Házikert

Magból fenyőfa – így telik el 300 nap

Agrofórum Online

A közösségi média legújabb sztárja az a mini fenyőfa, amelynek 300 napos életciklusát gyorsított felvételen követhetjük végig, a „születésétől” kezdődően egészen addig, amíg a növény felveszi a – még miniatűr, de tökéletesen felismerhető – végleges, varázslatos zöldellő formáját.

A legtöbb ember nem bajlódik a fenyő ültetéssel, hiszen a faiskolák tele vannak csemetékkel, de vannak olyanok is, akik a magról való ültetésre esküsznek. Hogy miért? Mert így a fenyő teljes életciklusát nyomon követhetik – akár egy életen át, ráadásul reprodukálhatják például az egykori szülőházuk előtt álló öreg fát, ami kedves emlékeket ébreszt bennük, vagy olyan fajtát nevelhetnek, amilyet kertészetben nem találtak ezidáig.

És persze ne feledkezzünk meg a dolog anyagi vonzatáról sem, hiszen míg a faiskolai fenyők árai borsosak lehetnek, addig a tobozból kiszedett magok nem kerülnek semmibe. No, de lássuk csak, mit kell tudnunk ahhoz, hogy a fenyőnevelésünk eredményes legyen!

A fenyőfák mérete az 1 méter magas törpe fenyőktől a valódi óriásokig terjed, amelyek akár 30 m magasra is megnőhetnek, ám a különböző fajták sokban különböznek egymástól, így például a tűik és a tobozaik hosszában, alakjában és textúrájában.

Ahhoz, hogy a fenyőfája gondozása a későbbiekben egyszerű legyen, fontos, hogy megfelelő helyet találjon neki. A fenyő ugyanis, ha jó helyre telepítették, szinte egyáltalán nem igényel gondozást. Gondoskodjon arról, hogy a fa növekedése során sok napfényt kapjon. Nedves, tápanyagokban gazdag, jó vízelvezetésű talajra is szüksége van. 

Fenyő csemete kiültetése
Az ültetést kezdje azzal, hogy kiássa a fa számára tervezett gödröt (vagy ha beltéren neveli, a cserépben alakítson ki egy – a gyökérlabda kétszeresének megfelelő méretű – helyet a táptalajban). A gödörből eltávolított földet tegye félre, és használja fel később a feltöltéshez, miután a fa a helyére került.

A gödör pontosan olyan mély legyen, hogy a fa úgy legyen benne, hogy a talajszintje egy vonalban legyen a környező talajéval. Ha túl mélyre ássa a fát, akkor a rothadás veszélyének teszi ki a csemetét. Vegye ki a fát a cserépből, és terítse szét a gyökereket a gödörben, töltse fel félig földdel.

Amikor a gödör  félig megtelt, töltse fel vízzel, és hagyja, hogy a víz leszivárogjon, mielőtt folytatja. Ha a talaj leülepedett, töltse fel teljesen, de ne halmozza fel a földet a törzs körül. Szórjon mulcsot a fa köré, de az ne érjen a törzshöz.

Magról fenyőt
Ha a fenyőfáját magról akarja elindítani, akkor a fenti ültetési utasításokat akkor alkalmazhatja, amikor a csemetéje elérte a 15-31 cm-es magasságot. Ebben az esetben sok türelemre lesz szüksége, mert egy csíráztatott mag nem tudja felvenni a lépést egy erőteljesen növekvő faiskolában kapható csemetével, de érdemes vele foglalkozni, mert ennek a módszernek is megvan a maga bája.

Első lépésként gyűjtsön érett tobozokat, amelyekből válasszon egészséges, ép magokat.
Az ültetéséhez válasszon jó minőségű, laza szerkezetű és jó vízelvezetésű termőföldet. A fenyők szeretik a kavicsos, homokos talajt – ezt nem árt szem előtt tartani.

Ásson kisebb mélyedéseket a talajba, és helyezzen ezekbe egy-egy magot. Fedje be a magokat egy réteg vékony termőfölddel. Alaposan öntözze meg (akár kézi permetes locsolóval), hogy nedves legyen, de ne legyen túl vizes.

A magoknak egyenletes vízellátásra van szükségük a csírázás megkezdéséhez. Tegye a cserepeket napos helyre, ahol a magok megfelelő mennyiségű napfényt és meleget kapnak. Az átültetésre csak akkor kerüljön sor, ha a csemeték már legalább 15 centiméter magasak.

Az alábbiakban megmutatjuk a Tiktok legújabb „agrár-sztárját”, a kis fenyőfát, amelynek 300 napos életciklusát 60 másodpercben, egy gyorsított felvételen követhetünk nyomon. Itt nem csak magát, az ültetést nézhetjük végig, de azt a csodát is, ahogy a tobozból kivett és elültetett magból a szemünk láttára egy csodás kis mini fenyő fejlődik ki.

(Vezérkép: IlonaBurschl/Pixabay)

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Vízkereszt után: mi legyen a gyökeres fenyőfával?

2022. január 7. 05:37

A gyökeres fenyőfa minden évben nagy kérdés, amint vízkereszt után lekerülnek róla a díszek. Vajon mit lehet tenni annak érdekében, hogy túl is élje a telet? Ki lehet-e ültetni rögtön? Erre hozom a mi bevált megoldásainkat, mert elég sok tévhit kering az interneten a témában.

Van, ahol már öntözni kell a fenyőültetvényeket

2020. december 22. 08:30

Hegedűs Attila erdőmérnök, közgazdász - ahogy ő fogalmaz -, tizenöt éve foglalkozik professzionális szinten karácsonyfa termeléssel és nagykereskedelmi értékesítéssel. A borsodgeszti karácsonyfa-telepen, ahol ő dolgozik, nem ritka, hogy a vásárlók már júliusban előre megjelölik a megvásárolni kívánt fenyőket.

A karácsonyfák újbóli felhasználásával zöld energia állítható elő

2023. január 11. 14:24

Akár 40 tonnányi, a karácsonyi ünnepek után kidobott fenyőfát is elégethetnek a következő időszakban a két biomassza-tüzelésű blokkal működő pécsi hőerőműben.

Milyen szobanövényekkel helyettesíthetjük a karácsonyfát?

2024. december 9. 08:10

A karácsonyfa helyettesíthető más növényekkel is. Hiszen feldíszíteni akár más növényt is lehet anélkül, hogy kivágnánk, így elpusztítva azt.