21℃ 10℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm
Kiskerti teendők

Hogyan küzdjünk a „fekete fagy” ellen?

Agrofórum Online

Amikor a hőmérséklet lecsökken, előszeretettel húzódunk be a lakás melegébe. A növények azonban ki vannak téve a zord körülményeknek.

Hogyan hat a fagy a növényekre?

A kertet borító fehér jégkristályok aggodalomra adhatnak okot, különösen akkor, ha a fagyos időjárás elhúzódik. A fagy azonban nem csak a növények külső megjelenésére van hatással. A jégkristályok sejtszinten is kárt okozhatnak. Elpusztíthatják a növények bizonyos részeit, vagy akár az egész növényt is.

A növényi sejtek külső felén kialakuló jégkristályok a sejtfalak károsodásához vezethetnek. Ez a károsodás megrepeszti a sejtmembránokat, és ily módon közvetetten befolyásolja a növény életben tartását biztosító létfontosságú folyamatokat.

Komolyabb fagyok során a jégkristályok a növényi sejtekben alakulnak ki. Ilyenkor a sejt kitágulhat és szétrepedhet, ami a növények pusztulásához vezet. A fagykár során csökken a növények túléléséhez nélkülözhetetlen vegyületek, például az aminosavak és cukrok mennyisége is.

Egyes növények érzékenyebbek a fagyra. Így például a fiatalabb növények érzékenyebbek, mint az idősebb, kifejlett példányok. Különösen, ha a fagy hosszú ideig elhúzódik.

Bár a hőmérséklet-csökkenés során a fagy a növényeken is láthatóvá válhat, az okozott károk néha csak napokkal később mutatkoznak meg. A levelek és a szárak elszíneződhetnek és megpuhulhatnak, a sejtkárosodás következtében pedig az alakjuk is megváltozhat. Ha a probléma súlyos, a növények fejlődése abbamarad, vagy elhullajtják a leveleiket.

Fekete fagy

A fekete fagy egy ennél is aggasztóbb fagytípus, amely akkor fordul elő, amikor a hőmérséklet száraz, hómentes körülmények között rohamosan csökkenni kezd. A fekete fagy okozta károk sokkal alattomosabbak lehetnek.

Ugyanis a fagy hatására a növényi sejtekben lévő víz fagy meg. Ez a sejtek megrepedéséhez és elhalásához vezet anélkül, hogy a növényeken szabad szemmel látható fagyréteg alakulna ki. A problémát valószínűleg csak akkor vesszük észre, amikor a növények feketedni kezdenek és elhalnak.

A növények fagy elleni védelme

Ha fagyra hajlamos vidéken élünk, a növények fagyvédelmét a hűvösebb hónapokban is szem előtt kell tartanunk. Az első lépés a hidegtűrő növények választása. Azonban, ha olyan növényeket termesztünk, amelyek érzékenyebbek a hidegre, van néhány módszer, amellyel melegen tarthatjuk őket.

Fagy elleni növénytakarók

Ezeket a növénytakarókat az ágyások vagy a növények fölé terítik, ha fagyveszély merül fel. Ezzel óvják őket meg a károsodástól.

További előnyük, hogy ezek a növénytakarók megakadályozzák azt is, hogy a madarak és a kártékony rovarok elérjék a növényeket, ami különösen hasznos az étkezési célból termesztett növények esetében.

Jó tanács

Győződjön meg róla, hogy a fagyvédő takaró biztonságosan van rögzítve a széleken, hogy a szél ne fújja el. Használjon köveket, téglákat vagy más nehéz tárgyakat a takaró rögzítésére.

A fagyvédő takaró egészen a talajszintig fedje le a növényeket, és ha a hőmérséklet jelentősen csökken, használja duplán az anyagot. Ha hézagokat hagy, a hideg levegő bejuthat a takarás alá, és károsíthatja a növényeket.

Visszavágás

Néhány növényt a fagyok előtt kell visszavágni. Az olyan évelők, mint a begóniák és az nebáncsvirágok számára kifejezetten előnyös a metszés, mivel csökkenti a későbbiekben az amúgy is sérülékeny lombozatuk esetleges károsodását.

A visszavágás után a gyökerek védelme érdekében vastag mulcsréteggel takarjuk le a tövüket. Később, a hőmérséklet emelkedésével a növények hajtásai erősebbek, vitálisabbak lesznek.

Helyezze át a cserepeit!

A cserepes növények egyik legfontosabb előnye a könnyű mozgathatóság. Hiszen bármikor átköltöztethetjük őket egy olyan helyre, ahol nem károsodhatnak fagy során. Erre a célra kiváló egy üvegház, egy melegház, a beltér vagy egy lépcsőház, amíg a fagyveszély el nem múlik.

Igyekezzünk a lehető legegyenletesebben fenntartani az olyan feltételeket, mint a napfény és az öntözés, hogy csökkentsük a megváltozott környezet okozta stresszt. Ha a nagyobb cserepek nehezek, tartsuk őket kerekes állványokon, hogy a mozgatásuk egyszerűbb legyen.

A fák betakarása

Az újonnan ültetett fák sokkal érzékenyebbek a fagykárokra, mint a már megfakadt, több éves példányok. Létfontosságú, hogy a növekedésnek ebben a kritikus szakaszában elkerüljük a károkat, különösen a gyümölcsfák esetében.

A fiatal fák őszi és téli védelme érdekében, ha nagy a fagyveszély, tekerjük be az ágakat zsákvászonnal vagy más szigetelőanyaggal. Bár a fák az enyhe fagykárokat viszonylag könnyen kiheverik, mindig jobb, ha teljes mértékben elkerüljük a károsodást.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

Fagy érte a repcéket! Mire számítsunk?

2021. április 14. 11:04

Nem várt fejlemény, a szokatlanul erős április eleji lehűlés komoly fagyokat, sőt helyenként havazást hozott, amely érintette a zöld- vagy már sárgabimbós, sőt, akár virágzásnak indult repcetáblákat is. Minden repcetermesztőnek eszébe jut ilyenkor, hogy vajon milyen hatással lesz ez a növényeire, a várható terméseredményre. Vegyük sorra, milyen következményei lehetek ennek a fagyhatásnak.

Április közepéig jelenthető be a téli fagykár

2018. március 20. 11:00

A 2018-as kárenyhítési évre április 15-ig jelenthető be a téli fagykár.

Hogyan ismerjük fel a fagykárokat a kertben?

2025. február 7. 14:40

Mire figyeljünk oda, hogy elkerüljük a fagykár jeleit? Mi az a hőmérséklet, ami a kerti növényekre veszélyes lehet? Cikkünkből megtudhatja!

Így téliesítsük a kertet egyszerűen!

2023. december 31. 05:40

Vajon egy kertet mennyire kell téliesíteni? Nézzük sorra a téli kerti teendőket!