A napraforgó nemcsak szántóföldeken mutat jól, hanem cserépben nevelve is lenyűgöző látványt nyújt, akár egy városi erkélyen vagy teraszon!
Az alábbiakban összeszedtem, milyen fajtát válasszon, mekkora cserép az ideális, hogyan gondozza a növényt, és mire figyeljen a sikeres virágzás érdekében!
Miért épp napraforgó?
A napraforgó az egyik legismertebb és legkedveltebb nyári virág, amelynek ragyogó sárga szirmai messziről magukra vonják a tekintetet. Szántóföldeken hullámzó sorai a nyár igazi szimbóluma, kevesen gondolnak arra, hogy ez a látványos növény cserépben is remekül nevelhető. Pedig a törpe napraforgófajták kifejezetten jól érzik magukat kisebb helyeken is, ráadásul nemcsak díszítőértékük hatalmas, a városi életbe is egy kis természetközeliséget csempésznek.
Törpe fajták: ezek a legjobbak balkonra
Ha napraforgót szeretne cserépben nevelni, első lépésként a megfelelő napraforgó fajta kiválasztása a legfontosabb. Válasszon törpe vagy alacsony növekedésű hibridek, mivel ezek nem igényelnek túlzott helyet, és sokkal könnyebben kezelhetők korlátozott térben, mint a szántóföldi fajták! Az olyan típusok, mint a ‘Teddy Bear’, a ‘Pacino’ vagy a ‘Little Becka’ nemcsak szépen mutatnak, de kompakt méretük révén ideálisan fejlődnek cserepes körülmények között is. Ha több virágot szeretne egyetlen növényen, érdemes elágazó típusokat választania, melyek hosszabb ideig tartó virágzást biztosítanak.

Mekkora cserepet válasszon?
A megfelelő méretű cserép kiválasztása kulcsfontosságú a sikeres neveléshez. A napraforgók meglehetősen mély gyökérzetet fejlesztenek, ezért legalább 25-30 cm mély és hasonló átmérőjű edényt válasszon! Ha magasabb fajtát ültet, akár 35-40 cm mélység is indokolt lehet. Ügyeljen arra, hogy a cserép alján legyen vízelvezető nyílás, mert a pangó víz könnyen gyökérrothadáshoz vezethet. Használjon strapabíró, UV-álló anyagból készült edényt, amely megfelelő stabilitást nyújt a növekedés során, különösen szeles helyen!
A fény és a víz szerepe a növekedésben
A napraforgó fényigényes növény, ezért helyezze olyan területre – például déli fekvésű erkélyre vagy teraszra, ahol naponta legalább 6-8 óra közvetlen napfény éri. Ültetéshez használjon laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű virágföldet, amelyet érdemes komposzttal vagy tőzeggel dúsítani! A növényeket rendszeresen, de mértékkel öntözze: mindig várja meg, amíg a talaj felső rétege kissé kiszárad, és csak ezután öntözzön újra!
Tápoldatozás és virágzás ösztönzése
A tápanyagpótlás is rendkívül fontos. Ültetés után 2-3 héttel kezdje el a kiegyensúlyozott, virágos növényeknek való tápoldat adagolását, kéthetente egyszer. A virágzási időszakban csökkentse a nitrogéntartalmat, és válasszon magasabb káliumtartalmú készítményt, hogy ösztönözze a bimbóképződést! Amennyiben a növény eléri a végső méretét, és a virágok súlya miatt dőlni kezdene, rögzítse karóval vagy más támasztékkal!
Képek: Pixabay