18℃ 12℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Házikert

Így tartsd életben a kertet a legnagyobb hőségben

Agrofórum Online

Tények és tévhitek az öntözésről, burjánzó kertekről vízhiányos időkben, a klórmentesítés otthoni módszereiről és a zöld hulladék rehabilitásáról – a főtájépítész kiskerti kisokost tett közzé.

Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze a budapesti hőség közepén posztolt hasznos információkat hobbikertészeknek, kiskert- vagy telektulajdonosoknak.

Ültessünk szárazságtűrő növényeket!

„Egész héten hatalmas volt a légszárazság, a hőségriadó legmagasabb fokozata van érvényben. Ilyenkor nemcsak az emberek, a növények is szenvednek. A 2022-es, hónapokig tartó aszály és légszárazság utóhatásai a mai napig tizedelik a város fenyő- és nyírfaállományait, hiszen a fák lassan halnak, de ha az alapvetően tajgán, nedves és hűvös közegben magukat jól érző növények ilyen dózisban kapják a nyári hőgutát, akkor elindulnak a lejtőn.

Ezért is fontos és egyre fontosabb a magánkertekben is, hogy jól válasszunk növényt, ne csábuljunk el az alpesi, szubtrópusi, nyugat-európai nedves atlanti klímán vagy északon jól fejlődő növényektől, mert azokat nyáron borzasztóan sok extra vízfelhasználással (hogy ne mondjam: vízpazarlással) lehet csak megóvni a kiszáradástól, főleg ha nincs félárnyék vagy árnyék. Válasszunk a kontinentális, szubmediterrán viszonyokhoz megfelelő növényeket, ez az első lecke.” 

A leghatékonyabb a csepegtető öntözés

„A második lecke az okos öntözés. Általánosan elterjedt tévhit, hogy a tűző napon öntözés kiégeti a növényeket, mert a vízcseppek nagyítólencseként viselkednek. Ez nincs így, de a tűző napon öntözés egyáltalán nem hatékony, a kijuttatott víz nagy része azonnal elpárolog, mielőtt benedvesítené a talajt, azaz gyakorlatilag a levegőt öntözzük, s így a növények nem jutnak vízhez, miközben a vízszámlánk nő.

Az a célunk, hogy a talaj minél nagyobb rétegben nedvesedjen át, ez a nedvesség tartsa életben a talajéletet, a növények szimbiontáit, a növény a hajszálgyökereivel vegye fel a vizet és ő párologtassa azt el, hűtve a levegőt. Ezért a legjobb pillanat az öntözésre késő este, éjjel, hajnalban van. Ezzel nemcsak vizet spórolunk, de a növényeinknek és a talajnak is jót teszünk” – írta posztjában a főtájépítész. Bardóczi ezután a kezdő locsolók kiskátéját is összeállította.

Tippek és trükkök a kijuttatott víz hasznosulásához kezdőknek

  • A talajaink vízmegtartása fokozható mulcsolással, azaz a talaj takarásával. Ez lehet fadarálék, fenyőkéreg, homokos kavics, kőzúzalék, széna, szalma, fűnyesedék, avar, kihúzott gaz egyaránt. A szerves mulcsok táplálják is a talajt, de a vulkanikus eredetű vagy folyami ásványi mulcsok is. A meszes (mészkő, dolomit) ásványi mulcsot csak mészkedvelő növényzet alá javasoljuk. Ők vannak kevesebben, a növények gyökerei és a mikorrhiza (a mikorrhiza – görögül: gombás gyökér – a gombák és a növények között kialakult szimbiózis – a szerk.) inkább az enyhén savas talajt kedveli. 
  • Az öntözés egyik legeffektívebb és víztakarékos módja a csepegtető öntözés. Tanuljunk a vízhiányos mediterrántól: a szórásos, elárasztásos öntözés helyett itt a cseppek lassan, egy felszíni pontot átnedvesítve jutnak a talajra. De ezen a ponton keresztül a felszín alatt minden irányban 45 fokban átnedvesítik a felszín alatti talajt, és drasztikusan csökkentik az öntözés párolgási veszteségét. Aki igazán takarékoskodni akar, s közben hatékonyan öntözött kert a célja, az a csepegtető öntözésre törekszik. 
  • A forró nyáron a második legfenntarthatatlanabb – a műfű után – a rövidre nyírt gyep. Ilyenkor mindenképpen hagyjuk magasabbra a gyepet, a 10-15 cm magas gyep már sokkal jobban takarja a talajt és sokkal kevésbé forrósodik át, így kevesebb öntözéssel is zöldebb marad. Ahol a kertünk megengedi, főleg a szegélyein, a fű helyett a szárazságtűrő évelők, a cserjék vagy az árnyékot adó fák sokkal jobb választást jelentenek a gyepnél. A zöldfelület a legjobb légkondi, mert annak a kültéri egysége sem fűt, hanem hűt. Igaz ez a tetőkertekre és a falra felfuttatott kúszónövényekre is, amelyek csökkentik az épületeink hűtési költségeit. Kertészkedjünk okosan!
  • A vízhiány korunk rémisztő opciójává kezd válni. A burjánzó, túl gyorsan növekvő agglomeráció időnként már szenved tőle. Ilyenkor érdemes elgondolkodni az alternatív vízgyűjtési stratégiákon. A tetőfelületekről, burkolatokról gyűjtött esővíz még jobbat is tesz a növényeinknek, mint a klórral kezelt ivóvíz, ami a talaj mikrobiológiájára nincs jó hatással. A ciszternák, esőkertek bizony jól át tudnak segíteni bennünket az aszályos periódusokon. Ha csapvízből öntözünk és megtehetjük, akkor is jobb opció az állott víz, ami már megszabadult a klórtartalomtól. Állott vizet hordóban, ciszternában, megtöltött locsolókannában tudunk csapvízből előállítani.
  • Nemcsak az öntözés fontos, hanem a talajaink vízmegtartó képességének a növelése is. A komposzt, az alginit, az agyaggranulátum például hatékonyan képes növelni a homokos talajok vízmegtartó képességét. Ezért is fontos, hogy az avar, a fűnyesedék, a háztartási szerves növényi maradék ne zöld hulladék legyen a szemünkben, hanem a talajaink javítását és a mulcsolást segítő aranybánya.

Fotó: Pixabay

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Vetésforgó a kertben (I. rész)

2018. április 16. 10:59

Melyek azok a növények, amik egy adott évben egymás mellett termeszthetők úgy, hogy valamilyen módon segítik a mellé ültetett növény fejlődését?

A fokhagyma ültetése ősszel

2022. október 28. 09:17

A fokhagyma jól használható a konyhában, és meglepően könnyen termeszthető a kertben.

Rebarbara termesztési kisokos

2023. március 19. 08:42

Nincs is annál jobb, mint a vasárnapi ebédet egy tál forró rebarbarás pitével zárni. Vagy mit szólna egy finom rebarbara tortához, egy habos rebarbara desszerthez vagy egy üveg házi készítésű lekvárhoz?

Szedd magad a Kertben a tulipánt!

2022. április 2. 17:07

Április hónapban pedig leginkább a tulipán látványában gyönyörködni, azt fotózni, illetve akár szüretelni is a ’Szedd magad’ program keretében. Mindezt pedig Nyíregyházától nem messze, Ferenctanyán.