26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Kiskerti teendők

Komposztálás: a ,,lebomló” zacskók valósága + videó

Agrofórum Online

A biológiailag, vagy csak simán lebomlónak titulált zacskó sokak számára tűnhet fenntarthatóbb csomagolási lehetőségnek, és ezt az elképzelést sokszor meg is erősítik a kereskedelemben. De valóban ez a környezetvédelem útja? Igyekeztünk választ találni kérdéseinkre, és tisztázni néhány félreértést.

Kétségtelen, hogy érdemes mélyebbre merülni a témában, hiszen az élete forgatagában rohanó környezettudatosságra törekvő fogyasztó sem biztos, hogy a ,,dolgok” mögé lát. A lebomló zacskó ügy az egyik, napjaink jelentős környezetvédelmi kérdése, mellyel kapcsolatban az Agrofórum stábja felkereste F. Nagy Zsuzsa szakértőt. A miskolci Zöld Kapcsolat Egyesület elnöke számos kísérletben vett részt, amelyek arra hivatottak fényt deríteni, hogy a lebomlónak mondott zacskók többsége hogyan viselkedik a háztáji komposztálóban, vagy kissé ,,kijjebb”, a tágabb környezetben. Tudjuk, hogy nem ,,kőagrár”, dehát, határterület, és sajnos mindannyiunkat érint (és bizony az agráriumot is, mégha nem is kizárólag a ,,lebomlós” változat szempontjából). A téma, jelentőségével felkéreckedett a lapjainkra is…

Megdöbbentő eredmények

Az eredmények megdöbbentőek. Hiába az idővel a szem elől eltűnő zacskótömeg, melyet a gondos komposztáló az ételmaradékkal az enyészetnek ad. Sajnálatos módon a matéria nem olyan módon bomlik le, ahogyan azt várnánk, sem az ígéreteknek megfelelően: mikroműanyaggá szétesve további jelentős környezetszennyező hatással bír. Természetesen létezik egy olyan szabvány, melyre gyakran utalnak a gyártók, forgalmazók, és ez kitér arra, hogy a komposztálásnak milyen feltételei vannak. Ha szerencsénk van, arra vonatkozóan is kapunk figyelmeztetést, hogy ne dobjuk el a tacskót. Ezeket a körülményeket biztosítani házilag kevesünknek adatik meg. Érdemes hát mérlegelni a fenntarthatóság szempontjából igen vonzónak vélt csomagolóanyagot, és valóban utána járni az összetevőinek, mert koránt sem biztos, hogy a zacskó alkalmas a komposztálásra. Természetesen vannak valóban biológiailag lebomló, cukornád-alapú anyagok, de ezek ára sem feltétlenül felhasználóbarát.

Beszélünk környezeti, egészségügyi következményekről, és a választás jelentőségéről. Bízunk benne, hogy videónk hozzájárulhat a témával kapcsolatos tudatosság fokozásához.

További részletek a beszélgetésben!

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rebarbaraszürettől az eperszezonig: veteményeskerti teendők

2025. június 23. 05:40

Lássuk, milyen teendők várják most, a nyár elején a kertészkedőket a veteményeskertben!

Paradicsom locsolása nyáron: reggel vagy este jobb?

2025. június 18. 14:10

A nyári hőség próbára teszi a paradicsomot – nem mindegy, mikor kap vizet. De vajon reggel vagy este a jobb időpont?

10 centi alatt csípje le! - Így hoz több termést a paradicsom

2025. június 14. 13:10

A paradicsom kacsolása nélkül nincs bő termés: mutatjuk, mikor és hogyan távolítsa el a hajtásokat, hogy egészséges növényt neveljen!

Komposzttal tette újra termékennyé a talajt egy gazdálkodó

2024. május 29. 09:40

A fiatal termelő egy leromlott talajállapotú területet alakított át ötletes megoldásokkal biogazdasággá. Regeneratív mezőgazdaság – a gyakorlatban.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

A levágott rozmaringhajtásokat bele lehet tenni a komposztba?

2024. október 22. 04:39

Van két idős rozmaringbokrom, melyeket tervezek visszavágni. A levágott rozmaringot bele lehet tenni a komposztba?

Szürkepenészes rothadás fenyegeti a szőlőt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 9. 09:40

A vékony héjú és tömött fürtű fajták különösen érzékenyek a betegségre. A szüret felgyorsítása az egyetlen védekezési lehetőség.