30℃ 20℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Kiskerti teendők

Palántaföld: gyakori hibák a kiválasztásnál és az előkészítésnél

Agrofórum Online

A palántaföldek kiválasztása és elkészítése kulcsfontosságú a sikeres palántaneveléshez. Az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, amelyek a palántaföldeknél előfordulhatnak, valamint néhány javaslatot a megelőzésükre. Nézzük is sorra!

Nem megfelelő drénezés

Ha a talaj túl sűrű vagy nehéz összetevőket tartalmaz, a vizet nem tudja megfelelően elvezetni. Ez vízfelhalmozódáshoz és gyökérrothadáshoz vezethet.

Használjunk könnyű, jól levegőző keveréket, például tőzeg, perlit vagy vermikulit hozzáadásával!

Helytelen tápanyag-összetétel

A túl tápanyagdús talaj vagy éppen a tápanyagok hiánya egyaránt problémát jelenthet. A fiatal palánták érzékenyek az erős műtrágyákra, ugyanakkor a túl „sivatagos” talaj is gátolhatja a fejlődésüket.

Válasszunk kiegyensúlyozott, speciálisan palántanevelésre tervezett talajkeveréket, amely enyhe tápanyagellátást biztosít, majd a későbbiekben lehet fokozatosan trágyázni!

Nem megfelelő pH-érték

Ha a palántaföld pH-ja nem megfelelő (túl savas vagy lúgos), a növények nem tudják hatékonyan felvenni a szükséges tápanyagokat.

Ellenőrizzük a talaj pH-értékét, és ha szükséges, állítsuk be megfelelően (általában a palánták számára a semleges vagy enyhén savas környezet az ideális)!

Nem sterilizált, fertőzött talaj használata

Régi vagy nem megfelelően kezelt talajban kórokozók, gombák és kártevők is jelen lehetnek, amelyek fertőzést okozhatnak a fiatal növényeknél.

Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk!
Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk! (fotó: Pixabay)

Mindig friss, sterilizált palántaföldet használjunk, vagy szükség esetén végezzünk egyszerű otthoni sterilizálási eljárásokat (például hőkezelést)!

Alapanyagok arányának beállítása

A talaj összetevőinek nem megfelelő arányai – például túl sok finom részecske, ami akadályozza a levegőzést – negatívan hatnak a gyökérfejlődésre.

Ügyeljünk arra, hogy a keverékben legyen elegendő könnyű, szellőző anyag, amely elősegíti a vízelvezetést és a levegő bejutását a gyökérzónába!

Túlzott nedvességtartás vagy a kiszáradás

A palántaföld, amely vagy túl nedves, vagy éppen túl száraz marad, nem biztosít optimális környezetet a csírázáshoz és a növekedéshez.

Rendszeresen ellenőrizzük a talaj nedvességtartalmát, és szükség esetén módosítsuk az öntözési szokásokat, hogy a talaj egyenletesen nedves maradjon, de ne legyen vízben áztatva!

A sikeres palántanevelés érdekében tehát alapvető fontosságú a megfelelő palántaföld kiválasztása és előkészítése. A fenti hibák elkerülésével biztosíthatjuk, hogy a fiatal növények egészséges környezetben fejlődjenek, és később erős, bőségesen termő vagy virágzó növényekké váljanak.

Kiemelt kép: Pixabay

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rebarbaraszürettől az eperszezonig: veteményeskerti teendők

2025. június 23. 05:40

Lássuk, milyen teendők várják most, a nyár elején a kertészkedőket a veteményeskertben!

Paradicsom locsolása nyáron: reggel vagy este jobb?

2025. június 18. 14:10

A nyári hőség próbára teszi a paradicsomot – nem mindegy, mikor kap vizet. De vajon reggel vagy este a jobb időpont?

10 centi alatt csípje le! - Így hoz több termést a paradicsom

2025. június 14. 13:10

A paradicsom kacsolása nélkül nincs bő termés: mutatjuk, mikor és hogyan távolítsa el a hajtásokat, hogy egészséges növényt neveljen!

Rúgjuk fenéken a hasznos mikrobákat a talajban biostimulátorokkal!

2019. március 20. 11:15

Az AgrOptim növény-aktív biostimuláns hatóanyagtartalma segítségével növeli a fotoszintetikus aktivitást, ezáltal több gyökérnedvet állít elő a növény, ami a mikrobákat odacsalogatva feltárja az addig még nem felvehető formában lévő ásványi anyagokat, tápanyagokat.

Ideális talajteszt - Ismerjük meg jobban termőföldünket!

2019. február 18. 07:54

A hagyományos vegyi profil mellett, a VitTellus a talaj fizikai és biológiai egyensúlyát is méri, majd számszerűsíti. Tökéletes módszer, hogy a gazdák még jobban megismerjék földjüket, és a számok ismeretében megalapozottabb döntéseket hozzanak például a növényvédő szerek használatáról.

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

2019. január 31. 09:37

É. Zoltán kérdése: A tél beálltával egyre feltűnőbbé, láthatóvá válnak az elpusztult (kiszáradt) fenyők a környékünkön. Különösen a lucfenyőknél gyakori. Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?