19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Házikert

Hogyan védjük növényeinket a korai kihajtástól?

Agrofórum Online

Most, hogy nincs igazi tél és tavaszias melegek vannak, elkezdtek a kertben is megindulni a növények. Hogyan védjük meg őket a korai kihajtástól, hogy a későbbi fagyoknál ne fagyjanak vissza?

A legtöbb kertész és hobbikertész fogja most a fejét, hogy nagy a baj, mert túlontúl tavaszodik. Ha a saját díszkertem nézem, már ott látom, hogy a virághagymák megindultak, kibújtak a tulipánok, jácintok levélrügyei a földből, de a krókuszok is vígan növekednek. Sajnos. A rózsák rügyei is vöröslenek, elkezdtek megpattanni, a melegebb napokon friss leveleket is látni. Szinte biztos, hogy ha most beköszönt a valódi hideg tél, akkor a legtöbb növény is megfagy, vagy megfagyhat. De mit tehetünk ez ellen? Hogyan védhetjük meg a növényeinket a korai kihajtástól?

Gyümölcsfák és díszfák kérgének meszelése

Ez már régi hagyomány, nagyapáink is lelkesen meszelték a fák kérgét ősszel. Ennek egyik oka a mész fertőtlenítő hatása, ami a kéreg repedéseiben áttelelő kártevőktől való védelmi célt szolgálta.

Másik ok, hogy a fehér kéregfelület lassabban melegszik fel, így lassítva a fának a kihajtását is. Ha a fa kérge lassabban melegszik fel, akkor az olyan, mintha később érkezne el a tavasz, így a pihenőidőt is ki lehet nyújtani. Ez a módszer egyébként megoldást is nyújt a kései fagyoknál jelentkező problémákra, mert minél később hajt ki a növény, annál kisebb eséllyel fagynak el az értékes virágok is.

Szalmatakarás hatása és a késleltetés

A szalmatakarás és a permakultúra is képes a fák kihajtását, illetve más növények kihajtását lassítani. Mivel egyrészt a szalma ad egy plusz védelmet is, a talaj lassabban tud felmelegedni gyökérszinten. Mivel a gyökerek is később veszik észre, hogy tavasz van, így a nedvkeringés is később indul meg.

A késői fagyok komoly károkat okozhatnak a házikertben is (fotó: Pexels)

Saját tapasztalat, hogy míg mindenkinek a környezetünkben fagykárok sokasága jelentkezik a késői fagyoknál, a mi talajtakarással művelt kertészetünkben az egész kert le van maradva pár héttel a kihajtás tekintetében. Ez a pár hét viszont pont azt eredményezi, hogy telis-tele lesznek a fák gyümölccsel, hiszen a későbbi virágzás sok esetben a fagyok után érkezik el.

Nem mellesleg az a tapasztalatunk, hogy a virágzás késleltetése miatt nagyobb esély van a beporzó rovarok jelenlétére is, mert addigra már a kert, a táj valóban felébred téli álmából és jobbak a beporzási eredményeink is.

Ne metsszük a dísznövényeket téli tavasszal

Eddig főleg a gyümölcsfákon volt a fókusz a téma kapcsán, de fontos tényező a díszkert is. A rózsák és más díszcserjék képesek télen hamar megindulni, ha melegebb az idő, főleg ha tartósan, mint az utóbbi hetekben.

Ilyenkor tudom, hogy minden kertész lelkesen a kertben lenne, de próbáljuk távol tartani magunkat a metszéstől. Míg a téli időszakban a gyümölcsfák téli metszése zajlik, addig a dísznövényeknél ez másképp van. Ha télen, amikor nagyon meleg van elkezdjük visszametszeni a fügét, rózsát, mályvákat és szinte a legtöbb dísznövényt idesorolhatnám, akkor azok hamarabb meg is fognak indulni, ami a visszafagyás garantált eredményét fogja magával hozni.

Ha mindenáron kertészkedni akarunk, akkor álljunk neki a szerszámok rendbetételének, vigyük el a fűnyírót és egyéb kerti gépeket egy szervizbe a karbantartási munkák elvégzésére, vagy ha nagyon a kertben lennénk, akkor vágjuk vissza az elszáradt hajtásait az évelőknek, de semmiképp ne takarjuk ki őket!

A szalmatakarás vagy más mulcsozás egyébként a kihajtó évelőknek és hagymásoknak is védelmet jelent. Ha úgy látjuk, hogy nagyon megindulnak, akkor tegyünk plusz takarást rá, ez védeni fogja őket a visszafagyástól.

Kiemelt kép: Pexels

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Mit és hogyan érdemes utóérlelni?

2022. október 24. 05:36

Október és november magasságában a töveken maradt terményt már sok esetben zölden szedjük le. Nézzük, mit és hogyan érdemes utóérlelni?

A fokhagyma ültetése ősszel

2022. október 28. 09:17

A fokhagyma jól használható a konyhában, és meglepően könnyen termeszthető a kertben.

Így készül raklapból: az önöntözős magaságyás

2021. február 22. 09:14

Mi értelme van az önöntözős magaságyásnak? Netán lehet raklapból is készíteni? Hogyan készül és saját barkácseszközökkel is kivitelezhető? Erre adunk most sok tippet, mi hogyan készítettük el saját önöntözős magaságyásainkat!

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.