23℃ 12℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna
Kiskerti teendők

Így gyomláljunk tavasszal!

Agrofórum Online

Nemrégiben érkezett hozzám egy olvasói kérdés: hogyan gyomláljunk tavasszal, hogy a termesztendő növényeket ne húzzuk ki?

A válasz talán sokaknak egyszerűnek tűnhet, de megpróbálok egy kezdő számára hasznos választ adni.

Először is nem mindenki kertzseni és még gyakorlott kertészként is simán kihúz az ember tavasszal olyat, amit nem akar, és ültetheti vissza. A következőkben kicsit elmélázunk a kertdinamika mellett, a korán ébredő természetről és gyomflóráról.

Mi ébred először a kertben?

Ha megfordítjuk a kérdést, akkor már jó nyomon lehetünk. Az első igazi „gyomlálandónak számító” gyomok a tyúkhúr, a veronika, a ragadós galaj (bár ez sokszor inkább áprilisi gyom). Ha ezeket először megtanuljuk felismerni és csak ezeket szedjük ki, akkor nagy baj nem érhet minket.

Összetéveszthető egyformaságok

Nagyon sok elsőre összetéveszthető gyom, pontosabban kis levél van ilyenkor a kertben. Ha tudjuk, hogy az ágyásban elszórhatta a magját az egynyári szarkaláb és korán vetettünk mondjuk répaféléket, akkor összekeverhető laikusként a két pici növény levele. Gyakorlat után már felismerhetők, de elsőre megijedhetünk a szeldelt levelek láttán.

Gyomlálás a kiskertben tavasszal
Figyelmesen gyomláljunk a kiskertben tavasszal! (fotó: Pixabay)

Csak ott gyomláljunk, ahol muszáj!

Ha betartjuk azt a szabályt, hogy kora tavasszal nem állunk neki azonnal gyomlálni, hanem hagyunk időt a természetnek, akkor nemcsak elkerüljük az ilyen félreértéseket, de még a nedvességet is jobban a talajban tudjuk tartani.

Mivel a gyomoknak fontos szerepe van a talajegészségben – erről korábban többször írtam itt az Agrofórum oldalán is -, akkor sejthetjük, hogy a gyomlálás nem minden esetben jó!

A gyomok takarják a felszínt és a gyökereik mentén a talajba vezetik a nedvességet. Ez hasznára lehet a frissen kelő dísznövényeinknek is, hiszen május végéig még fagyhat, de ha a gyomok védik a talajt és az alatta csírázó haszon- vagy dísznövényeket, akkor – észszerű mértékig – még jól is jönnek a gyomok.

Jelöljünk meg mindent, amit kell!

Főleg friss magvetésnél érdemes kitáblázni a veteményest, ágyásokat. Ugyanígy, ha valami szabályos minta mentén vetünk: sorban vagy körben, akkor a szabályosság is segít behatárolni, hogy mettől meddig vetettünk és honnan kezdődnek a gyomok.

A frissen kelő növények még gyenge gyökérkezdeményekkel rendelkeznek, így a gyomlálás emiatt sem jó ötlet, hiszen sokkal könnyebben húzzuk ki véletlen is őket, mintha kicsit várunk még és a megerősödött hasznos növények mellől szedjük ki a nekünk nem kellőket.

Kiemelt kép: Pixabay

Lilaakác metszése: így lesz virágzó dísze a kertnek

2025. május 24. 13:10

A lilaakác csak rendszeres metszéssel hoz bőséges virágot. Mutatjuk, mikor és hogyan érdemes visszavágni a gyönyörű kúszónövényt.

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

2025. május 20. 13:10

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Bár vetése egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Fűnyírás szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Helyrevetéssel is fel tudom nevelni a máskor palántázott zöldségeket?

2022. november 24. 04:37

A jövőben nem lesz palántázási lehetőségem. Helyrevetéssel is fel tudom nevelni a máskor palántázással nevelt zöldségnövényeket, be fognak érni? Mit tanácsolnak?

Legyen saját fűszerkertünk - 5. rész

2020. április 4. 06:36

Hogyan nevelhetünk egészséges fűszernövényeket a saját kertünkben? Milyen környezeti igényei vannak a különleges ételek nem mindennapi fűszernövényeinek? Íme a koriander és a zamatos turbolya!

Vetési naptár: Mikor kell elvetni a különböző zöldségeket?

2022. december 31. 09:45

Ha azt szeretnénk, hogy az apró vetőmagjainkból bőséges zöldségtermésünk legyen, az időzítés kulcsfontosságú.

Valós idejű magágy-minőségellenőrzés

2018. április 2. 11:37

Az AFS Soil Command berendezés az első olyan megoldás, amellyel a magágy minősége mérhető és szabályozható közvetlenül a traktor fülkéjéből.