Házikert

Mindent a magaságyásokról – ha most kezdenénk neki

Agrofórum Online

Ha már nagy divatja van a magaságyásnak, és már a celebjeink is előszeretettel reklámozzák, hogy készíts magaságyást, mert különben nem is vagy rendes ember, akkor itt egy kis szösszenet a magaságyások valódi világáról, amit érdemes tudni, mielőtt belekezdünk.

Ezernyi és egy cikk és videó készült már a magaságyásokról, de azt kell mondjam, hogy legyünk nagyon óvatosak, hogy kitől hallgatunk meg jótanácsot. Sajnos nap, mint nap találok olyan szenzációhajhász cikket, ami isteníti a magaságyásokat, pedig valójában, ha nem jól van kialakítva, akkor a munka ugyanúgy nehéz, mintha a veteményesben bogarásznánk talajszintben.

A magasított ágyás, a dombágyás, a komposztmulcsban termelés és a magaságyás nem egy és ugyanaz, nagy eltérések vannak, még akár talajösszetételben is.

Magas és magasított ágyás: hát nem mindegy? Nem.

A magasított ágyás nem magaságyás. A magasított ágyás, mint olyan egy a talajszintnél csak maximum 10-15 cm-rel magasabb kerettel körbevett terület, melybe vagy permakultúrásan, vagy komposztmulcsolva, vagy komposztos talajkeverékkel megtöltve gazdálkodunk.

Ezzel szemben a magaságyás akár derékig ér, mert fő a kényelem, lehet belőle víztározóst is készíteni, mert van drénrétege, van túlfolyója is akár. De itt is nagy a szórás, ahogy említettem vannak víztározós, de vannak nem víztározós magaságyások is!

A magaságyás akár derékig ér, mert fő a kényelem (fotó: Pixabay)

Melyik mire jó a kiskerti szinten?

Egyrészt hely mindenre van, amire szeretnénk. Inkább onnan fognám meg a dolgot, hogy mennyire akarunk hajolgatni, és milyen növényeket szeretnénk ültetni bele?

Nekem a tapasztalatom az, hogy permakultúrásan és mélymulcsban vagy magasított ágyásban nagyon szépen lehet akár futni hagyni a tökféléket, a cukkini is kedvelni fogja, de ha nem akarjuk az uborkát, paradicsomot felkötözni, akkor hagyhatjuk ezeknél az ágyástípusoknál szabadon futni.

A magaságyással akkor leszünk jó barátok, ha szeretünk ülve dolgozni, és olyan növényeket termesztünk, melyeknél nem nagy a futás. Bár kordont itt is lehet tenni, de minél magasabbra építkezünk, annál nehezebb lesz a szüretnél elérni a legfelső terményeket.

A magaságyásoknál sok szerves trágyával összekomposztálódott talajkeverékkel érdemes dolgozni.

Zárt vagy nyitott legyen oldalról?

Sokan használják a raklapmagasítót oldalfalnak, ami egészen addig jó, míg alulról is le nem zárják az ágyásokat. De mégis a tarack és egyéb gyomok, valamint a vakond miatt lezárásra kerül, és onnantól a drénvíz nehezen távozik az ágyásokból. Az alulról lezárás természetesen érthető ilyenkor, de akkor oldalirányból érdemes szellőznie az ágyásnak.

Mi az ágyásainkat éppen ezért raklapból építjük, 3 raklap magasságban egymásra fektetve, így oldalról tud szellőzni, alulról le tudjuk a gyomoktól zárni.

Amerikai alkörmös: látványos, de veszélyes dísznövény

2025. július 5. 16:10

Látványos, de mérgező és gyorsan terjed – tudja meg, érdemes-e amerikai alkörmöst ültetni, és mire figyeljen a gondozásakor!

Díszes páfrányok a kert árnyékos szegleteiben

2025. július 5. 05:40

Ha szeretne természetközeli, erdőalji hangulatot csempészni kertjébe, a páfrányok kiváló választást jelentenek.

Ne dobja ki! A kávézacc aranyat ér a kertben

2025. július 4. 08:10

A kávézacc nem szemét, hanem kerti arany: komposztként, talajjavítóként és természetes kártevőriasztóként is bevethető.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Bokashi komposztáló – Komposztálás 5 egyszerű lépésben

2022. szeptember 10. 06:34

Hogyan készül a Bokashi komposzt, és miért hatékonyabb ez a megoldás, mint a többi komposztálási módszer?

Létezik közösségi komposztálás is, éljünk vele!

2024. november 10. 15:10

Az EU átlagos lakossági hulladéktermelése 2016-ban körülbelül 480 kg/fő, míg itthon ez az érték 379 kg/fő volt.

Ne égess, helyette komposztálj!

2019. március 31. 04:38

A kora tavaszi kertápolás során keletkezett zöldhulladékot és nyesedékeket az égetés és műanyagzsákolás helyett környezetkímélő módon is fel lehet használni.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.