Növénytermesztés

A munkagépek által létrehozott talajszerkezet az összeomlás határán van

Agrofórum Online

A Magyar Talajtani Társaság idén először szervezte meg figyelemfelkeltő kampányát, melynek keretein belül országszerte közel 40 helyszínen tártak fel és jellemeztek talajszelvényeket az ország neves talajtani szakemberei.

Az élelmezésbiztonság alapja: az egészséges talaj. Ezért a kampány célja nem más, mint felhívni a hazai közönség figyelmét a talajok sokszínűségére, a talajegészség jelentőségére és a talaj mint nem vagy csak részlegesen megújuló erőforrás megőrzésének lehetőségeire. Hiszen ez az élő közeg, amelyen járunk, a mezőgazdasági termelés, ezen keresztül pedig az élelmiszer-termelés és az élelmiszer-biztonság alapja.

Megóvása tehát közös érdek, tegyünk érte együtt: a talajvédelem, a talaj megőrzését előtérbe helyező mezőgazdasági gyakorlatokkal kapcsolatos információ rendelkezésre áll, nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is.

Változtatni kell a technológián

Baklanova Szandra videoriportja a Soroksári Botanikus Kert területén készült, ahol a kialakított talajszelvényt dr. Juhos Katalin, a MATE adjunktusa mutatta be a szép számú érdeklődőnek.

Dr. Juhos Katalin elmondta: hosszú évek kampányának köszönhető, hogy valamiféle technológiaváltás indult a magyar mezőgazdaságban. Ennek legfontosabb része a talajok regenerálása vagy a talajdegradációnak legalább a megállítása.

Az utóbbi évtizedekben ugyanis a talajt inert, élettelen termesztőközegként kezelték. Ám talán még nem késő a talajdegradációra felhívni a figyelmet és visszafordítani a folyamatot. A talajtípushoz nekünk kell adaptálódni, a lehető legkevesebb műveléssel. Ennek módját a szakma a tapasztalatok alapján határozza meg, az eredménye pedig: porózusabb talaj.

A talaj – élet

A hosszú távú kutatás legfőbb tanulsága azonban, hogy az a szerkezet, amit a „vas” hoz létre, az összeomlás határán van; amit viszont a talajélet hoz létre, kíméletesen, az stabil.

Több fontos kérdésekre is rövid megoldást vázolt fel Juhos Katalin. Például: Milyen változások mentek végbe az utóbbi időben? Hogyan lehet a talajok állapotán javítani? Kiknek köszönhetjük a hosszú távú eredményeket, megfigyeléseket? Kikkel működnek szorosan együtt a kutatók? Milyen külső tényező idézi elő a technológia változását? Milyen lehetőségei vannak azoknak, akik átállnának a talajkímélő gazdálkodásra? Mikor érdemes a talajkondicionáló szereket használni? Hogyan segítsük, gazdagítsuk a mikrobiális életet?

Ha kíváncsi a válaszokra, nézze meg a videót:

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Tarlóhántáshoz Lemken munkagépet

2022. szeptember 29. 07:34

A Lemken több mint 25 éve gyárt szántóföldi kultivátorokat, melyek a szakmai elvárásoknak megfellelően mindig új funkciókkal kiegészítve jelentek meg a piacon.

Fejlesztés a vegyszermentes gyomirtásért

2021. augusztus 20. 04:42

A munkagép a legmodernebb, mesterséges intelligencia segítségével működtetett vizuális érzékelőrendszer - Stout True Vision - segítségével tesz különbséget a haszonnövények és nem kívánatos növények között.

„Nemcsak a Väderstad gépek kiválóak, hanem a háttérország is kiemelkedő”

2022. április 1. 12:27

Március elején egy újabb gazdalátogatásra indultam Väderstad felhasználókat bemutató cikksorozatunkhoz. Ezúttal Kalocsa mellett, Kisfoktő határában készítettem interjút, beszélgetőpartnerem pedig Greksa Zsolt gazdasági agrármérnök, növényvédelmi szakmérnök volt, aki még soha nem végzett olyan korán a szántáselmunkálással, mint idén, 2022-ben. Az első piros-sárga eszközüket, egy Rapid vetőgépet, még 100 hektáros gazdaságként vásárolták, mostanra viszont mind a géppark, mind a terület, mind pedig a tapasztalat jócskán gyarapodott.

NORAC keretmagasság-szabályozás - Ultraszónikus talajművelés

2019. január 23. 12:18

A Topcon által gyártott NORAC keretmagasság-szabályozás egy automatikus mélységbeállítási rendszer, amely minden típusú, hidraulikus mélységszabályozóval rendelkező kultivátor számára alkalmas. A berendezés a talajfelületet ultrahangos érzékelőkkel „leolvassa”, és menetközben automatikusan beállítja a gépet a kívánt munkamélységre.