mivel a juta fényáteresztő képessége csekély. A jutazsákokat régóta használják a rózsák fagy elleni védelmére. Többféle színben kaphatók, így télen is izgalmas színfoltot varázsolhat velük a kertjébe.
Buborékfólia a fagy elleni védelemhez
A buborékfólia sokrétűen használható a fagy elleni védelem céljából, mivel a légbuborékok szigetelő hatást fejtenek ki. Hátránya, hogy a műanyagon keresztül nem működik jól a víz- és légcsere, ami azt jelenti, hogy a növények túl korán kihajtanak, ezáltal fogékonyabbak lesznek a fagyra és a betegségekre. Ezért ajánlatos kizárólag a cserép körül használni, amely télen is fagyvédelemre szorul. Ha mégis közvetlenül a fóliával szeretné védeni a növényeket, akkor csak rövid ideig, például a tavaszi éjszakai fagyok idején használja, és gondoskodjon a rendszeres szellőztetésről.
Fagyvédelmi gyertyák
A fagyvédelmi gyertyákat általában tavasszal használják a gyümölcsösökben, amikor a késői fagyok károsíthatják az újonnan kialakult virágokat – az április nagyon kritikus hónap lehet. Azokon az estéken, amikor a hőmérséklet várhatóan 0 °C alá csökken, célszerű a gyertyákat késő este meggyújtani. A legnagyobb hideg általában reggel 8 óra körül múlik el. 20 négyzetméterenként egy-két gyertyával akár 3 °C-os hőmérséklet-emelkedést is elérhetünk.
Hogyan kell helyesen trágyázni a fagyálló növényeket?
Nyáron kezdje el nitrogén helyett káliummal trágyázni a növényeket. A kálium a növény sejtnedveiben tárolódik el, ami növeli a sótartalmat, és ezzel csökkenti a fagypontot, így a növény télállóbbá válik. Ha ősszel nitrogénben gazdag műtrágyát használunk, az elősegíti a növekedést, ami miatt a növény túl korán hajt ki és következésképpen fogékonyabb lesz a fagyra. Ezenkívül a nitrogénben gazdag műtrágyák ammóniumot tartalmaznak, amely gátolja a káliumfelvételt, és ezáltal rontja a növények télállóságát. Továbbra is fontos tisztában lenni azzal, hogy sok káliumtartalmú műtrágya kloridot tartalmaz, amelyre sok kerti növény érzékenyen reagálhat.
Mulcs-domb létrehozása
Védje az évelő növényeket és a nemesített fás szárú növényeket télen földdel vagy talajtakaróval. Ez egy igen fontos fagyvédelmi intézkedés, különösen a rózsák oltási pontjainál.
A cikket fordította: Ordódy Eszter