13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Házikert

Mi a baja a szobanövényemnek? Pár dolog, amit garantáltan nem szeretnek!

Agrofórum Online

A szobanövények életünk egyik legszebb “tartozékai”, hiszen szépségükkel, frissességükkel és oxigéntermelésükkel javítják a mindennapjainkat és igazi otthonos hangulatot teremtenek. Azonban, mint minden élőlény, ők is érzékenyek a környezeti hatásokra, és bizonyos hibák könnyen ártanak nekik. Az alábbiakban felsorolunk néhány olyan dolgot, amit a szobanövények garantáltan nem szeretnek.

Ritkán adok tanácsot általánosságban, de az elmúlt években hozzám fordulók kérdései és problémái alapján, melyek az online szaktanácsadásokon hangzanak el, már van egy képem arról, melyek a leggyakoribb hibák.

Egyik ilyen a túlöntözés

A szobanövények egyik leggyakoribb halál okozója a túlöntözés. Sokan azt gondolják, hogy a sok víz jót tesz a növényeknek, de valójában a gyökereknek is szükségük van levegőre. Ha a talaj folyamatosan vizes, a gyökerek megfulladnak, ami gyökérrothadáshoz vezethet. Ugyanígy egy rossz méretű kaspó is problémát képes okozni, ha nem tud szellőzni a cserépben a növény.

Megoldás: Ellenőrizze a talaj nedvességét az öntözés előtt, és mindig győződjön meg arról, hogy a cserép alja lyukas, hogy a felesleges víz el tudjon folyni!

Nem megfelelő fényviszonyok

A növények számára a fény az egyik legfontosabb életfeltétel. Ha egy fényszerető növényt sötét sarokba helyez, az legyengíti és elsorvasztja. Ugyanakkor a túl sok közvetlen napfény égési sérüléseket okozhat a leveleken. A fényhiányban a színeslevelű szobanövények is visszazöldülhetnek.

Megoldás: Ismerje meg az adott növény fényigényét, és helyezze el ennek megfelelően a lakásban! Ha kell, használjon növényvilágítást. Ha nem akar plusz megvilágítást tenni, használjon algakeverékeket, mert az algák beépülnek a növény szöveteibe és segítik a fotoszintézist.

Szélsőséges hőmérséklet is probléma lehet

A szobanövények általában a stabil szobahőmérsékletet kedvelik. A hideg huzat, vagy a fütőtest közvetlen közelsége megviselheti őket. De ugyanígy az is, ha nagyon ingadozik a hőmérséklet a szobában. Ez tipikusan a hétvégére fűtetlenül hagyott irodahelységeknél okozhat látványos gondot, mert ott a szobai fikuszok gyakori növények és tipikusan nem szeretik a hőingást.

Megoldás: Kerülje a hirtelen hőmérséklet-ingadozásokat, és ne helyezze a növényeket olyan helyre, ahol hideg huzat vagy erős hősugárzás éri őket! Ha a szoba nagyon le tud hűlni, mert nem mindig van ott fűtés, akkor egy ideiglenes fűtést állítsunk be a minimum hőmérséklethez, vagy vigyük át addig egy másik fűtött helységbe a növényünket!

A növények számára a fény az egyik legfontosabb életfeltétel.
A növények számára a fény az egyik legfontosabb életfeltétel (fotó: Pixabay)

Nem megfelelő páratartalom

A legtöbb szobanövény a magasabb páratartalmat kedveli, mint amit a lakások télen általában nyújtanak. A száraz levegő barnás levélszéleket és levélhullást is okozhat.

Megoldás: Használjon párologtatót vagy permetezze a leveleket rendszeresen! Alternatívaként állítson vizet tartalmazó tálcákat a növények közelébe!

Tápanyagpótlás hiánya vagy túltrágyázás

A növényeknek tápanyagokra van szükségük a fejlődéshez, de a túlzott tápoldatozás többet árthat, mint amennyit használ. A túltáplált növények gyökerei károsodhatnak, ami a teljes növény elpusztulásához vezethet.

Megoldás: Kövesse az adott növény tápoldatozására vonatkozó útmutatásokat, és kerülje a túlzásokat! Figyeljen mindig oda a tápanyagok hígítására!

A kártevők és betegségek télen sem pihennek

A tetvek, atkák és gombák észrevétlenül megbetegíthetik a növényt. A fertőzés jelei lehetnek a sárguló, foltos levelek vagy a ragacsos anyag a növény felületén.

Megoldás: Rendszeresen vizsgálja meg a növényt, és ha problémát észlel, azonnal kezelje megfelelő szerekkel vagy módszerekkel! A kitozán alapú készítményeket szobában is használhatja: szagmentesek és bio növényvédelemnek minősülnek.

A szobanövények gondozása nem összetett feladat, de a növényeink is figyelmet és törődést igényelnek. Ha szem előtt tartja a fenti hibákat, és időben orvosolja a problémákat, növényeiben hosszú évekig gyönyörködhet Ön és családja.

Kiemelt kép: Pixabay

Liliomfa virág nélkül: mi állhat a háttérben?

2025. március 31. 13:10

A fiatal liliomfáknál természetes jelenség lehet a késleltetett virágzás, míg az idősebb magnóliák esetében a környezeti tényezők és gondozási hibák is szerepet játszhatnak.

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

2025. március 30. 05:40

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Bár nem járunk messze az igazságtól, de ez azért csak részben fedi a valóságot!

Tavaszi átállás: így szoktassuk ki növényeinket a kertbe!

2025. március 29. 16:10

Minden fagyokra érzékeny, bent teleltetett növény számára fontos a megfelelő akklimatizálás és gondozás az első hetekben a kihelyezést megelőzően.

A kukorica gyökérnövekedése hatást gyakorol az élelmezésbiztonságra is

2021. szeptember 11. 04:38

Az aszályra hajlamos területek, mint például Afrika esetében a felfedezés nagyobb hozamokat eredményezhet, amely az élelmezésbiztonságra kedvező hatást gyakorolhat.

Az ideális káliumtrágya a burgonya termesztéséhez

2023. július 17. 10:10

A szántóföldi növények alaptrágyázásához a kálium szulfát és klorid formában kapható. Az alábbi cikkünkből megtudhatja, hogy ezek a tápanyagfajták pontosan miként befolyásolják a burgonya minőségének javulását.

Rúgjuk fenéken a hasznos mikrobákat a talajban biostimulátorokkal!

2019. március 20. 11:15

Az AgrOptim növény-aktív biostimuláns hatóanyagtartalma segítségével növeli a fotoszintetikus aktivitást, ezáltal több gyökérnedvet állít elő a növény, ami a mikrobákat odacsalogatva feltárja az addig még nem felvehető formában lévő ásványi anyagokat, tápanyagokat.

Támrendszeres uborka termesztés I. - Talajszerkezet

2020. május 15. 04:36

Nem csak közhely, amit egyébként a legtöbb zöldségfélével kapcsolatban a szakkönyvek megjegyeznek, az uborka esetében különösen igaz: igényes a talaj minősége iránt, csak jó szerkezetű talajon szabad termeszteni.