Házikert

Leonardit: tényleg csodaszer a talajnak?

Agrofórum Online

A humuszpótlásról talán mindenki hallott már, de a piacon kapható termékek között igen nagy a szórás. Például felmerült olvasói kérdés is a leonardit alapú készítményekről, hogy vajon hogyan viszonyulnak a környezetbarát megoldásokhoz?

A leonardit neve csak, ami újkeletű, korábban dudaritként már ismerték a talajjavításban dolgozó szakemberek. A természetes anyagokból készült humuszpótló készítmények most nagy szezonjukat élik, hogy a talajjavítás ennyire fontos témává vált.

Huminsav, leonardit: a humuszpótlók alapja

A kálium-humát (ismertebb nevén a huminsav) egy vízoldható növény- és talajkondicionáló anyag a leonarditból (hazai nevén dudaritból) készül. Vannak vegyi úton kinyert és nyers állapotban a készítménybe kerülő verziók is.

A leonardit szerves ásványi anyag, mely gazdag huminsavakban és fulvosavakban. A leonardit magas szervesanyag-tartalommal rendelkezik, amely kedvező hatással van a talaj szerkezetére és termékenységére. Ez főleg akkor igaz, ha nem kémia úton nyerik ki a termékgyártás során, hanem mechanikai úton (porrá őrölve).

A leonardit stabil humuszanyagként hosszabb ideig megmarad a talajban és a talajlakó mikrobák nem tudják könnyen lebontani. Homokos és nehéz agyagtalajok kondicionálására, valamint növényi biostimulátorként is használható, serkenti a gyökérfejlődést és a talajélet aktivitását.

Huminsavak és fulvósavak: ezek az összetevők javítják a tápanyagok felvételét a növények gyökerein keresztül, növelik a talaj mikrobiális aktivitását, és javítják a vízmegtartó képességet. Így, ha például mikorrhiza gombákkal együtt juttatjuk ki vagy keverjük a termesztőtalajba, akkor sokkal hatékonyabb lesz a gyökeresedés, a növekedés, és ezáltal a termésmennyiség is megsokszorozható.

De miért pont leonardit?

A leonardit képes szabályozni a talaj pH-értékét, ami elősegíti a növények egészséges növekedését. Magas CEC-értéke (Kation-csere kapacitása) miatt hatékonyan köti meg a tápanyagokat, és fokozatosan szabadítja fel őket a növények számára.

A leonarditot komposztálás során is alkalmazzák, hogy gazdagítsák a komposzt tápanyagtartalmát és javítsák a talajba történő beépülést.

Ültetés a friss talajba
A leonardit képes szabályozni a talaj pH-értékét, ami elősegíti a növények egészséges növekedését (fotó: Pixabay)

Talajremediáció: tisztítja a talajt is?

A leonardit segíthet a szennyezett talajok rehabilitációjában, mivel képes megkötni és semlegesíteni a különböző szennyező anyagokat. Ez főleg azokon a területeken érdekes, ahol eredetileg nem biogazdálkodás folyt, vagy környezetszennyező tevékenység történt.

Falusi viszonylatban a régi hagyomány, miszerint a kertekben elásták a szemetet, úgy sem látja senki, ezeket a problémákat nem fogja megoldani, de nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy hosszútávon egy tisztább környezet legyen körülöttünk.

Ha millió évek alatt alakul ki, akkor környezetbarát kitermelni?

Egy teljesen jogos kérdés érkezett a témában hozzánk, így megkértük az egyik hazai humuszkészítmény-forgalmazót, -gyártót, hogy válaszoljon szakszerűen.

Mivel a mechanikai aprítás egy gyémántkéses technológiát jelent, így nem vegyi úton nyerik ki az értékes anyagok sokaságát, hanem porítva egyben kerül a termékbe. Mivel a humuszkészítményt visszajuttatjuk a talajba – csak nem ott, ahonnan kinyerik -, így alapvetően nemcsak elvettünk a természettől, hanem vissza is adtunk, és újra a körforgás része lesz.

– vallja a Danuba Garden, ahol igen jól ismerik a biológiai készítmények piacát és azok előállítását is.

Ez azért is érdekes, mert így tiszta szívvel használhatunk leonardit alapú humuszpótlót, nem kell aggódjunk, hogy a fenntartható kertünknek kárt okozunk.

Kiemelt kép: Pixabay

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

2025. április 6. 11:10

Érdemes megismerkednie a babérmeggy dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Kertünk dinamikája: napsütötte kertből az árnyékba

2025. április 6. 05:40

Kerttervezőként az egyik legnehezebb feladat az, amikor a “mindent is akaró” ügyfél azonnal árnyékos kertet szeretne.

Dobverővirág: látványos, szárazságtűrő különlegesség

2025. április 5. 13:10

A dobverővirág igazi különlegesség a díszkertekben. Élénksárga, gömb alakú virágai nemcsak frissen, hanem szárítva is mutatósak.

Hogyan válasszunk gyümölcsfát kiskertbe?

2025. április 5. 05:40

Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben.

A hazai erdők talaja

2023. február 21. 05:36

Barna erdőtalajokra jellemző folyamatok: humuszosodás, kilúgzás, agyagosodás, agyagvándorlás, agyagszétesés és a kovárványképződés. A humuszosodás mértékét a felszínre hulló lombanyag határozza meg.

A precíziós gazdálkodás fejlesztéséhez megbízható talajinformációk szükségesek

2019. december 12. 07:37

A globálisan összehangolt, friss és megbízható talajinformációk ismerete a napjainkban egyre fontosabbá váló precíziós gazdálkodás fejlesztéséhez és a talajok védelme szempontjából egyaránt nélkülözhetetlenek.

Így „lélegzik” az erdő

2024. május 30. 12:10

Horrorfilmbe illő jelenetnek lehetünk tanúi, hiszen a TikTok növényes videói között felbukkanó, az erdő „légzését” bemutató képsorokban úgy tűnhet, az erdő, akárcsak egy ent, életre kelt.

Miért fontos, hogy ismerjük a talajunkat?

2024. március 31. 05:40

Nagyon fontos, hogy ismerjük a talajunkat! Főleg akkor, ha új telepítés lesz egy építkezés után. Nézzük végig, hogy miért is lényeges dolog a talaj ismerete!