A kerti zsázsa (Lepidium sativum) népszerű konyhai fűszernövény, amely nemcsak ízletes, hanem könnyen termeszthető is. Rendkívül sokoldalúan felhasználható, illetve egészségügyi előnyei miatt is kedvelt.
A kerti zsázsa gyorsan növekvő, könnyen gondozható egynyári növény, amely már két héttel a vetés után betakarítható. A keresztesvirágúak (Brassicaceae) családjába tartozik, és eredetileg Elő-Ázsiából származik.
A kerti zsázsa körülbelül 40 cm magasra nőhet optimális körülmények között. A zsázsa kedveli a napos és félárnyékos helyeket. Árnyékban is megél, de ilyenkor lassabban fejlődik. A napos helyeken gondoskodjunk a talaj folyamatos nedvességéről.
A fagyot mindenképp el kell kerülni, mivel a zsázsa nem télálló. A jó vízelvezetésű, laza, humuszos talaj számára a legideálisabb.
A zsázsa gyors növekedése miatt könnyen ütemezhető a vetés. Ha két-három naponta új adag magot vetünk, egész évben friss zsázsát arathatunk. Frissítő, csípős ízével tökéletes kiegészítője lehet kenyereknek, salátáknak, leveseknek és túrós ételeknek.
Vetés a kertben
Vetés előtt lazítsuk fel a talajt, és figyeljünk arra, hogy legalább 15 °C hőmérsékletű legyen!
A zsázsa fényre csírázó növény, ezért a magokat ne takarjuk be földdel, csak nyomjuk kissé a talaj felszínéhez. 15 cm-es sor- vagy növénytávolságot ajánlott tartani.
Vetés beltéren
Helyezzünk egy nedves vattaréteget vagy papírtörlőt egy tálcára, és szórjuk rá a magokat! Tartsuk nedvesen, de kerüljük a túlöntözést!
Használjunk homokos vetőföldet, és kis cserépbe vagy tálcába vessük el a magokat!
Gondozás
A zsázsa kevés törődést igényel, és kezdő kertészek számára is ideális.
A talajt tartsuk folyamatosan nedvesen, különösen a csírázási időszakban.Kerüljük a pangó vizet, amely gyökérrothadáshoz vagy penészedéshez vezethet.
Ne ültessünk zsázsát egymás után ugyanarra a helyre, vagy olyan ágyásokba, ahol korábban keresztesvirágú növények (pl.: rukkola, káposzta) nőttek!
A zsázsát tartó edényt időnként érdemes megforgatni, hogy a növények egyenletesen növekedjenek, és ne dőljenek a fény felé.
Naponta 1-2 alkalommal öntözzük, hogy a talaj vagy az aljzat mindig nyirkos maradjon!
Mikor van a megfelelő idő a zsázsa betakarítására?
A zsázsa betakarítása már néhány nappal a vetés után megkezdhető, és egészen a növény virágzásáig tart. 6-7 nappal a vetés után a zsázsa eléri azt a fejlődési szakaszt, amikor a hajtások már aromásak és ízletesek. Vágjuk le a növényt kb. 1 cm-rel a talaj felett.
Amíg a zsázsa nem kezd virágozni, folyamatosan szedhető. Fontos, hogy az egészséges, zöld leveleket válasszuk ki, és kerüljük a sárgás vagy hervadt részeket!
Problémák és megelőzés
A túlzott nedvesség és rossz szellőzés miatt penészedés alakulhat ki. A jó levegőáramlás és a mérsékelt öntözés segít megelőzni.
Földibolhák és levéltetvek gyakran károsítják a növényt. A csigák elsősorban szabadföldön jelentenek veszélyt.
A zsázsa védelmére ültessünk mellé más növényeket, például hagymát vagy fokhagymát, amelyek természetes módon távol tartják a kártevőket!
Egészséges fűszernövény
A zsázsa nemcsak ízletes, hanem rendkívül tápláló is. Tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal. A benne lévő mustárolaj-glikozidok segítenek stabilizálni a vércukorszintet és antibakteriális hatásúak.
Vízhajtó hatásának köszönhetően elősegíti a méreganyagok eltávolítását. Serkenti az emésztést, és enyhítheti az emésztési zavarokat. Vérhígító hatású lehet, és segíthet szabályozni a vérnyomást.