Házikert

Kutyaherba: milyen gyógynövények használhatók kutyáknál?

Agrofórum Online

Kutyáink is megérdemlik azt a törődést, amivel magunk iránt vagyunk, hiszen a gyógyszeres megoldások mellett nagyon jó gyógynövényes kiegészítésekkel is lehet számolni, ha valaki nyitott rá.

A kutyák esetében is igaz az, hogy nem minden gyógynövény alkalmazható náluk.

Ahogy télen is oda kell figyelni a kutyusok tappancsára, hogy sétáltatáskor a jeges és sóval felszórt út ne kezdje ki a bőrüket, úgy a nyári időszak is tartogat meglepetéseket olykor, és ehhez nem is kell nagy bundájú kutya sem. A nyári kánikulában minden kutya kicsit nehezebb helyzetben van, ahogy mi emberek is.

A szőr és a bőr egészsége is fontos a nyári melegben

Közelednek a meleg napok, így a kutyáinkat is érdemes felerősíteni, hogy jobban bírják a kánikulát. Ehhez bőven van lehetőség gyógynövényekhez nyúlva is megoldást találni. Mióta nagytestű kutyáink vannak, ezernyi és egy kutyaherbológus magyar és külföldi anyagait néztem át, hogy egy moszkvai őrnek és egy közép-ázsiai pásztorkutyának a legjobbat adhassuk.

Így találtunk rá olyan termékekre, melyek készen is egyben megkaphatók, de fő összetevőjük a süngomba, ginkgo, kurkuma, tyúkhúr, bojtorjángyökér, gyermekláncfű, kamilla. Egy általunk is nagyra becsült kiskunhalasi kutyaherbológusra hallgatva, a kutyák belső egészsége adja meg azt, hogy kutyáink hogyan fogják érezni magukat hosszútávon, akár egy nyári hőségben is. A fent említett gyógynövények ráadásul idős kutyáknak is fontosak lehetnek!

De mitől lehet jobb az emésztésük?

Bármennyire is védjük állatainkat, azért a kutyák csoda dolgokat képesek megenni tudtunk nélkül is. Egy komposztdomb is hatalmas kulinária tud lenni számukra, és az utcán hirtelen felkapott gusztustalanságokról ne is beszéljünk. Ilyenkor szintén a gyógynövények tudására támaszkodva lehet bélerősítő és emésztéstámogató gyógynövényeket használni.

Lehet gyógynövényeket használni a kutyáknál is (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/mezo-allat-kutya-hazi-kedvenc-1108099/)

A nálunk bevált gyógynövények közül a csalán, a búzafű talán a favorit, de ide sorolható a kamilla és a levendula is, bár ez utóbbiak nem voltak kutyáink kedvencei, és ezt még egy finomnak álcázott májkrémbe rejtés sem tudta megoldani.

Immunrendszerre is lehet gyógynövényeket használni kutyáknál?

Míg mi emberek a bíbor kasvirágra esküszünk, a kutyák esetében is vannak favoritok.

A petrezselyem és a csipkebogyó tipikusan egy ilyen választás lehet, amit ráadásul még maguk a kutyák is szívesen lelegelnek, ha engedjük nekik. A moszkvai őr kifejezetten szereti a fanyar csipkebogyókat lerágcsálni a vadrózsáinkról, így fejmagasságig nekünk nem is jut belőle. Persze ezeknek is vannak ellenjavallatai, mert 6 hónapos kölyökkutyáknak és vemhes állatoknak nem szabad adni.

És természetesen a listából nem hiányozhatnak a porcerősítők sem, hiszen főleg a nagytestű kutyák esetében egy kardinális kérdés, hogy a fejlődési időszakban mennyire van mód ideálisan táplálni kutyusainkat.

A különböző kollagének és zöldkagylós termékek mellett a csipkebogyó és az áfonya itt is izgalmas lehet, mert magas antioxidáns tartalmuk és C-vitamin-tartalmuk miatt segítik a beépülését a többi anyagnak, ami a csontok egészséges fejlődéséhez, növekedéséhez kell.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Veszélyesebb a toklász, mint gondolná

2024. május 25. 14:10

Rengeteg kutyát kímélhetünk meg a toklász okozta szenvedéstől, gazdáikat pedig az állatorvosi költségektől, ha időben eltávolítjuk az egérárpát.

Elsősegélycsomag kutyáknak: ezeket tegye bele, ha jót akar!

2025. január 21. 09:40

Még a kevésbé szeles természetű kutyákat, cicákat is bármikor érheti baleset vagy betegség. Érdemes ezekre idejekorán felkészülni.

Kutyáink és macskáink tiltólistája – ezek ne szerepeljenek az étrendjükben!

2022. március 15. 08:36

Sok háztartásban napi szinten előfordul, hogy az ebédből, a vacsorából vagy a főzésből megmaradt ételmaradék vagy „potyadék” válogatás nélkül a macska vagy kutya táljában landol. Ez alapvetően nem probléma, hiszen ezeknek az élelmeknek a jelentős része alkalmas kedvenceink táplálására, de nem szabad mindent és minden mennyiségben eléjük tennünk! Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!

Állati vészhelyzetek: fagyállómérgezés

2024. október 29. 09:40

Új sorozatot indítunk, amely az aktuális vagy érdeklődésre számot tartó háziállat-vészhelyzeteket, betegségeket veszi számba.