Házikert

Így teleltesd át a paprikát és a paradicsomot, hogy télen is teremhessen!

Agrofórum Online

Amikor sok szép paprika és paradicsom tövünk van a kiskertben, akkor fáj a szívünk otthagyni, hogy lefagyjon és a sok zöld termés ne érjen be. De mi lenne, ha átteleltetnénk?

A legtöbb palántáról nevelt kerti növény átteleltethető. Amikor eljön az ősz és elkezdődnek az első fagyok, akkor nagy földlabdával emeljük ki a veteményesből a töveket és nagy dézsába tegyük át. Lehetőség szerint ne sértsük meg a gyökereket, hanem amennyire csak lehet óvatosan, egyben, földdel együtt kell kiásni a növényeket.

A chiliseknél régóta bevált dolog az átteleltetés

Mivel a chili egy alapvetően drága növény, így sok chilis áttelelteti a töveit. Ezt fűtött melegházakban lehet főleg megtenni, és minden esetben visszavágják a töveket.

A paprika és chilipaprika eredeti élőhelyén ráadásul nem is egynyári, mint a mi éghajlatunkon, így a fásodó szárú töveket viszonylag könnyen át lehet teleltetni. Persze mint minden teleltetés: helyigényes, így akkor vágjunk ebbe bele, ha van is helyünk teleltetni.

A paprika és a paradicsom is beérhet még a lakásban

A paprika és a paradicsom is beérik a lakásban

Ez is talán a hobbista szint, amikor a paprikát és paradicsomot bemenekítjük a konyhába és a töveken beérleljük még a bogyókat. Ezt azért párezer tőnél már nehéz lenne, a jelenlegi energiaárak mellett meg egész télen fűteni egy fóliaházat végképp nem érné meg, de lehetséges és működő dolog, hogy a kivett paradicsomtövekről még szedhessünk paradicsomot akár januárban is.

A fűszernövényeket is átteleltethetjük

Ha nem is mindegyik alkalmas rá, de a lágyszárú fűszernövényekből, például a korianderből, lestyánból és bazsalikomból is lehet kiszedni, cserépbe áttenni és a lakásban még pár hétig, akár hónapig megtartani.

Kell tápanyagozni a télre behozott zöldségeket, fűszereket?

Alapvetően a legtöbb hobbikertész manapság már kerüli a műtrágyákat, de szerves készítményeket bátran használnak.

Ha a kerti körülmények között hozzászokott a paprika és a paradicsom, hogy kapott plusz tápanyagokat, akkor célszerű továbbra is használni, hiszen ha megvonjuk a növénytől, akkor hiánybetegségek léphetnek fel. Jó esetben mivel egész télen az a célunk, hogy még terméshozásra buzdítsuk a kiskertből behozott zöldségeket, így célszerű fenntartani a szobai körülményekhez illeszkedő öntözési mennyiséget és a tápanyagozást is.

Mivel a megvilágítottság is kevesebb, mint szabadföldön, így akár plusz világítást is beállíthatunk ezeknek a növényeknek. Ehhez speciális ledlámpák kaphatók (Cob-LED), melyek abban a színtartományban világítanak, melyre a növényeknek szükségük van.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Vérszilva ültetése tavasszal: időzítés, hely és talajtippek

2025. április 1. 13:10

A látványos rózsaszín virágaival és egész évben díszítő bordó lombjával egyedi hangulatot varázsol a kertekbe.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

A nyári hőstressz ellen is védelmet nyújt a jégvédő háló

2018. február 14. 08:06

A távérzékelésre alapozott technológia lehetővé tette, hogy a gyümölcsösök vízháztartását olyan eszközökkel is mérjék, melyekhez nem szükséges laboratóriumi felszerelés.

Miért nem virágzik a karácsonyi kaktusz?

2023. december 27. 04:36

Mi lehet az oka, hogy nem virágzik a karácsonyi kaktuszom?

Azbeszt is van a magyarországi ivóvizekben

2024. február 9. 16:40

Az azbeszt, ez a természetes formában előforduló ásvány, jó ideje tudjuk, hogy rendkívül veszélyes anyag. Az azbeszttartalmú termékek megsérülésekor apró szálak lélegezhetők be, ami idővel olyan betegségek kialakulásához vezet, mint az azbesztózis, a mezotelióma és a rák más formái.

Csapadékgazdálkodás: fel kell számolni a függést

2019. január 5. 17:55

Hazánk vízkészletének három forrása van: a csapadék, a felszíni, valamint felszín alatti vízbázisokból származó vízkontingensek. A tervezett fejlesztési beruházásokkal a vízkínálat által az öntözött területek nagyságának hatásterülete többszörösére növelhető.