Kiskerti teendők

A tél végi metszés alapozza meg a gyümölcsfák terméshozamát!

Agrofórum Online

A tél végi metszés nagyon hasznos a gyümölcsfák számára, mert segíti az egészséges növekedést és a bőséges termést. Íme néhány fő előnye, ami miatt javasolt a tél végi metszés!

Nem győzöm hangsúlyozni, amikor kerttervezés miatt kilátogatok magánkertekbe, hogy a metszés elhanyagolása nem mindig előny. Sok növény jól bírja, ha nem metszik, de a mai modern gyümölcsfajtákra ez pont nem jellemző.

Új hajtások serkentése metszéssel

Serkenti az új hajtások növekedését, amennyiben megfelelő mértékű a metszés. A metszéssel eltávolítjuk az elöregedett, beteg vagy sérült ágakat, így a fa az energiáját az új, erőteljes hajtások növesztésére fordítja. A túlmetszésnek viszont van hátránya, hiszen rengeteg vízhajtás keletkezik utána a fán.

Növeli a terméshozamot

A helyesen elvégzett metszés segít abban, hogy a fa kevesebb, de nagyobb és jobb minőségű gyümölcsöt érleljen.

A jól kialakított lombkoronában nemcsak kevesebb a növényvédelmi probléma, de beállítható a gyümölcsmennyiség és a gyümölcs mérete is

– vallja Varga Szabolcs, agrármérnök, aki maga is egy családi gazdálkodás vezetőjeként foglalkozik gyümölcsfákkal.

A metszéssel eltávolítjuk az elöregedett, beteg vagy sérült ágakat
A metszéssel eltávolítjuk az elöregedett, beteg vagy sérült ágakat (fotó: Pixabay)

A kiszámítható termésmennyiség – már ha jó fajtát is választottunk kezdetekkor -, nagyon fontos egy gazdaság tervezhetősége szempontjából

– mondja az agrármérnök.

Megakadályozza a betegségeket

Az elhalt vagy sérült ágak eltávolítása csökkenti a gombás és bakteriális betegségek esélyét. De mivel a lombkorona szellősebb lesz, így a növényvédelem is jóval könnyebbé válhat.

Jobb fény- és légáramlást biztosít

Ha a fa koronája túl sűrű, az árnyékolás miatt a belső ágak nem kapnak elég fényt, ami gyenge termést és betegségeket okozhat. Minél sűrűbb a lombkorona, annál nehezebben szárad fel eső után maga a levélzet és a gyümölcs. A szakszerű metszést követően a napsütés is sokkal jobban körbe tudja járni a lombkoronán belüli érő gyümölcsöket, így egy egyöntetű termésérést és termésminőséget is tapasztalhatunk.

Megkönnyíti a fa ápolását és a szüretelést

Egy jól formázott, átlátható korona megkönnyít rengeteg feladatot, többek között az ápolást is. Sokkal hamarabb lehet észrevenni a fán a betegségeket vagy kártevőket, ráadásul a ritkább lombkoronában a kártevők sem érzik igazán jól magukat.

Kiemelt kép: Pixabay

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

Tavaszi gyepápolás: legyen a pázsit sűrű és egészséges!

2025. április 11. 13:10

A tavaszi gyepápolás kulcsfontosságú a pázsit regenerálódásában és egészségének helyreállításában. A szakértők szerint a megfelelő tavaszi gondozás elősegíti a fű erőteljes növekedését.

Fiatal vörös juhar gondozása tavasszal: öntözés és mulcs

2025. április 10. 11:10

A frissen ültetett példányoknak rendszeres vízellátásra van szükségük, de nem mindegy, mikor, mennyit és hogyan öntözünk.

Így hozza ki a legtöbbet a tavaszi százszorszépből!

2025. április 9. 13:10

A százszorszép világszerte ismert, kedvelt évelő növény, amely egyszerű szépségével és strapabíró természetével gyorsan a kertbarátok szívébe lopja magát.

Drasztikusan zuhant az ukrán zöldség- és gyümölcsexport

2020. augusztus 16. 04:38

A COVID időszak alatt Ukrajna zöldség- és gyümölcskiviteléből származó bevétele 58,5 millió dollárra esett vissza.

Közepes gyümölcstermésre számíthatunk a fagykárok miatt

2020. április 10. 10:47

Jelentős virág- és rügykárokat okoztak a hazai gyümölcsösökben a március végi és április eleji hideg és az éjszakai fagyok, így idén már a legtöbb gyümölcsfajnál legfeljebb csak közepes lehet a gyümölcstermés.

Évi mintegy 20-25 ezer tonna körte terem hazánkban

2022. november 25. 14:26

Hazánkban közel 2000 hektáron termelnek körtét, köztük számos tájfajtát.

Három folyó ölelésében: Panyolium Manufaktúra

2023. július 16. 09:40

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy térség, ahol három folyó ölelésében bőséges termést adtak az ártéri dzsungelgyümölcsösök. Nemtudom szilva, cigánymeggy, vilmoskörte, milotai dió adták a zamatosabbnál zamatosabb ízű gyümölcsöt, csakhogy hiába. Azt ugyanis értékesíteni évről-évre nehezebben tudták az itt élők, köztük Móruczék is. Látta ezt István, a család legifjabb tagja, és úgy döntött, hogy lesz, ahogy lesz, de ő ezen változtatni fog. Jó szerencséjére társra is lelt a hatalmas feladathoz, aki a nagyvárost hátra hagyva költözött ide, Panyolára.