33℃ 21℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Házikert

Mennyire eredményesek a Magyarországon kialakított méhlegelők?

Agrofórum Online

Budapesten végzett kutatás bizonyítja, hogy a méhlegelőkön számottevően több beporzó rovart találhatunk, de a rendszer azért még finomításra szorul.

Az intenzív mezőgazdasági növénytermesztés számos előnnyel jár, ugyanakkor egyre nyilvánvalóbbak a káros hatásai is. Magyarországon ez már a második világháborút követően látványossá vált, amikor a termelőszövetkezeti-nagyüzemi szemlélet miatt fasorok és más természetes védősávok kerültek kiirtásra.

Lassan azonban ezek „visszalopakodnak” a szántóföldek szomszédságába, és hasznuk már csak azért is jelentős, mivel ezek nélkülözhetetlen méhlegelők a kétségkívül hasznos beporzók számára. A zöldítési programokkal összhangban Magyarországon is egyre többen alakítanak ki egyéves vagy évelő méhlegelőket, amelyekkel jelentősen fékezhetők a káros folyamatok.

Ezeknek a megfelelői a városi méhlegelők, amelyek ugyanazt a funkciót töltik be, mint a fentebb említett változatok. Budapesten is rengeteg efféle védősávot alakítottak ki, és a nyomaték kedvéért táblákkal meg is jelölték őket, miszerint: „Nem gaz, Méhlegelő”, vagyis a beporzó rovarok becsalogatását, megtartását célozzák azzal, hogy élő- és táplálkozóhelyet biztosítsanak számukra.

A méhlegelők összkiterjedése közel 30 hektárt tesz ki a fővárosban. De milyen eredménnyel járnak? Erre volt kíváncsi a 24.hu hírportál, annál is inkább, mivel egy friss kutatás ökológiai szempontból vizsgálta a hatékonyságukat, összehasonlítva a kezelési módszereket.

Az Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói 2021 óta monitorozzák a méhlegelőket. Még a folyamat legelején járunk, de az máris látszik, hogy ökológiai szempontból pozitív változások indultak be.

A méhlegelőkön kétszer több beporzó rovart figyeltek meg, mint a hagyományosan kezelt kontroll területeken.

Fontos megállapítása a kutatásnak, hogy a méhlegelők telepítése során a minél több őshonos fajt tartalmazó magkeverékeket kellene előtérbe helyezni, amely önmagát fenntartó élőhelyet képes létrehozni. Az egyéves fajokkal vetett virágfoltok csupán a szezon második felében szolgáltak táplálékkal, amikor a nyár közepére kifejlődtek a virágos növények, ez tehát nem a legideálisabb megoldás.

„A legjobb az lenne, ha az adott park elzárt, kevésbé használt és taposott részein őshonos, lehetőleg évelő fajokat telepítenének, máshol pedig mozaikos kaszálást alkalmaznának”

 – foglalta össze a 24.hu-nak Szigeti Viktor biológus, az ÖK tudományos munkatársa.

(Fotó: Myriams-Fotos/Pixabay)

Amerikai alkörmös: látványos, de veszélyes dísznövény

2025. július 5. 16:10

Látványos, de mérgező és gyorsan terjed – tudja meg, érdemes-e amerikai alkörmöst ültetni, és mire figyeljen a gondozásakor!

Díszes páfrányok a kert árnyékos szegleteiben

2025. július 5. 05:40

Ha szeretne természetközeli, erdőalji hangulatot csempészni kertjébe, a páfrányok kiváló választást jelentenek.

Ne dobja ki! A kávézacc aranyat ér a kertben

2025. július 4. 08:10

A kávézacc nem szemét, hanem kerti arany: komposztként, talajjavítóként és természetes kártevőriasztóként is bevethető.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Növénybetegségek korai felismerése a robotika segítségével

2021. szeptember 12. 04:38

A Cornell Egyetem kutatói kifejlesztettek egy BlackBird nevű kamerarendszert, amely az optikai mikroszkópokkal egyenértékű információt képes összegyűjteni a növény leveleinek felületéről.

Sötét jövő előtt áll a szarvasgomba-termesztés

2018. november 29. 04:36

A skóciai Stirling Egyetem kutatása szerint hamarosan vége a szép időknek, és a klímaváltozás miatt a jól jövedelmező szarvasgomba-termesztés, mint iparág eltűnhet a század végére.

Növénytermesztés a tengerfelszín alatt

2022. április 29. 07:36

A Nemo’s Garden innovációjának kulcseleme egy speciális víz alatti „üvegház” (biodóm), amellyel lehetséges az óceán pozitív környezeti tényezőinek hasznosítása.

A szőlőlisztharmat kórokozójának genetikai összetétele nem egységes Magyarországon

2023. november 20. 14:10

A HUN-REN ATK kutatói igazolták, hogy a szőlőlisztharmat kórokozójának genetikai összetétele nem egységes Magyarországon.