13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Házikert

Magból fenyőfa – így telik el 300 nap

Agrofórum Online

A közösségi média legújabb sztárja az a mini fenyőfa, amelynek 300 napos életciklusát gyorsított felvételen követhetjük végig, a „születésétől” kezdődően egészen addig, amíg a növény felveszi a – még miniatűr, de tökéletesen felismerhető – végleges, varázslatos zöldellő formáját.

A legtöbb ember nem bajlódik a fenyő ültetéssel, hiszen a faiskolák tele vannak csemetékkel, de vannak olyanok is, akik a magról való ültetésre esküsznek. Hogy miért? Mert így a fenyő teljes életciklusát nyomon követhetik – akár egy életen át, ráadásul reprodukálhatják például az egykori szülőházuk előtt álló öreg fát, ami kedves emlékeket ébreszt bennük, vagy olyan fajtát nevelhetnek, amilyet kertészetben nem találtak ezidáig.

És persze ne feledkezzünk meg a dolog anyagi vonzatáról sem, hiszen míg a faiskolai fenyők árai borsosak lehetnek, addig a tobozból kiszedett magok nem kerülnek semmibe. No, de lássuk csak, mit kell tudnunk ahhoz, hogy a fenyőnevelésünk eredményes legyen!

A fenyőfák mérete az 1 méter magas törpe fenyőktől a valódi óriásokig terjed, amelyek akár 30 m magasra is megnőhetnek, ám a különböző fajták sokban különböznek egymástól, így például a tűik és a tobozaik hosszában, alakjában és textúrájában.

Ahhoz, hogy a fenyőfája gondozása a későbbiekben egyszerű legyen, fontos, hogy megfelelő helyet találjon neki. A fenyő ugyanis, ha jó helyre telepítették, szinte egyáltalán nem igényel gondozást. Gondoskodjon arról, hogy a fa növekedése során sok napfényt kapjon. Nedves, tápanyagokban gazdag, jó vízelvezetésű talajra is szüksége van. 

Fenyő csemete kiültetése
Az ültetést kezdje azzal, hogy kiássa a fa számára tervezett gödröt (vagy ha beltéren neveli, a cserépben alakítson ki egy – a gyökérlabda kétszeresének megfelelő méretű – helyet a táptalajban). A gödörből eltávolított földet tegye félre, és használja fel később a feltöltéshez, miután a fa a helyére került.

A gödör pontosan olyan mély legyen, hogy a fa úgy legyen benne, hogy a talajszintje egy vonalban legyen a környező talajéval. Ha túl mélyre ássa a fát, akkor a rothadás veszélyének teszi ki a csemetét. Vegye ki a fát a cserépből, és terítse szét a gyökereket a gödörben, töltse fel félig földdel.

Amikor a gödör  félig megtelt, töltse fel vízzel, és hagyja, hogy a víz leszivárogjon, mielőtt folytatja. Ha a talaj leülepedett, töltse fel teljesen, de ne halmozza fel a földet a törzs körül. Szórjon mulcsot a fa köré, de az ne érjen a törzshöz.

Magról fenyőt
Ha a fenyőfáját magról akarja elindítani, akkor a fenti ültetési utasításokat akkor alkalmazhatja, amikor a csemetéje elérte a 15-31 cm-es magasságot. Ebben az esetben sok türelemre lesz szüksége, mert egy csíráztatott mag nem tudja felvenni a lépést egy erőteljesen növekvő faiskolában kapható csemetével, de érdemes vele foglalkozni, mert ennek a módszernek is megvan a maga bája.

Első lépésként gyűjtsön érett tobozokat, amelyekből válasszon egészséges, ép magokat.
Az ültetéséhez válasszon jó minőségű, laza szerkezetű és jó vízelvezetésű termőföldet. A fenyők szeretik a kavicsos, homokos talajt – ezt nem árt szem előtt tartani.

Ásson kisebb mélyedéseket a talajba, és helyezzen ezekbe egy-egy magot. Fedje be a magokat egy réteg vékony termőfölddel. Alaposan öntözze meg (akár kézi permetes locsolóval), hogy nedves legyen, de ne legyen túl vizes.

A magoknak egyenletes vízellátásra van szükségük a csírázás megkezdéséhez. Tegye a cserepeket napos helyre, ahol a magok megfelelő mennyiségű napfényt és meleget kapnak. Az átültetésre csak akkor kerüljön sor, ha a csemeték már legalább 15 centiméter magasak.

Az alábbiakban megmutatjuk a Tiktok legújabb „agrár-sztárját”, a kis fenyőfát, amelynek 300 napos életciklusát 60 másodpercben, egy gyorsított felvételen követhetünk nyomon. Itt nem csak magát, az ültetést nézhetjük végig, de azt a csodát is, ahogy a tobozból kivett és elültetett magból a szemünk láttára egy csodás kis mini fenyő fejlődik ki.

(Vezérkép: IlonaBurschl/Pixabay)

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

2025. március 30. 05:40

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Bár nem járunk messze az igazságtól, de ez azért csak részben fedi a valóságot!

Tavaszi átállás: így szoktassuk ki növényeinket a kertbe!

2025. március 29. 16:10

Minden fagyokra érzékeny, bent teleltetett növény számára fontos a megfelelő akklimatizálás és gondozás az első hetekben a kihelyezést megelőzően.

Vegyeságyás: amikor nem a nagykönyv szerint készül el egy kert

2025. március 29. 05:40

A vegyeságyások lényege, hogy kombináljuk a hasznos növényeket a dísznövényekkel, és mégis egy állandóan jól kinéző alkotás a végeredmény.

10 érv a tűlevelűek termesztése mellett

2023. január 5. 14:32

A tűlevelű fák és cserjék a növényvilág egyik legkevésbé megbecsült csoportjába tartoznak. Ezek a fák még mindig szenvednek a 70-es évek okozta traumától, mivel akkoriban széles körben ültették őket sziklakertekbe a kertvárosok pázsitján. Az utóbbi évtizedekben a „tűlevelű” kifejezéshez a lakóházak fölé tornyosuló, a fényt eltakaró, antiszociális sövények és a szomszédok közötti vitákat okozó sövények képe társult. Ez a megítélés pedig ugyancsak nem túl vonzó!

Elindult a karácsonyi fenyővásár

2018. december 4. 05:03

Idén a magyarországi termesztésű vágott lucfenyő 20-25 százalékkal, esetenként 30 százalékkal is drágább lehet a tavalyinál.

Vízkereszt után: mi legyen a gyökeres fenyőfával?

2022. január 7. 05:37

A gyökeres fenyőfa minden évben nagy kérdés, amint vízkereszt után lekerülnek róla a díszek. Vajon mit lehet tenni annak érdekében, hogy túl is élje a telet? Ki lehet-e ültetni rögtön? Erre hozom a mi bevált megoldásainkat, mert elég sok tévhit kering az interneten a témában.

Adhatjuk-e az elaggott karácsonyfát a lovaknak?

2025. január 8. 11:10

Eljött az ideje, hogy a karácsonyfákról leszedjük a díszeket. A lótulajdonosoknak esetleg eszükbe juthat kedvencüknek adni a fát. Nem jó ötlet.