Házikert

Szárazságtűrő évelők a kertben

Agrofórum Online

Egyre fontosabb, hogy olyan növényekkel vegyük körbe magunkat, melyek a szépségen túl bírják azt az időjárási viszonyt is, ami újabban egyre inkább jellemző kis hazánkra. Szárazságtűrő évelők a kertben megoldást jelenthetnek hosszútávra.

Amikor írok az évelőkről, akkor ez nekem nemcsak azt a klasszikus kínálatot jelenti, ami a kertészetek polcáról levehető, hanem szétnézek a természetben is, és nyitott szemmel megvizsgálom, mely növények lehetnek jók nekem az évelőágyásban.

Ennek egyik oka az, hogy a biodiverzitás mindennél fontosabb már, és ezt nem lehet csak és kizárólag a kertészetek kínálatából összeállítani az én meglátásom szerint, mert sok olyan évelő vadnövényt is likvidálunk a kertből, melyek jól tudnának együttműködni a standard kínálatokban kapható évelő dísznövényekkel.

Nagyvilági példák

Nagyon jó példák sokasága van már a világban, csak szét kell nézni. Egyik élő példa a Helikon Kastélymúzeum a szárazkertjével, ahol a biodiverzitást figyelembe véve és a nagy aszályos időszakokat ismerve olyan növényzet került beültetésre, melyek jó része valójában a vadnövény kategóriába tartozik.

De ha távolabbra tekintünk, akkor Amerikáig is elbarangolhatunk, hiszen egyes államokban nem is engedik a gyepesített utcai frontot, hanem kifejezetten támogatják a “sivatagi” növényzetet, vagy legalábbis a csökkentett vízigényűeket. Így tudják védeni a klíma mellett az édesvíz-készleteket is azzal, hogy a felesleges öntözést lecsökkentik.

Fajgazdag és szép pozsgásnövény-világ a Sedumok világa

Pár hazai évelő, melyek a nagy aszályt is eltűrik

Az íriszek világa azért is kedvelt sok helyen, mert a húsos gyöktörzse sokáig képes a növényt fenntartani még akkor is, ha hetekig nem kap az ágyás csapadékot. Cserébe ugyanúgy szép virágokkal lát el minket tavasszal, így a mi homokhátsági kertjeinkben sem véletlen kerültek be ezek a növények.

Az ökörfarkkórók csoportja is érdekes lehet, mert sok belőlük az évelő, és sárga virágaikkal szinte egész nyáron át virítanak. Évelőágyásban tökéletesek, pedig sokan gyomnak tekintik őket.

Többek az orvosi zsályát és a levendulát is idesorolják, bár ezek jobbára csak eltűrik, mintsem szeretik a szárazságot és fásodó száruk lévén inkább a kis cserjékhez tartoznak, mint az évelőkhöz. Viszont rendkívül jók az ilyen természetesnek ható ágyásokban szintén, mert ezüstös leveleikkel érdekes színfoltok lesznek.

Mellettük a cipruska (Santolina) a szintén ezüstös hajtásaival és élénksárga virágaival kerülhet be ebbe a listába.

Ha már szárazságtűrő évelőkről van szó, akkor a varjúhájfélék sem maradhatnak ki, hiszen egy igen fajgazdag és szép pozsgásnövény-világ a Sedumok világa.

Nagy kedvencem a listán a kokárdavirág (Gaillardia), mert ráadásul tipikusan az önmagát fenntartó növények közé tartozik. Elvirágzás után a nagy gömbökből sok száz mag hullik szét, mely aztán következő évben ki is kel. Így ha olyan kertrészbe keresünk növényt, ami virágzik és nem kell vele foglalkozni, akkor a kokárdavirág lehet az egyik.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Kórokozók aszályos körülmények között

2020. május 22. 05:37

Bár nagyon sok helyen tényleg az aszály és a rendkívül száraz levegő erőteljesen gátolja több kórokozó felszaporodását is, de vannak olyan esetek, helyzetek, amikor még ebben az erős szárazságban is célszerű fél szemünket a növényzet egészségi állapotán tartani.

Miért is fontos csapadékmentes időszakban a talajbaktérium készítmények használata?

2019. április 10. 13:36

A kérdést Holopovics Zoltánnak, az Agrova Kft. Fejlesztési- és Szakmai vezetőjének és Varga Sándornak, Biológiai- és Talajerőgazdálkodási Szakmérnökünknek tettük fel.

Évente egy „Balatont" kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

Spanyolország jelentős része aszállyal sújtott

2023. április 27. 08:37

Spanyolország jelentős része aszállyal sújtott, és Olaszország északi részén is nehéz körülmények között növekednek a vízhiányos időjárás miatt az őszi vetések.