Házikert

Így teleltesd át a paprikát és a paradicsomot, hogy télen is teremhessen!

Agrofórum Online

Amikor sok szép paprika és paradicsom tövünk van a kiskertben, akkor fáj a szívünk otthagyni, hogy lefagyjon és a sok zöld termés ne érjen be. De mi lenne, ha átteleltetnénk?

A legtöbb palántáról nevelt kerti növény átteleltethető. Amikor eljön az ősz és elkezdődnek az első fagyok, akkor nagy földlabdával emeljük ki a veteményesből a töveket és nagy dézsába tegyük át. Lehetőség szerint ne sértsük meg a gyökereket, hanem amennyire csak lehet óvatosan, egyben, földdel együtt kell kiásni a növényeket.

A chiliseknél régóta bevált dolog az átteleltetés

Mivel a chili egy alapvetően drága növény, így sok chilis áttelelteti a töveit. Ezt fűtött melegházakban lehet főleg megtenni, és minden esetben visszavágják a töveket.

A paprika és chilipaprika eredeti élőhelyén ráadásul nem is egynyári, mint a mi éghajlatunkon, így a fásodó szárú töveket viszonylag könnyen át lehet teleltetni. Persze mint minden teleltetés: helyigényes, így akkor vágjunk ebbe bele, ha van is helyünk teleltetni.

A paprika és a paradicsom is beérhet még a lakásban

A paprika és a paradicsom is beérik a lakásban

Ez is talán a hobbista szint, amikor a paprikát és paradicsomot bemenekítjük a konyhába és a töveken beérleljük még a bogyókat. Ezt azért párezer tőnél már nehéz lenne, a jelenlegi energiaárak mellett meg egész télen fűteni egy fóliaházat végképp nem érné meg, de lehetséges és működő dolog, hogy a kivett paradicsomtövekről még szedhessünk paradicsomot akár januárban is.

A fűszernövényeket is átteleltethetjük

Ha nem is mindegyik alkalmas rá, de a lágyszárú fűszernövényekből, például a korianderből, lestyánból és bazsalikomból is lehet kiszedni, cserépbe áttenni és a lakásban még pár hétig, akár hónapig megtartani.

Kell tápanyagozni a télre behozott zöldségeket, fűszereket?

Alapvetően a legtöbb hobbikertész manapság már kerüli a műtrágyákat, de szerves készítményeket bátran használnak.

Ha a kerti körülmények között hozzászokott a paprika és a paradicsom, hogy kapott plusz tápanyagokat, akkor célszerű továbbra is használni, hiszen ha megvonjuk a növénytől, akkor hiánybetegségek léphetnek fel. Jó esetben mivel egész télen az a célunk, hogy még terméshozásra buzdítsuk a kiskertből behozott zöldségeket, így célszerű fenntartani a szobai körülményekhez illeszkedő öntözési mennyiséget és a tápanyagozást is.

Mivel a megvilágítottság is kevesebb, mint szabadföldön, így akár plusz világítást is beállíthatunk ezeknek a növényeknek. Ehhez speciális ledlámpák kaphatók (Cob-LED), melyek abban a színtartományban világítanak, melyre a növényeknek szükségük van.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

Miért nem csírázott még ki a március közepén ültetett burgonyagumó?

2023. május 1. 04:39

Március közepén ültettem el a burgonyagumókat. Miért nem csíráztak még ki? Kezdek aggódni, hogy idén nem lesz krumplitermésünk.

HEKTÁR: Aszály a vizek országában - Öntözésről, vízmegtartó gazdálkodásról, vízrendezésről

2022. október 6. 17:36

A HEKTÁR podcast negyedik adásában ezúttal az öntözésről, a vízmegtartásról, az aszályról és a vízgazdálkodásról beszélgetünk 2 órán keresztül - méghozzá 2 stúdióvendégünkkel, és 12 interjúalanyunkkal.

Mire kell figyelni, hogy a japán juhar levele vörös legyen?

2023. augusztus 31. 04:36

Érdeklődöm, hogy a kertbe telepített párakapu jó megoldás-e a juhar páraigényének fedezésére? Ha nem, akkor mit tanácsol? Illetve a vörös lombszín mikor érhető el? Mire kell figyelni, hogy a juharfám levelei egészségesek és szép vörös színűek legyenek?

A páratartalom és szabályozása

2019. augusztus 5. 04:36

Míg a késő őszi, téli és kora tavaszi hónapokban, tehát a hajtatásban a magas, a nyári hónapokban, elsősorban szabadföldön az alacsony páratartalom jelent a zöldségtermesztésben gondot.