Kiskerti teendők

Csicsóka: ízletesek a gumói, de vigyázzunk, mert a növény agresszíven terjed!

Agrofórum Online

A csicsóka ősszel szépséges sárga virágokat hoz. Télen a termését kiáshatjuk az ágyásokból, és a gumókból ízletes ételeket készíthetünk.

Igen egészséges növényként tartható számon a csicsóka. Sajnos manapság ritkán kapható a piacon és a boltokban. Ennek ellenére régebben gyakran szerepelt az étlapon.

A csicsóka (Helianthus tuberosus) a fészkesvirágzatúak családjába tartozik, a növény augusztustól virágzik. Virágai nagyon hasonlítanak a napraforgóéra, csak sokkal kisebbek és később is nyílnak.

A szára vékonyabb, mint a napraforgóé, de nagyon magasra, akár három méteresre is megnőhet. A termesztése a burgonyához hasonló, ha azonban egyszer teremni kezd, szinte kiirthatatlan. A gumó télen sem fagy el.

Csicsóka virágai
A csicsóka virágai (Forrás: Pixabay)

Sokféle névvel illetik

A csicsókát nem csak világszerte, hanem hazánkban is sok különböző névvel illetik. Topinambur és jeruzsálemi articsóka néven is találkozhatunk vele. Ezek is azt jelzik, hogy a csicsóka valaha rendszeresen került az asztalra.

A harmincéves háború alatt a csicsóka az emberek fő tápláléka volt. Idővel azonban kiszorította a burgonya, így lassacskán feledésbe merült.

A csicsóka gumója nyersen és főzve is fogyasztható, enyhén diós és édes ízű, roppant egészséges étel. Ezeken kívül a növény kevés gondozást igényel, ezért mondhatjuk azt, hogy megéri a kertben termeszteni.

Dióhéjban a csicsókáról

  • Család: Fészkesvirágzatúak
  • Méret: Több méter magas is lehet
  • Talaj: Tápanyagszegény talajon is megél, de komposzttal vagy trágyával magasabb terméshozamot érhetünk el
  • Hely: Napos vagy félárnyékos
  • Virágzata: Sárga virágai 4–8 cm átmérőjűek
  • Évelő: Igen
  • Télálló: Igen
  • Termése: Gumók
  • Íze: Diós és enyhén édes
  • Felhasználása: Főzés, sütés, pirítás, párolás
  • Egészségre gyakorolt hatás: A gumók inulint tartalmaznak, alacsony kalóriatartalmúak, rostdúsak
Csicsóka a kertben
Csicsóka a kertben (Forrás: Pixabay)

A csicsóka termesztése

Magról nem lehet termeszteni. Aki csicsókát akar termeszteni, annak a gumókat meg kell vennie. Ezeket október és április között, 60–80 centiméteres sortávolságban kell elültetni. A gumók közti távolság kb. 40 centiméter kell, hogy legyen. A gumókat rüggyel felfelé, kb. 10 centiméter mélyen kell elültetni.

A csicsóka nem igényel speciális talajt. Félárnyékban is jól fejlődik, de a napos területeket is kedveli. Tápanyagszegény talajon is megél, de szegényebb talajban általában kisebbek lesznek a gumói. Trágyával és komposzttal növelhető a terméshozam.

Ugyanazon a helyen több évig is megél a csicsóka, így nem kell újra ültetni. Tavasszal a bent hagyott gumók újra kihajtanak. A növény agresszívan nő, ha meg akarjuk akadályozni a kertben a túlzott elburjánzását, akkor egyszerűen ássuk ki a fölösleges gumókat.

Elkészítése

A csicsóka novembertől egész télen át betakarítható. Meg kell hámozni, ezt követően főzve vagy pirítva fogyasztjuk. Készíthetünk belőle levest, főzeléket, egytálételt vagy salátát is. A csicsóka nyersen is fogyasztható – bár úgy nem olyan ízletes és jó állagú, mint megfőzve.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rebarbaraszürettől az eperszezonig: veteményeskerti teendők

2025. június 23. 05:40

Lássuk, milyen teendők várják most, a nyár elején a kertészkedőket a veteményeskertben!

Paradicsom locsolása nyáron: reggel vagy este jobb?

2025. június 18. 14:10

A nyári hőség próbára teszi a paradicsomot – nem mindegy, mikor kap vizet. De vajon reggel vagy este a jobb időpont?

10 centi alatt csípje le! - Így hoz több termést a paradicsom

2025. június 14. 13:10

A paradicsom kacsolása nélkül nincs bő termés: mutatjuk, mikor és hogyan távolítsa el a hajtásokat, hogy egészséges növényt neveljen!

Szakmázzunk a BAYER-rel - Egy biztos pont a kalászosok termesztéstechnológiájában

2019. szeptember 9. 08:03

Széles hatásspektrumú csávázószer lévén, a Lamardor® igen magas aktivitást mutat az összes fő betegség ellen.

Lehetőségek a kukorica termesztéstechnológiájának megújítására

2025. január 8. 16:10

Míg korábban a szemes kukoricát bő 1 millió hektáron termesztették, addig a vetésterülete az elmúlt 23 évben 800 ezer ha-ra csökkent.

Hozza ki a hibridkalászosokból a maximumot!

2020. július 10. 13:17

A szántóföldi növénytermesztésre a folyton változó és egyre változatosabb termelési körülmények, továbbá a hektikus piaci árak jellemzők. Ebben a bizonytalan környezetben hibridek használatával tehetjük hatékonyabbá kalászostermesztésünket, hiszen a hibrideket a fajtáknál lényegesen nagyobb termésbiztonság jellemzi.

A mángold kisüzemi termesztésének tapasztalatai

2020. április 29. 05:38

Mivel a mángold üzemi termesztése nem jellemző sem hazánkban, sem Európában, így kevés irodalmi adat található meg arra vonatkozóan, hogy milyen technológiával célszerű dolgozni a növény esetében.