Házikert

Téli metszések a gyümölcsösben

Agrofórum Online

Ahogyan a nyári zöldválogatásnak is megvan a maga szerepe a gyümölcsöskertben, úgy a téli metszésnek is helyének kéne lenni. Bár a szakma nincs teljesen egy véleményen a gyümölcsfák metszéséről, mégis a tapasztalatunk azt mutatja, hogy egy helyesen elvégzett téli metszés nagyban hozzájárul a megfelelő gyümölcsmennyiséghez és minőséghez egyaránt.

Nem minden gyümölcsfát metszünk télen egyébként, mert például a kajszibarackot is csak nyáron zöldválogatjuk és a diót sem szoktuk bármikor metszeni: tavasszal elvérezhet a fa, míg a téli és nyári végi metszés ideális a dió esetében. A téliben szakmán belül nincs teljes egyetértés, de sokan metszik amúgy télen is azért a diófákat.

A diófáknak az ősz kezdetén a legkisebb a gyökérnyomása, így a legjobb időszak arra is, hogy a fán keletkezett sebek beforrjanak.

Miért metszünk télen?

A téli metszés idején a lombkorona jobban átlátható és alaposabb metszés tudunk végezni, mint nyáron. Emellett a befelé álló ágakat, gallyakat is könnyebb lemetszeni, mint amikor tele van levéllel a fa.

A beteg növényi részeket, az összeszáradt, fán maradt termésmaradványokat minden esetben vágjuk le. Ha itt nem járunk el gondosan, akkor a következő szezonban a növényvédelmet fogjuk megnehezíteni saját magunk számára.

A metszés másik fontos szempontja az, hogy a termésmennyiséget ezzel be is állíthatjuk. Az ideális termésmennyiség gyümölcsfajtánként változó és nagyban függ a tápanyagok utánpótlásától, koronaformától és akár a talajtól és a terület kitettségétől is.

Egy megfelelően tápanyagozott gyümölcsfa esetében a sokkal több termés is szépen be tud érni, megfelelő gyümölcsmérettel, míg egy ugyanolyan metszéssel egy gynegén tápanyagozott, rossz talajviszonyoknál lévő fa, netán még az alany is eltér, akár gyengébb termésmennyiség is lehetséges.

A metszést mindig a gyümölcsfa fajtájához és az alanyhoz állítjuk be. Külön törődést, hozzáértést igényelnek a repedésre hajlamos fajok, mint például az Érdi bőtermő fajtaként. Ilyenkor a megvastagodott középső sudarat nem is szokás kivágni, hanem csak oldalirányba kivezetni.

„A legtöbb gyümölcsfa esetében a vázakorona egy kiváló koronaforma, mert az év minden szakában a nap is körbe tudja sütni, egyenletesebb lesz a gyümölcsérés is és növényvédelmi szempontból is egy praktikus típus. Ehhez azonban már az ültetéskor megfelelő térállást kell biztosítani a fáknak” – vallja Varga Szabolcs agrármérnök, növényvédelmi szakmérnök, aki az évek során több ezer gyümölcsfa-ültetvényt metszett már meg vagy irányította a metszési szakirányítását.

Kell-e nyáron zöldválogatni, ha télen metszünk?

A legtöbb ültetvénytulajdonos költséghatékonysági szempontból csak évente egyszer metszet. Ezzel ellentétben viszont a nyári zöldválogatás nagyban hozzájárulhat a csökkenő növényvédelmi munkákhoz is, mivel sem a kártevők nem tudnak a sűrű lombkoronában megbújni, de még egy esős időszakban is hamarabb felszáradnak a hajtások, levelek, ami a gombabetegségek szempontjából fontos tényező.

Ugyanígy a gyümölcsérés is egyöntetűbb lesz, ami szintén költségcsökkentő hatású, ha anyagi okokból spórolnánk ki az évi két metszést.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Őszibarack és nektarinfa pusztulásának okai

2022. június 8. 04:36

Őszibarackfámnál valami bajt észlelek. Tavasszal beindult a fa, de mostanában, mintha megállt volna a növekedése. Egy másik, nektarinfának egyik ága már nem is él. Azt levágjam? A képek alapján mit tegyek a fákkal?

Hogyan végezzük a diófa metszését?

2024. március 8. 08:10

Sokak által ismert gyümölcsünk a dió (Juglans regia) Magyarországon több évszázada termesztésben lévő növényünk. Természetgyógyászatban betöltött szerepe kiemelkedő és az élelmiszeriparban is meghatározó alapanyag.

Milyen teendőink vannak kora tavasszal a gyümölcsöskertjeinkben?

2020. március 7. 09:26

K. Balázs: Milyen feladatokat kell legsürgősebben elvégezni a gyümölcsöskertben? Kezdők vagyunk, most költöztünk városból vidékre.

Amit a dúsan virágzó muskátliról tudni érdemes

2024. június 12. 11:40

A muskátli az egyik legellenállóbb balkonnövény. Ha elég fényt, nedvességet és tápanyagot kap, virágozni fog. De mit tehetünk érte még?