Házikert

Mészkerülő növények és amit tudni érdemes róluk

Agrofórum Online

Hobbikertészek gyakori problémája, hogy a kertjük talaja mészben gazdag, de legalább mérhető mennyiségű mész van benne és telerakosgatják a szemük éhsége szerint mészkerülő növényekkel, majd sorra pusztulnak el a növények. Ez nemcsak pénzkidobás, de nem is jó hosszútávon sem.

A savanyú talajra való növények szinte egytől-egyig mészkerülők is, de az esetek nagy többségében persze a savanyú talajra fókuszálunk, és ez önmagában lesz a nehézség.

Így a rhododendron, azalea, ciklámen, áfonya is a mészkerülők közé fog tartozni a kertben, de a hortenzia sem rajong érte.

Ugyanígy sokan nem tudják, de bizony az egyik legszebb díszfánk, az Acer palmatum, avagy ujjas juhar is tipikusan mészkerülő, sőt, kifejezetten nem bírja a meszes talajt és érzékeny rá.

Emellett a gesztenye is ugyanezekkel az ismérvekkel rendelkezik.

Mi a gond a meszes talajjal még?

A mésszel a talajban több gond is van. Nem csak önmagában az, ha olyan növényt ültetünk a meszes talajba, ami nem bírja a meszet, de még a betárolásnál is gond lehet például egyes gyümölcsöknél.

A Jonatán almánál és más gyümölcsnél is lerövidül a tárolási idő hossza, ha meszes talajban van a fa, mert foltosodik a termés a tárolás alatt. Ezt nevezik stippingnek.

Ugyanígy a paprika, paradicsom és a zeller sem viseli el a meszes talajt, ráadásul, ha kicsit meszes csak a talaj, szintén a betárolhatóságot rontja esetükben, még a burgonyánál is lerövidül a tárolási idő, hamarabb ráncosodik.

A talajcsere segítene?

Adja magát a kérdés, hogy akkor mi lenne, ha talajcserével oldanánk meg a problémát?

Mivel a gyökerek szerteszét futnak, így a talajcsere csak ideig-óráig lesz megoldás.

A rhododendron a savanyú talajokat kedveli

Milyen mészkedvelő növényeket ültessünk akkor?

Ilyen esetekben a jezsámen, az orgona jó választás lehet, ha díszcserjékben gondolkodunk. A nyári orgona, a meténg és a mahónia is kerülhet meszes talajba.

A mész szempontjából toleráns fajok között vannak a gyöngyvesszők, aranyvesszők, a pálmaliliomok, inkaliliomok, a pünkösdirózsák és a nőszirmok is.

Kevés kertet szeret a szívvirág és az árnyékliliom, de a meszes talajokra kiváló választást jelenthetnek félárnyékba. Ugyanígy toleráns lesz a hunyor és a harangláb is, ami a virágkedvelőknek nagyon jó hír szerintem.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Miért nem hoz virágokat a fokföldi ibolya?

2023. január 26. 08:05

Korábban rendszeren virágzó fokföldi ibolyám egy ideje nem képez virágokat. Áthelyezésre került a növény, lehet, hogy ez okozza a problémát?

Kefevirág: a mutatós mediterrán szoliter növény

2022. május 31. 05:38

Ismertetem most azokat a tapasztalatokat, amivel egy kefevirágot sikerrel lehet évről évre tartani.

Ciklámen: hogy mindig virítson valami otthon

2023. november 6. 05:40

A ciklámen akkor is virít, mikor más növények már pihenni tértek, éppen ezért kiváló téli ajándéknövény.

Vérsóska: dísznövény vagy ehető finomság?

2025. április 10. 05:40

A vérsóska egy különleges, díszes és ehető évelő növény, a nevét feltűnő, vörös erezetű leveleiről kapta, amelyek nemcsak esztétikai, hanem gasztronómiai szempontból is értékesek.