Házikert

Miért nem virágzik a lilaakác?

Agrofórum Online

Ezt a kérdést szegezték nekem idős falubeliek, akiknél akkor vettem észre, hogy tényleg ez a helyzet. Az évek óta tartó virágpompa idén nem akar összejönni. De mi lehet az ok? Közelebb mentem és alaposan megnéztem a növényeiket.

A lilaakác (Wisteria sinensis) virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás. Ebből a fent említett példánál párat ki is húzhattunk gyorsan, hiszen igen idős tövekről van szó, melyek eddig ontották a virágot. Na, de az öntözés?

A tavalyi nagy aszály az idei virágokra is hat

A tavalyi év nagyon sok kertben vízválasztó volt. Sajnos szó szerint. A mi térségünkben apadtak ki kutak is, tehát az öntözés elmaradása, hiánya nagyban befolyásolja az idei rügyképződést. Mivel a veteményest öntözték többnyire csak, így a kerítésre futtatott lilaakác kimaradt a vízpótlásból, így máris az idei évben sok kiszáradt hajtásrészt hozott, amit rendre ugyan kivágtak, de a száradási tünetek nem eltitkolhatók így sem. Gyengébb lett a lombozata is, ami szintén látszik azonnal.

Ha túl fiatal növény lenne

A lilaakác másik érdekessége, hogy 4-5 éves korában kezd el virágozni. Így ha most vásárolták, netán frissen dugványról szaporították, akkor még pár évet sajnos várni kell a virágzásig.

A lilaakác (Wisteria sinensis) virágzását számos tényező befolyásolhatja (fotó: Pixabay)

A helytelen metszés

A metszésnél arra kell figyelni, hogy ne vágjuk le véletlen a virágrügyeket is. A virágrügyek az előző évben alakulnak ki és elvirágzás után próbáljuk úgy metszeni, hogy csak a nagyra növő zöld hajtásokat vágjuk ki. Tél végén érdemes csak a fás hajtásokkal foglalkozni, de a drasztikus visszametszés vagy visszaszáradás a virágzás elmaradását is okozhatja.

Mi lehet még probléma a lilaakácnál?

A virágzás elmaradását okozhatja a nitrogénsúlyos műtrágyázás is, mely jelen esetben gyengíti a virágrügyek képződését is. Magas kálium- és foszfortartalmú komplex műtrágyát használj, kerüld a nitrogén túladagolást, kérd ki szakember tanácsát!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

Telepítsünk sövényt!

2019. június 7. 05:36

Hogyan kezdjünk neki egy térelválasztó vagy a kíváncsi szemek elől jótékonyan takaró, természetes sövényfal létrehozásához? Milyen növényfajok/fajták közül választhatunk? Hogyan ültessük el a növényeket? Mire kell feltétlen odafigyelnünk a növények gondozásánál?

Megmenthetem még a túlöntözött jukkámat?

2023. szeptember 30. 04:39

Sajnos a jukkámat túlöntöztem. Amennyire tudtam szárítottam a földjét, de kókadtak maradtak a levelei (képet küldtem róla). A törzse nem, de a levelek tövei megpuhultak. Ha levágom a leveleket, újra hajthat? Van még valami remény, hogy megmentsem?

Növényvédő szerek „mozgása” a talajban

2023. június 26. 05:39

A hatóanyag és a talaj adszorpciós/deszorpciós folyamatainak vizsgálata fontos adatokat szolgáltat a vegyület környezeti megoszlásának előrejelzéséhez.

Milyen dísznövényeket ültessünk homokos talajba?

2023. június 21. 05:38

A homoktalajok nehézségein érdemes túllendülni, és ha elkezdjük megérteni, hogyan működik a dinamikája, akkor egészen szép kertet tudunk kialakítani majd.