Kiskerti teendők

Komposztálás: a ,,lebomló” zacskók valósága + videó

Agrofórum Online

A biológiailag, vagy csak simán lebomlónak titulált zacskó sokak számára tűnhet fenntarthatóbb csomagolási lehetőségnek, és ezt az elképzelést sokszor meg is erősítik a kereskedelemben. De valóban ez a környezetvédelem útja? Igyekeztünk választ találni kérdéseinkre, és tisztázni néhány félreértést.

Kétségtelen, hogy érdemes mélyebbre merülni a témában, hiszen az élete forgatagában rohanó környezettudatosságra törekvő fogyasztó sem biztos, hogy a ,,dolgok” mögé lát. A lebomló zacskó ügy az egyik, napjaink jelentős környezetvédelmi kérdése, mellyel kapcsolatban az Agrofórum stábja felkereste F. Nagy Zsuzsa szakértőt. A miskolci Zöld Kapcsolat Egyesület elnöke számos kísérletben vett részt, amelyek arra hivatottak fényt deríteni, hogy a lebomlónak mondott zacskók többsége hogyan viselkedik a háztáji komposztálóban, vagy kissé ,,kijjebb”, a tágabb környezetben. Tudjuk, hogy nem ,,kőagrár”, dehát, határterület, és sajnos mindannyiunkat érint (és bizony az agráriumot is, mégha nem is kizárólag a ,,lebomlós” változat szempontjából). A téma, jelentőségével felkéreckedett a lapjainkra is…

Megdöbbentő eredmények

Az eredmények megdöbbentőek. Hiába az idővel a szem elől eltűnő zacskótömeg, melyet a gondos komposztáló az ételmaradékkal az enyészetnek ad. Sajnálatos módon a matéria nem olyan módon bomlik le, ahogyan azt várnánk, sem az ígéreteknek megfelelően: mikroműanyaggá szétesve további jelentős környezetszennyező hatással bír. Természetesen létezik egy olyan szabvány, melyre gyakran utalnak a gyártók, forgalmazók, és ez kitér arra, hogy a komposztálásnak milyen feltételei vannak. Ha szerencsénk van, arra vonatkozóan is kapunk figyelmeztetést, hogy ne dobjuk el a tacskót. Ezeket a körülményeket biztosítani házilag kevesünknek adatik meg. Érdemes hát mérlegelni a fenntarthatóság szempontjából igen vonzónak vélt csomagolóanyagot, és valóban utána járni az összetevőinek, mert koránt sem biztos, hogy a zacskó alkalmas a komposztálásra. Természetesen vannak valóban biológiailag lebomló, cukornád-alapú anyagok, de ezek ára sem feltétlenül felhasználóbarát.

Beszélünk környezeti, egészségügyi következményekről, és a választás jelentőségéről. Bízunk benne, hogy videónk hozzájárulhat a témával kapcsolatos tudatosság fokozásához.

További részletek a beszélgetésben!

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Fűnyírás szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Úszómedencényi hulladék marad körforgásban a MATE közreműködésével

2022. július 29. 15:34

Úszómedencét kitevő mennyiség marad körforgásban az EFOTT-on keletkező hulladékból.

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.

Ezeket a növényeket nem szabad komposztálni

2024. szeptember 22. 10:10

A száraz falevelek tökéletesen alkalmasak a házi komposztálásra – legalábbis a többségük, néhányat azonban érdemes kihagyni a komposztból.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: folytassuk a lehullott falevelek összegyűjtését!

2022. október 12. 10:17

Folytassuk a lehullott falevelek összegyűjtését, hogy ne takarja a pázsitot tartósan, mert különösen csapadékos időben károsítja a füvet.