Házikert

Tavaszi rózsa-növényvédelem

Agrofórum Online

Akár biokertészkedés, akár vegyszeres: tavasszal a rózsákon mindig van tennivaló, amivel megalapozzuk a dús virágzást a nyári és késő őszig tartó virágzáshoz. Bevállt tippjeink, ahogyan évek óta neveljük díszkerti rózsáinkat fajtától függetlenül.

Minden fajta egyformán érzékeny?

Nem. Egyes baktériumos fertőzésekre egyes fajták nagyon érzékenyek, mások a rozsdabetegségekre, míg mások a botrítiszre. Ezeket többnyire nem tüntetik fel a fajtaleírásoknál, így sokszor nem is értjük, hogy míg egyik fajta makk egészséges, addig más fajták rendre legyengülnek valami növényvédelmi probléma miatt.

Csillagrozsda, rózsarozsda

A két leggyakoribb betegség a rózsán ez két rozsdabetegség. Míg a csillagrozsda fekete foltosodással jár, addig a rózsa rozsda inkább a valódi rozsdaszínű barnás narancssárgás foltokban jelenik meg.

Ha a friss leveleken máris ilyet tapasztalunk, akkor a leveleket távolítsuk el és semmisítsük meg.

Mindkét betegség tavasztól őszig fertőz, gombaölő szerekkel lehet ellene védekezni vegyszeresen. Bio megoldásképp a gombák megfékezésére számos kísérletet végeztünk már teafaolajjal és fahéjolajjal való permetezés kapcsán is. Mindkettő megoldást eredményezett, viszont leveleket fényérzékennyé tehetik, így főleg borús időben javasolt az alkalmazása.

Botrítiszes betegség

Sajnos a rózsa legszebb részén támad: a virágon. A rózsa szirmain, hajtásán jelenik meg elsők között, lilás elszíneződéssel és a virágok pusztulásával. A már kialakult betegségnél és akár megelőzősképp is gombaölős kezelésre lehet szükség. Sikeres bio megoldásra sokan a tejjel való permetezésre esküsznek, de őszintén megvallva eddig még sikertelenek voltak a próbálkozásaink még valódi házi tejjel is.

Rózsalisztharmat

Csapadékos napok után üti fel a fejét az arra érzékeny fajtáknál. Néhol a virágon, néhol a levélen fehéres porszerű foltokként vehetjük észre. Ellene a fahéjolajos permetezés megoldás szokott lenni, ha időben elcsípjük a betegség grabancát, de ha későn vesszük észre, akkor általában a vegyszeres gombaölőszeres megoldás az igazán hatékony.

Ha rendesen ápoljuk viszont a rózsáinkat, a betegségek száma nagyságrendekkel lecsökkenthető vegyszermentesen is! Az egészséges növény, mely életerős, vitális, ott a betegségek is nehezebben ütik fel a fejüket vagy olyan elenyészően jelennek meg, hogy igazán védekezni sem kell ellenük.

Kora tavasztól probléma: levéltetvek

A rózsalevéltetű egy ádáz kis kártevője a rózsáknak. Kedvenc csemegéjük a frissen kibújt, zsenge rózsalevelek és erről a segítő hangyák is gondoskodnak nekik. Ismerve, hogy a hangyák tehenei a levéltetvek, így a megoldást is komplexen kell keresni.

A hangyák populációinak kordában tartása is szükséges a hatékony levéltetű ellenes megoldásokhoz. Ugyanígy telepíthetünk fürkészeket, nevelhetünk fel katicabogarakat, fátyolkákat is a levéltetvek ellen. A szárító hatási illóolajokkal, mint a neem olaj, a geránium, a teafa szintén hatékonyan védekezhetünk ellene bio megoldásképp.

Ha nem vagyunk kísérletező kedvünkben, akkor a szelektív szerek között is rejtőznek kifejezetten levéltetvekre való készítmények, melyek más élőlényekre nem gyakorolnak (elviekben) hatást. Viszont ha teljesen kiírtjuk a levéltetveket, azzal a hasznos más fogyasztóiknak is élelemhiányt teremtünk, így érdemesebb egy köztes megoldást választani.

Van más kártevő is?

Igen, sajnos a lista nem ért véget, de a tavaszi időszakban a fent felsoroltakra érdemes odafigyelni elősosrban. A szabó méh, a tripszek és a kabócák is később jelennek meg és okoznak kártételt, így róluk később lesz szó a rózsák védelme kapcsán.

Az viszont biztos, hogy a helyes tápanyagozással, kellő odafigyeléssel és ápolási munkával a rózsákon előforduló betegségek is minimalizálhatók.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Növénytudományi kutatások technológiáját fejlesztették a keszthelyi Georgikonon

2022. szeptember 16. 10:34

Csúcstechnológiai elemeket magában foglaló, kutatási és mezőgazdasági célokat is szolgáló technológiafejlesztést hajtottak végre több mint 900 millió forintos beruházással a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusán Keszthelyen - tájékoztat az intézmény.

Amit a fuzáriózisról tudni kell

2022. május 22. 09:39

A fuzáriózis elleni védekezésre sok gyártó igen hatékony készítményekkel rendelkezik. Ugyanakkor a védekezés során nem szabad elfelejteni, hogy ha lehetséges, akkor preventíven védekezzünk.

Megjelent a Nufarmer Magazin 33. száma!

2022. július 29. 13:34

A változások korát éljük, amihez a növényvédelmi feladatoknak is alkalmazkodniuk kell.

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.