Házikert

Mi a baja a szobanövényemnek? Pár dolog, amit garantáltan nem szeretnek!

Agrofórum Online

A szobanövények életünk egyik legszebb “tartozékai”, hiszen szépségükkel, frissességükkel és oxigéntermelésükkel javítják a mindennapjainkat és igazi otthonos hangulatot teremtenek. Azonban, mint minden élőlény, ők is érzékenyek a környezeti hatásokra, és bizonyos hibák könnyen ártanak nekik. Az alábbiakban felsorolunk néhány olyan dolgot, amit a szobanövények garantáltan nem szeretnek.

Ritkán adok tanácsot általánosságban, de az elmúlt években hozzám fordulók kérdései és problémái alapján, melyek az online szaktanácsadásokon hangzanak el, már van egy képem arról, melyek a leggyakoribb hibák.

Egyik ilyen a túlöntözés

A szobanövények egyik leggyakoribb halál okozója a túlöntözés. Sokan azt gondolják, hogy a sok víz jót tesz a növényeknek, de valójában a gyökereknek is szükségük van levegőre. Ha a talaj folyamatosan vizes, a gyökerek megfulladnak, ami gyökérrothadáshoz vezethet. Ugyanígy egy rossz méretű kaspó is problémát képes okozni, ha nem tud szellőzni a cserépben a növény.

Megoldás: Ellenőrizze a talaj nedvességét az öntözés előtt, és mindig győződjön meg arról, hogy a cserép alja lyukas, hogy a felesleges víz el tudjon folyni!

Nem megfelelő fényviszonyok

A növények számára a fény az egyik legfontosabb életfeltétel. Ha egy fényszerető növényt sötét sarokba helyez, az legyengíti és elsorvasztja. Ugyanakkor a túl sok közvetlen napfény égési sérüléseket okozhat a leveleken. A fényhiányban a színeslevelű szobanövények is visszazöldülhetnek.

Megoldás: Ismerje meg az adott növény fényigényét, és helyezze el ennek megfelelően a lakásban! Ha kell, használjon növényvilágítást. Ha nem akar plusz megvilágítást tenni, használjon algakeverékeket, mert az algák beépülnek a növény szöveteibe és segítik a fotoszintézist.

Szélsőséges hőmérséklet is probléma lehet

A szobanövények általában a stabil szobahőmérsékletet kedvelik. A hideg huzat, vagy a fütőtest közvetlen közelsége megviselheti őket. De ugyanígy az is, ha nagyon ingadozik a hőmérséklet a szobában. Ez tipikusan a hétvégére fűtetlenül hagyott irodahelységeknél okozhat látványos gondot, mert ott a szobai fikuszok gyakori növények és tipikusan nem szeretik a hőingást.

Megoldás: Kerülje a hirtelen hőmérséklet-ingadozásokat, és ne helyezze a növényeket olyan helyre, ahol hideg huzat vagy erős hősugárzás éri őket! Ha a szoba nagyon le tud hűlni, mert nem mindig van ott fűtés, akkor egy ideiglenes fűtést állítsunk be a minimum hőmérséklethez, vagy vigyük át addig egy másik fűtött helységbe a növényünket!

A növények számára a fény az egyik legfontosabb életfeltétel.
A növények számára a fény az egyik legfontosabb életfeltétel (fotó: Pixabay)

Nem megfelelő páratartalom

A legtöbb szobanövény a magasabb páratartalmat kedveli, mint amit a lakások télen általában nyújtanak. A száraz levegő barnás levélszéleket és levélhullást is okozhat.

Megoldás: Használjon párologtatót vagy permetezze a leveleket rendszeresen! Alternatívaként állítson vizet tartalmazó tálcákat a növények közelébe!

Tápanyagpótlás hiánya vagy túltrágyázás

A növényeknek tápanyagokra van szükségük a fejlődéshez, de a túlzott tápoldatozás többet árthat, mint amennyit használ. A túltáplált növények gyökerei károsodhatnak, ami a teljes növény elpusztulásához vezethet.

Megoldás: Kövesse az adott növény tápoldatozására vonatkozó útmutatásokat, és kerülje a túlzásokat! Figyeljen mindig oda a tápanyagok hígítására!

A kártevők és betegségek télen sem pihennek

A tetvek, atkák és gombák észrevétlenül megbetegíthetik a növényt. A fertőzés jelei lehetnek a sárguló, foltos levelek vagy a ragacsos anyag a növény felületén.

Megoldás: Rendszeresen vizsgálja meg a növényt, és ha problémát észlel, azonnal kezelje megfelelő szerekkel vagy módszerekkel! A kitozán alapú készítményeket szobában is használhatja: szagmentesek és bio növényvédelemnek minősülnek.

A szobanövények gondozása nem összetett feladat, de a növényeink is figyelmet és törődést igényelnek. Ha szem előtt tartja a fenti hibákat, és időben orvosolja a problémákat, növényeiben hosszú évekig gyönyörködhet Ön és családja.

Kiemelt kép: Pixabay

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Szolnoki Precíziós Gazdálkodási Nap: a Magtár GPS Kft. és az Agro Aim Hungária Kft. szervezésében

2019. június 21. 12:38

Az előadások elsődlegesen a precíziós gazdálkodásról szóltak, de a szakemberek e témakör mellett az egyre nagyobb jelentőséggel bíró talajjavításról, belvízzel veszélyeztetett területek megoldási javaslatairól, valamint az öntözési lehetőségekről is beszéltek.

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2023. május 8. 04:36

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?

Kiültethető a kertbe az elvirágzott, cserepes jácint?

2023. március 31. 04:37

Névnapomra kaptam egy cserepes jácintot ajándékba. Nagyon szép volt, de időközben elvirágzott. Kiültethető most a kertbe ez az elvirágzott jácint?

Kén és nitrogén: együtt okosabb

2020. február 6. 09:02

Amikor tápelemek sajátosságait, növényre (és egymásra) gyakorolt hatásait szeretnénk megismerni és elemezni, javaslom, hogy minden esetben a talajból induljunk el. Optimista énem és a mindennapos gazdálkodói eszmecserék azt mutatják, hosszú távon gondolkodva, egyre többen ismerjük el azt az alapvetést, hogy a talajjal kezdődik minden.