Kiskerti teendők

A tél végi metszés alapozza meg a gyümölcsfák terméshozamát!

Agrofórum Online

A tél végi metszés nagyon hasznos a gyümölcsfák számára, mert segíti az egészséges növekedést és a bőséges termést. Íme néhány fő előnye, ami miatt javasolt a tél végi metszés!

Nem győzöm hangsúlyozni, amikor kerttervezés miatt kilátogatok magánkertekbe, hogy a metszés elhanyagolása nem mindig előny. Sok növény jól bírja, ha nem metszik, de a mai modern gyümölcsfajtákra ez pont nem jellemző.

Új hajtások serkentése metszéssel

Serkenti az új hajtások növekedését, amennyiben megfelelő mértékű a metszés. A metszéssel eltávolítjuk az elöregedett, beteg vagy sérült ágakat, így a fa az energiáját az új, erőteljes hajtások növesztésére fordítja. A túlmetszésnek viszont van hátránya, hiszen rengeteg vízhajtás keletkezik utána a fán.

Növeli a terméshozamot

A helyesen elvégzett metszés segít abban, hogy a fa kevesebb, de nagyobb és jobb minőségű gyümölcsöt érleljen.

A jól kialakított lombkoronában nemcsak kevesebb a növényvédelmi probléma, de beállítható a gyümölcsmennyiség és a gyümölcs mérete is

– vallja Varga Szabolcs, agrármérnök, aki maga is egy családi gazdálkodás vezetőjeként foglalkozik gyümölcsfákkal.

A metszéssel eltávolítjuk az elöregedett, beteg vagy sérült ágakat
A metszéssel eltávolítjuk az elöregedett, beteg vagy sérült ágakat (fotó: Pixabay)

A kiszámítható termésmennyiség – már ha jó fajtát is választottunk kezdetekkor -, nagyon fontos egy gazdaság tervezhetősége szempontjából

– mondja az agrármérnök.

Megakadályozza a betegségeket

Az elhalt vagy sérült ágak eltávolítása csökkenti a gombás és bakteriális betegségek esélyét. De mivel a lombkorona szellősebb lesz, így a növényvédelem is jóval könnyebbé válhat.

Jobb fény- és légáramlást biztosít

Ha a fa koronája túl sűrű, az árnyékolás miatt a belső ágak nem kapnak elég fényt, ami gyenge termést és betegségeket okozhat. Minél sűrűbb a lombkorona, annál nehezebben szárad fel eső után maga a levélzet és a gyümölcs. A szakszerű metszést követően a napsütés is sokkal jobban körbe tudja járni a lombkoronán belüli érő gyümölcsöket, így egy egyöntetű termésérést és termésminőséget is tapasztalhatunk.

Megkönnyíti a fa ápolását és a szüretelést

Egy jól formázott, átlátható korona megkönnyít rengeteg feladatot, többek között az ápolást is. Sokkal hamarabb lehet észrevenni a fán a betegségeket vagy kártevőket, ráadásul a ritkább lombkoronában a kártevők sem érzik igazán jól magukat.

Kiemelt kép: Pixabay

A gyep új szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Fruit Attraction 2023

2023. szeptember 26. 17:32

A zöldség-gyümölcs szektor egyik legnagyobb nemzetközi kiállítására immár 15. alkalommal kerül sor a spanyol fővárosban.

Alkalmazhatók még a mankoceb hatóanyagú készítmények a növényvédelemben?

2023. június 17. 11:39

Acrobat-tal permeteztem a szőlőt. A maradékot ráfújtam a körte-, alma-, barackfára. Ha lejár az 56 nap várakozási idő ehető-e a gyümölcs?

A gyümölcstermesztés korszerűsítése – az együttműködés folytatódik

2019. július 1. 08:14

A Sumi Agro Hungary Kft., AM DASZK Apponyi Sándor Mezőgazdasági Szakgimnáziuma Szakközépiskolája és Kollégiuma, TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft., AUDITKER Kft. Kecskemét, Agrárkontakt INTEM, Eurofins Agroscience Services Kft., Haifa Hungary rendezésében a Tolna megyei Lengyelben tartott gyümölcstermesztési konferencia szakmai előadásairól és szabadföldi bemutatóról szóló összefoglalónkat ajánljuk Olvasóink figyelmébe.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Március

2023. március 19. 05:38

Már kora tavasszal ugrásszerűen megnő a választék a hazánkban idényszerű (szezonális) gyümölcsökből és zöldségekből. Keressük őket a boltokban, vagy termesszük őket otthon! Ebben a hónapban a rukkolával, spárgával és az importból származó kivivel is megismerkedünk.