18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Házikert

Rózsalonc metszése virágzás előtt és után

Agrofórum Online

A rózsalonc gondozásának egyik alapvető, ám gyakran figyelmen kívül hagyott aspektusa a metszés, amely döntő hatással van a növény egészségére, megjelenésére és virágzására.

A megfelelő metszési technikák alkalmazása nemcsak elősegíti a növény formázását és sűrűsödését, hanem jelentős mértékben hozzájárulhat a virágok minőségének javításához és a betegségekkel szembeni ellenállóképesség növeléséhez is.

Általános metszés

Ahhoz, hogy könnyebben karban tudjuk tartani a cserjét, a megfelelő öntözés mellett a metszés a másik ápolási munka, amire nagyon oda kell figyelni, ahhoz, hogy hosszantartóan szép legyen.  Ugyan jól viseli a durvább metszést, ennek ellenére megvan a sajátos technikája, ahhoz, hogy megfelelő hajtásokat neveljen a következő évre.

Ültetés után körülbelül 30 centiméteres magasságnál kezdjük meg a metszést, úgy, hogy a vékonyabb vesszőket a felére, a vastagabbakat pedig a kétharmadára vágjuk vissza.

Ettől a visszavágástól azért nem kell tartani, mert a vékonyabb vesszők nemigen hoznak szép dús virágokat, azonban a megfelelő ápolásnak köszönhetően az erős vesszők még látványosabban díszelegnek majd.

Amennyiben azt vennénk észre, hogy növényünk már alig hoz virágot és hajtásai gyengék, esetleg felkopaszodott, akkor fiatalító metszésre lesz szükség. Az elöregedett bokron a körülbelül 4 centiméternél vastagabb ágrészeket a felszín felett 10-20 centiméterre vágjuk vissza.

Fontos, hogy elkerüljük a csapadékvíz és öntözővíz sebfelületen való pangását, ezért a metszést mindig körülbelül 45 fokos szögben végezzük.

Ennek köszönhetően a sebgyógyulás sokkal gyorsabb lesz, és az esetleges gombás betegségek is elkerülhetőek lesznek.

A fagyos időszakban végzett metszés során a sebfelületek gyorsan megfagyhatnak, ami a növények számára stresszt jelenthet, és növelheti a fertőzések kockázatát. Fagymentes időben viszont a sebek gyorsabban és hatékonyabban gyógyulnak. Ezért a metszést ideálisan fagymentes időszakban végezzük, éles metszőollóval vagy ágvágóval.

Virágzásra való ösztönzés

Ez a növény kiváló választás városias környezetbe is, hiszen kiválóan bírja azt, mindemellett pedig megfelelő gondozással akár augusztusi utóvirágzásra is számíthatunk. Ugyan ez a virágzás kissé gyengébb, azonban egy kis erősítő metszéssel még többet hozhatunk ki belőle.

Gyakori hiba, hogy tavasszal visszametszik, erre azonban semmi szükség. Sokkal inkább szükséges ezt megtennünk a hervadást követően, hiszen ennek köszönhetően majd a következő évben virágai az idei év friss hajtásain fognak képződni.

Tavasszal inkább érdemes az elhalt, elszáradt, törött vesszőkre koncentrálni, és még rügyezés előtt eltávolítani őket, így erősítve növényünk virágzását.

Amennyiben azt venné észre, hogy nem megfelelően virágzik, érdemes átgondolnia a virág elhelyezkedését. A rózsalonc a napos helyet kedveli, illetve a szárazságot rosszul tűri, így a folyamatos tápanyagpótlásról érdemes gondoskodni. Ha ezeket az igényeit kielégítjük, hosszantartó dús virágzásra számíthatunk.

(Fotó: Pixabay)

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Mi károsít a ribizli szárában?

2022. április 16. 11:35

Ribizke metszése során néhány szár belül üreges volt, benne barna morzsalékos anyaggal. Károsítót nem találtam, de a jelenség arra utal. Mi él a ribizliben, ami ilyen nyomokat hagy maga után?

Igazi kihívások: mandula- és mogyorótermesztés Magyarországon. Beszámoló

2018. január 1. 07:06

Két olyan gyümölcsfaj termesztéséről olvashatnak az összeállításunkban, amelyek művelése sok buktatóval jár. A szerzők ismertetik a mandula és a mogyoró környezeti igényeit, bemutatják a legfontosabb fajtákat és alanyokat, emellett érintik a metszés és a növényvédelem, továbbá az értékesítés kérdéseit is.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Útmutató a fák és a cserjék őszi metszéséhez

2022. november 12. 07:34

Az ősz tökéletes évszak a metszésre!