Házikert

Orgona metszése: Így fiatalíthatjuk a bokrunkat

Agrofórum Online

Az orgonavirág nemcsak szimbolikus értéke miatt népszerű, anyák napjához kapcsolódó virágként, hanem gyönyörű megjelenéséért és kellemes illatáért is.

Ahogy a tavasz korábban érkezett, az orgona virágai is hamarabb kinyíltak, most pedig aggódunk, hogy anyák napjára már elhervadnak. Talán a mostani lehűlés adhat még reményt arra, hogy kicsit tovább élvezzük ezeket a gyönyörű virágokat és azok illatát az ünnep alatt.

Virágzása általában május elejétől egészen a végéig tart, azonban a mostani szélsőséges időjárás miatt és az igen korán jelentkező tartós felmelegedés által a természet olyannyira korábbra tolta ezt az időpontot, hogy már április elején megkezdődött.

Ha továbbra is nyárias időjárás lett volna, akkor bizony május első vasárnapjára már biztosan elvirágzott volna! Szerencsére a jelenlegi tartósabb lehűlés lassítja a növény fejlődését, megállítja a szirmok bomlását, és mivel még sok bimbó maradt az orgonákon, így talán kitartanak a rendszerinti időszak kezdetéig.

Így tudunk segíteni az orgonabokrunknak a szélsőséges időjárási viszonyok közt:

Az orgona metszése rendszeresen segít megőrizni alakjukat és virágzási teljesítményüket.

Az első néhány év során az elvirágzott hajtásokat és terméseket érdemes levágni, ezt segíti a növényt, hogy gyorsan megerősödhessen kertünkben. Érdemes ezt a műveletet a szélsőséges időjárási viszonyok során is elvégezni, hiszen ezzel támogathatjuk a növény regenerálódását, mivel az elhaló részek levágása serkenti az új hajtások növekedését és új virágok képződését.

Arra érdemes figyelni, hogy kárt ne okozzunk, így használjunk metszőollót és egy kevésbé hideg napon tegyük ezt meg, hogy a fagykárokat elkerüljük.

Fiatalító orgona metszése

Amennyiben felkopott a növényünk, télen erősebben visszavághatjuk egy fiatalító metszésre, így ismét megerősödhet és csodaszép lesz a bokrunk, azonban arra számítanunk kell, hogy a következő évben biztosan elmarad a hajtás!

Ügyeljünk arra, hogy rendszeresen ellenőrizzük az orgona növényeket kórokozók és kártevők jelenlétét. Szükség esetén alkalmazzunk megfelelő kezeléseket, hogy megelőzzük a betegségek terjedését és megőrizzük a növények egészségét.

Ennél a növénynél a levélaknázó molyra és levélfoltosságot okozó gombákra, valamint emellett baktériumos betegségekre is figyelnünk kell, mert tipikusan ezek veszélyeztethetik őket. Érdemes kontakt szert vagy valamilyen permetezőszert használni, még mielőtt a kórokozók elszaporodnának.

Az orgonavirágok szeretik a nedves, jó vízelvezetésű talajt. Rendszeresen öntözzük a növényt, hogy megőrizzük a nedvességet, különösen száraz időszakokban. Tápanyagpótlásra használjunk lassan oldódó műtrágyát, hogy biztosítsuk a virágok egészséges növekedését és virágzását.

Anyák napja

Az anyák napja hagyománya az Egyesült Államokból ered, ahol az 1800-as évek közepén alakult ki. Ann Jarvis amerikai aktivista kezdeményezte, hogy legyen egy nap, amikor az emberek hálát adhatnak édesanyjuknak az áldozatos munkáért és odafigyelésért.

(Fotó: Karsten Paulick/Pixabay)

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gyalogbodza vagy fekete bodza? Ne tévessze össze!

2025. április 7. 11:10

A fekete bodza és a gyalogbodza összekeverhető, pedig eltérő hatásuk miatt nem mindegy, melyikkel van dolgunk. Míg az egyik gyógyhatású, a másik komoly veszélyeket is rejthet.

Kerttervezés: hány növény kell egy négyzetméterre?

2025. április 7. 05:40

Egy új ágyásnak a kialakításánál a sor- és tőtávolság meghatározásánál mindig a növény végső mérete a mérvadó.

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

2025. április 6. 11:10

Érdemes megismerkednie a babérmeggy dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Itt a tavasz! - Fel kell gyorsítani az aktuális tennivalók elvégzését a kertben

2020. február 26. 15:06

A kertekben fel kell gyorsítani a teendőket, különösen a metszési munkálatokat, a talajerő visszapótlását és a tél végi lemosó permetezések elvégzését.

Mire figyelmeztetnek a szőlőmetszéskor látható tünetek?

2020. január 28. 09:45

S. Soma: Érdemes-e a szőlő téli metszésekor alaposabban szemügyre venni a növényt? Vannak-e olyan árulkodó jelek, amelyek megkönnyíthetik vagy előkészíthetik a szőlő növényvédelmét?

Miért kell lemetszeni a fákról a vízhajtásokat?

2025. február 23. 04:40

Kertemben számos gyümölcsfa található. Hamarosan kezdem a metszési munkákat és szeretném megtudni, hogy miért szükséges lemetszeni a fákról a vízhajtásokat?

Mit tehetünk, ha az őszibarackfa törzse elfeketedett és fehér gombák is megjelentek rajta?

2023. március 7. 04:38

Az őszibarackfáim törzsének és vázágainak egy része tavaszra elfeketedett és fehér gombák sűrűn rátelepedtek, ráadásul az ágak meg is vannak repedve. Kérdésem, hogy mit lehet tenni a drótkefézésen túl? A választ előre is köszönöm.