Házikert

Málna ápolása a bő termésért

Agrofórum Online

A málna nagyon hálás növény, ha megfelelően ápoljuk és bő termésmennyiségről gondoskodik már késő tavasztól. A bogyós gyümölcsök között a málna az, amivel minden évben foglalkozni kell a gyomláláson kívül is.


A málna igénytelen növény?

Sokan azért ültetik, mert azt gondolják, hogy a málna egy igénytelen növény és nem kell vele foglalkozni, akkor is terem. Teremni némiképp terem, de nem bőségesen és a fajtájára jellemzően, ha nem kapja meg a megfelelő törődést. Ráadásul a metszése is gondos odafigyelést igényel.

A tápanyag-utánpótlást meghálálja ugyanúgy, mint a legtöbb növény, főleg egész nyáron termő fajtánk van.

A metszéskor vagy ősszel, vagy kora tavasszal a letermett hajtásokat mindig vissza kell vágni, egy egyben ritkítja és szellősebbé is teszi a növényt. A ritkítással és szellőssé tétellel viszont több dolgot is teszünk: könnyebben felszárad az eső és öntözés után, vagyis a betegségeknek is gátat szabunk, illetve a napsütés is rendesen éri a terméseket, így jobb lesz az érés és színesedés is.

A metszéskor minél kisebb csonkokat hagyunk, annál jobb! A friss hajtásokon fog teremni a málna, így ne sajnáljuk a régi hajtásokat. A tövek pótlását is kora tavasszal érdemes megtenni, amit nagyon egyszerűen a sűrűbb sorrészekből ásóval való kiásás után nemes egyszerűséggel csak átültetünk. A málna jól szaporítható tőosztással.

Honnan látjuk, ha túl sűrű a málna-sövény? Egy sor ne legyen 30-40 cm-nél szélesebb, mert a belső részeket már nem éri megfelelően a nap. Ilyenkor a sorok ritkításánál a kiásott töveket bátran ültessük át a ritkább részekre.

A trágyát is meghálálja

Kora tavasztól szoktuk a málnát megtrágyázni érett szarvasmarhatrágyával, de a kitermelt komposztból is bátran tehetünk alá. Ekkor alaposan be is öntözzük, de előtte még a kapálás, gyomtalanítást se felejtsük el.

Mivel a málna gyökere a talajfelszínhez közel helyezkedik el, így az öntözéssel és időjárástól függően a sok esőnél a tápanyagok hamar lemosódhatnak a talaj mélyebb rétegeibe, így főleg esős év esetén akár többször is megtrágyázhatjuk a töveket.

A sekély gyökeresedés miatt a kapálást is óvatosan végezzük, odafigyelve a növényeink gyökerére. Lehetőség szerint gyomláljunk, ha az megoldható.

Egyszer és kétszertermők

Időjárásfüggő, de manapság a kétszertermőknél figyelhető meg, hogy szinte folyamatosan szüretelhető kisebb kihagyásokkal. Az ilyen fajtáknál a tápanyagok utánpótlására is fordítsunk gondot, hogy a növények ne merüljenek ki. Az egyszertermők viszont azért lehet jó választás, mert általában bőtermőbbek egyidőben, mert nincs elhúzódó szüretelésük.

Fajták kérdésében nézzünk körbe a kertészetekben és vásárlás előtt nem árt utánuk is olvasni, mert ahány fajta, annyi lehetőség rejlik bennük. A kétszertermék a tavaszi termés után főleg augusztus végétől teremnek újra, ha az időjárás is úgy gondolja és nem tolja egybe a két időszakot. Az egyszertermőknél viszont csak a kora nyár eleji terméssel tudunk kalkulálni a kertben, így érdemes utána a sorban más gyümölcsöt is választani, hogy mindig legyen mit csipegetni a kertből.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Itthon csökken, de globálisan emelkedő tendenciát mutat a málna termésmennyisége

2018. augusztus 10. 06:20

A gombás betegségekkel szemben ellenállóbb, valamint a folyton termő fajták használata adhatna lendületet a málnatermesztésnek.

Mik okozzák a gubacsok kialakulását a málnavesszőkön?

2025. február 13. 04:37

Málnavesszők között egyre több gubacsot találtam metszés közben. Mik okozzák, és hogyan lehet ellenük környezetet kímélően védekezni, minél kevesebb vegyszerrel?

Aggódhatnak a hazai bogyós gyümölcs kedvelők

2018. június 11. 07:12

Míg néhány évtizeddel korábban még hétezer hektáron termesztettek málnát a hazai gazdálkodók, napjainkban alig száz hektárról takarítják be a nyár kedvelt gyümölcsét a termelők.

Hogyan lehet meghatározni a körtefajtákat?

2022. augusztus 17. 04:37

Szeretnék azonosítani pár körte-, illetve bogyós gyümölcsfajtát, amik már jó pár éve bőséges terméssel szolgálnak. Tudok róluk képet küldeni.