22℃ 11℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm
Házikert

Így tervezzük meg a következő szezont a kertben!

Agrofórum Online

Kerttervezőként számomra nagyon fontos a tudatos tervezés. Ilyenkor nemcsak az új kertekre gondolok, hanem évről évre a sajátunkra is, és a már megépült kertek azon részeire is, ahol tudtuk előre már, hogy fokozatosság elve alapján változni fog a kert az évek során.

A kertészkedés nemcsak kikapcsolódást nyújt, hanem lehetőséget ad arra is, hogy saját, friss termésű zöldségeket és gyümölcsöket állítsunk elő a díszkert mellett. Ahhoz azonban, hogy a következő szezonban sikeresek legyünk, alapos tervezés szükséges még egy veteményeskertben is. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan lásson hozzá a kertje megtervezéséhez.

Értékelje az elmúlt szezon tapasztalatait!

Az első lépés mindig az, hogy átgondolja az elmúlt szezon eredményeit. Mely növények nőttek szépen, és melyekkel volt gond? Milyen kártevők jelentek meg, és milyen időjárási körülmények befolyásolták a termést? Jegyezze fel a pozitív és negatív tapasztalatokat, hogy ezek alapján alakítsa ki az új tervet! Ne felejtsük el: ha minden évben ugyanúgy csinálunk mindent, akkor ne várjunk változást vagy fejlődést az eredményben!

Határozza meg a célokat!

Döntse el, hogy mit szeretne elérni a következő szezonban! Szeretne többféle zöldséget termeszteni, vagy inkább a dísznövényekre összpontosítana? Esetleg egy új komposztálót alakítana ki, vagy egy kerti tavat telepítene? A célok meghatározása segít abban, hogy prioritásokat állítson fel.

Készítsen térképet a kertről!

Egy pontos térkép a kert jelenlegi állapotáról nagy segítség lehet. Rajzolja fel a kertje alaprajzát, jelölje be rajta a meglévő növényeket, ágyásokat, útvonalakat és egyéb fontos elemeket! Ezután megtervezheti, hol lesznek az új növények és hogyan fogja átalakítani a kertet.

TIPP: Még a Nagypapámtól tanultam, hogy a kert minden történését feljegyzem. Ennek az az oka, hogy ha netán kimegy egy adott fajtájú gyümölcsfa, akkor bármikor vissza tudjuk keresni azt, hogy milyen fajtát kell pótolni úgy, hogy a porzópárok is stimmeljenek. De ugyanígy nem esünk abba a hibába sem, hogy kétszer egymás után ugyanúgy rossz fajtát fogunk ki egy adott zöldségfajta esetében.

A sikeres kerti szezon alapja a precíz tervezés
A sikeres kerti szezon alapja a precíz tervezés (fotó: Pixabay)

Válassza ki a megfelelő növényeket!

A környezeti adottságok alapján válassza ki azokat a növényfajtákat, amelyek a legjobban megfelelnek a kertjében uralkodó feltételeknek! Vegye figyelembe a talaj minőségét, a napsütés mértékét és az öntözési lehetőségeket! Ügyeljen arra is, hogy a vetésforgó elvét alkalmazza, és kerülje ugyanazon növények folyamatos éveken át tartó termesztését ugyanazon a területen!

A legtöbb kertterveztetés előtt álló kertbarátnak a legfájóbb pont az szokott lenni, hogy nem akarja elfogadni, hogy mindent nem lehet. Egy nagyon homokos talajnál sok növény csak sínylődne, talajjavításra lesz szükség. Egy teljesen árnyékmentes kertnél – friss építkezések után például – nem tehetünk azonnal árnyéktűrő növényeket, mert nincs meg az alapfeltétel. Ilyenkor a tervezésben, már a bevezetésben is említett fokozatosság van jelen, hogy idővel egyes részek átalakulnak, akár a növényzetet tekintve is.

Gondoskodjon a megfelelő eszközökről és anyagokról!

Időben szerezze be a szükséges vetőmagokat, palántákat és növényvédő szereket! Ellenőrizze a kerti eszközeit is: élesek-e a metszőollók, jó állapotban van-e az ásó és a kapa! Ha valami hiányzik vagy javításra szorul, gondoskodjon róla még a szezon kezdete előtt!

Tervezze meg az öntözést és a tápanyag-utánpótlást!

Az optimális terméshozam érdekében fontos, hogy előre megtervezze az öntözést és a tápanyag-utánpótlást. Fontolja meg az automata öntözőrendszer kiépítését, ha sok időt szeretne megspórolni! Emellett készítsen komposztot vagy vásároljon minőségi trágyát!

Tűzze ki a módosítási terveket!

Ha nagyobb változtatásokat szeretne véghez vinni – például új virágágyás kialakítását vagy egy lugas felállítását –, tervezze meg ezek időzítését! Gondolja át, hogy milyen anyagokra és segítségre lesz szüksége, majd ütemezze be a munkákat!

Ne feledkezzen meg a pihenésről sem

Egy kert nemcsak a munkáról, hanem a pihenésről is szól. Alakítson ki egy kellemes ülőhelyet vagy pihenőrészt, ahol a családjával és barátaival élvezheti a kert szépségét! Ráadásul egy jól eltervezett kert erre lehetőséget is ad.

A megfelelő tervezés segít abban, hogy a kertje a következő szezonban is örömöt és sikereket hozzon Önnek. Ne siettessen semmit, szánjon időt minden lépésre, és figyeljen a részletekre, hogy a kertje igazán egyedi, a kertészkedés pedig eredményes legyen!

Kiemelt kép: Pixabay

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Miért fontos a kálium és a magnézium esetében a harmonikus tápanyagellátás?

2018. október 5. 06:01

A harmonikus tápanyagellátás fogalmán azt értjük, hogy a termesztett növény számára olyan mennyiségben és arányban biztosítjuk a létfontosságú tápelemeket.

Az alma tápanyag-utánpótlása

2018. május 20. 13:00

Legkedveltebb gyümölcsünk tápanyag-utánpótlása nemcsak a növény egészsége miatt fontos, így érhetünk el megfelelő fizikai tulajdonságokat a gyümölcsnél, jó ízt és eltarthatóságot is.

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.

Lombtrágyázás a zöldségtermesztésben

2019. május 22. 06:54

A növény a tápanyagokat a gyökerein keresztül veszi fel, ezért a tápanyag-utánpótlási technológiákban alapvetően a gyökéren keresztüli tápanyag-hasznosulással számolunk. Ugyanakkor vannak esetek, vagy pusztán egyetlen megoldás bizonyos tápanyag-ellátási zavarok megelőzésére illetve megszüntetésére, ezek a következők: