23℃ 12℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Kiskerti teendők

Palántaföld: gyakori hibák a kiválasztásnál és az előkészítésnél

Agrofórum Online

A palántaföldek kiválasztása és elkészítése kulcsfontosságú a sikeres palántaneveléshez. Az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, amelyek a palántaföldeknél előfordulhatnak, valamint néhány javaslatot a megelőzésükre. Nézzük is sorra!

Nem megfelelő drénezés

Ha a talaj túl sűrű vagy nehéz összetevőket tartalmaz, a vizet nem tudja megfelelően elvezetni. Ez vízfelhalmozódáshoz és gyökérrothadáshoz vezethet.

Használjunk könnyű, jól levegőző keveréket, például tőzeg, perlit vagy vermikulit hozzáadásával!

Helytelen tápanyag-összetétel

A túl tápanyagdús talaj vagy éppen a tápanyagok hiánya egyaránt problémát jelenthet. A fiatal palánták érzékenyek az erős műtrágyákra, ugyanakkor a túl „sivatagos” talaj is gátolhatja a fejlődésüket.

Válasszunk kiegyensúlyozott, speciálisan palántanevelésre tervezett talajkeveréket, amely enyhe tápanyagellátást biztosít, majd a későbbiekben lehet fokozatosan trágyázni!

Nem megfelelő pH-érték

Ha a palántaföld pH-ja nem megfelelő (túl savas vagy lúgos), a növények nem tudják hatékonyan felvenni a szükséges tápanyagokat.

Ellenőrizzük a talaj pH-értékét, és ha szükséges, állítsuk be megfelelően (általában a palánták számára a semleges vagy enyhén savas környezet az ideális)!

Nem sterilizált, fertőzött talaj használata

Régi vagy nem megfelelően kezelt talajban kórokozók, gombák és kártevők is jelen lehetnek, amelyek fertőzést okozhatnak a fiatal növényeknél.

Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk!
Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk! (fotó: Pixabay)

Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk, vagy szükség esetén végezzünk egyszerű otthoni sterilizálási eljárásokat (például hőkezelést)!

Alapanyagok arányának beállítása

A talaj összetevőinek nem megfelelő arányai – például túl sok finom részecske, ami akadályozza a levegőzést – negatívan hatnak a gyökérfejlődésre.

Ügyeljünk arra, hogy a keverékben legyen elegendő könnyű, szellőző anyag, amely elősegíti a vízelvezetést és a levegő bejutását a gyökérzónába!

Túlzott nedvességtartás vagy a kiszáradás

A palántaföld, amely vagy túl nedves, vagy éppen túl száraz marad, nem biztosít optimális környezetet a csírázáshoz és a növekedéshez.

Rendszeresen ellenőrizzük a talaj nedvességtartalmát, és szükség esetén módosítsuk az öntözési szokásokat, hogy a talaj egyenletesen nedves maradjon, de ne legyen vízben áztatva!

A sikeres palántanevelés érdekében tehát alapvető fontosságú a megfelelő palántaföld kiválasztása és előkészítése. A fenti hibák elkerülésével biztosíthatjuk, hogy a fiatal növények egészséges környezetben fejlődjenek, és később erős, bőségesen termő vagy virágzó növényekké váljanak.

Kiemelt kép: Pixabay

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Hogyan termeszthető a házikertben görögdinnye?

2023. április 7. 04:39

Termeszthető a kertben is görögdinnye? Amennyiben igen, akkor az is érdekelne, hogy hogyan valósítható meg?

Nehézfémszennyezés a talajban: kadmium (Cd)

2023. január 2. 12:08

Cikksorozatunkban a legfőbb nehézfémszennyezők közül a kadmium (Cd) ismertetése következik.

Mivel tudom kezelni a sárguló kenderpálmát?

2023. október 7. 04:38

Mi baja lehet a kenderpálmáknak? Mivel tudom őket kezelni, ha még menthetők egyáltalán? Nyáron ültettük ki a helyükre, nagyon elszomorodott állapotban vannak.

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?