Házikert

Miért nem virágzik a lilaakác?

Agrofórum Online

Ezt a kérdést szegezték nekem idős falubeliek, akiknél akkor vettem észre, hogy tényleg ez a helyzet. Az évek óta tartó virágpompa idén nem akar összejönni. De mi lehet az ok? Közelebb mentem és alaposan megnéztem a növényeiket.

A lilaakác (Wisteria sinensis) virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás. Ebből a fent említett példánál párat ki is húzhattunk gyorsan, hiszen igen idős tövekről van szó, melyek eddig ontották a virágot. Na, de az öntözés?

A tavalyi nagy aszály az idei virágokra is hat

A tavalyi év nagyon sok kertben vízválasztó volt. Sajnos szó szerint. A mi térségünkben apadtak ki kutak is, tehát az öntözés elmaradása, hiánya nagyban befolyásolja az idei rügyképződést. Mivel a veteményest öntözték többnyire csak, így a kerítésre futtatott lilaakác kimaradt a vízpótlásból, így máris az idei évben sok kiszáradt hajtásrészt hozott, amit rendre ugyan kivágtak, de a száradási tünetek nem eltitkolhatók így sem. Gyengébb lett a lombozata is, ami szintén látszik azonnal.

Ha túl fiatal növény lenne

A lilaakác másik érdekessége, hogy 4-5 éves korában kezd el virágozni. Így ha most vásárolták, netán frissen dugványról szaporították, akkor még pár évet sajnos várni kell a virágzásig.

A lilaakác (Wisteria sinensis) virágzását számos tényező befolyásolhatja (fotó: Pixabay)

A helytelen metszés

A metszésnél arra kell figyelni, hogy ne vágjuk le véletlen a virágrügyeket is. A virágrügyek az előző évben alakulnak ki és elvirágzás után próbáljuk úgy metszeni, hogy csak a nagyra növő zöld hajtásokat vágjuk ki. Tél végén érdemes csak a fás hajtásokkal foglalkozni, de a drasztikus visszametszés vagy visszaszáradás a virágzás elmaradását is okozhatja.

Mi lehet még probléma a lilaakácnál?

A virágzás elmaradását okozhatja a nitrogénsúlyos műtrágyázás is, mely jelen esetben gyengíti a virágrügyek képződését is. Magas kálium- és foszfortartalmú komplex műtrágyát használj, kerüld a nitrogén túladagolást, kérd ki szakember tanácsát!

Zöldség- és gyümölcskavalkád: mit szedhetünk júliusban?

2025. július 19. 16:10

A júliusi kert a bőség időszaka: napról napra újabb zöldségek és gyümölcsök érnek be. Megmutatjuk, mit és hogyan érdemes most betakarítani.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Titokzatos lyukak a kertben? Ő lehet a bűnös!

2025. július 18. 08:10

Nem csak a vakond túrhatja fel a kertet! Íme a leggyakoribb földalatti kártevők, és hogy hogyan védekezhet ellenük természetesen!

Trükkök, hogy a majoránna hónapokig illatozzon

2025. július 17. 14:10

Így szárítsa és tárolja a majoránnát, hogy hónapokig megőrizze illatát és ízét – mutatjuk a sikeres betakarítás titkait!

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2023. május 8. 04:36

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?

Időszerű a talajok mikrobiális kezelése

2025. március 30. 13:10

Nem egyszerű és nem is olcsó a mikrobákkal történő biológiai védekezési módszer, viszont jó néhány talajból támadó kórokozónál ez az egyetlen lehetőségünk a kórokozók visszaszorítására.

A megfelelő növényt a megfelelő helyre! I. rész – a talaj kémhatása

2019. január 9. 08:07

Hogy is szokott zajlani a legtöbb esetben az udvarunkba, kertünkbe kerülő növények megvásárlása? Elmegyünk a kiválasztott/bejáratott árudába félig kiforrt elképzelésekkel arról, hogy mit is szeretnénk, majd a meglátni és megszeretni varázsában a kosarunkba, majd kertünk talajába kerül a növény.

A csodálatos selyemakác

2023. szeptember 3. 14:40

Azokba a kertekbe is ajánlott a selyemakác, ahol látványosat kell alkotni, de kicsi a tér, mert pont kis termetével szép árnyékot adó fafaj.