Házikert

Vihar utáni károk enyhítése a veteményben

Agrofórum Online

Minden kerttulajdonosnak nagy nehézség, amikor egy viharos idő után kármentenie kell a kiskertben. Hogy mit lehet tenni és mivel segíthetjük növényeink regenerálódását, erről kérdeztük Varga Szabolcs agrármérnököt, növényvédelmi szakmérnököt, akinek bevett gyakorlata van már saját gazdaságában, szabadföldön a problémák megoldására.

Metszés, visszavágás

Az egyik legfontosabb első feladatunk vihar után, hogy átnézzük a kertet és a letört, sérült gallyakat, ágrészeket, hajtásokat összeszedjük, a növényekről levágjuk szakszerű metszéssel.Akár lágyszárú növényekről, akár fásszárúakról beszélünk, a törések felületét metszéssel kompenzáljuk, vágjuk annyira vissza a növényeket, hogy a legminimálisabb sérülési felületet hozzuk létre. Minél kevesebb a sebfelület, annál jobb lesz a regenerálódás is.

Növényvédelem

„Miután a metszésen túl vagyunk, jöhet a növényvédelmi rész. Rezes-gombaölős permetezéssel fedjük a sebeket.” – vallja Varga Szabolcs.

„Nagy sérülésnél a fák esetében a púposszú is beköltözhet és így nemcsak az elhalt ágrészekre lesz veszélyes, hanem sajnos az élő részekbe is berág a kéreg alatt és elpusztítja a teljes növényt. Éppen ezért ne hagyjunk nagy sebeket sem, mert hívogató lehet a púposszú számára.”

A szakszerű metszéshez szükség esetén kérjük segítséget hozzáértőktől. „Ha lehet, elágazáshoz menjünk vissza és ott vágjuk el a fák ágait, ez a fának is egy gyorsabb regenerálódás lesz.” – adja tanácsul Szabolcs.

Mi a teendő lágyszárúaknál?

„Jégverés, törés, szélkár esetében a lágyszárúaknál a rezes kezelés permetezés a következő lépés, illetve ha van kéznél, akkor egy 0.5%-os kalcium-klorid oldattal való permetezéssel zárjuk a sebeket.” – mondja az agrármérnök, aki saját kertészetében is évente többezer paprika és chilifajtát nevel meg szabadföldön.

Ha nagyméretű táblákon van a növény, mint például a paprika szabadföldi termesztésében, akkor használhatjuk a kasugamicin hatóanyagot is, mely első forgalmi kategóriás szer és csak vényre, növényvédelmi szakember segítségével használható, ha nagy a baj.

A felszívódó réz is jó hatással lehet a növények erősítésére, illetve a borostyánkősav és a mikroelemek segítenek kihozni a viharkári stresszből a növényeket. De ez már a második lépés a növényvédelmi stratégián belül. Ugyanígy a növények növekedésének serkentésére alkalmazhatunk más szereket, készítményeket is.

A túl sok víz akár gyökérvesztést is okozhat, érdemes ennek kompenzálására is alga- vagy gombakészítményt használni, mint gyökérstimuláns.

Ilyenkor érdemes aminosavakat lombon keresztül adagolni, hogy gyorsabb regenerálódása legyen a növénynek. Szóba jöhetnek a huminsav, fulvosav-tartalmú készítmények. Ezek mind segítenek kihozni a növényeinket a stresszből és a növekedést helyreállítani.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Hogyan készítse fel az átteleltetett muskátlit a tavaszra?

2025. április 17. 11:10

A muskátli az egyik legkedveltebb balkonnövény, amelyet sokan egynyáriként kezelnek, pedig megfelelő gondozással több éven át is gyönyörködhetünk benne.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

UPL alma technológiai ajánlat – 2021

2021. március 30. 17:01

Kihívásokkal teli 2020-as év áll a gyümölcstermesztők mögött és feltehetően a 2021 is tartogat meglepetéseket.

Kiszámíthatóság és tervezhetőség a napraforgótermesztésben

2022. április 8. 11:36

2021-ben a napraforgó az egyik legjobban jövedelmező növényünk lett. Vetésterülete növekszik, gyakorlatilag csak a vetésforgó szab gátat neki. Tavaly 664.000 hektáron termesztettük, melyből több, mint 200.000 hektár Express™-toleráns hibrid került elvetésre.

Tiszta vetőmag - sikeres növénytermelés - II. CHH Élelmiszer- és takarmányipari szakmai nap - Győr

2019. április 2. 07:11

A szakmai nap programjában előadások és interaktív gépbemutató szerepelt. A szakmai előadásokat meghívott intézményi és egyetemi előadók, illetve a CHH Műszaki Kft. szakemberei tartották.

Ultraibolya sugárzás a növényvédelemben

2021. augusztus 3. 05:32

Natalia Peres, a Floridai Egyetem növénypatológusa ultraibolya (UV-C, kis hullámhosszúságú sugárzás) rendszert alkalmazott a szamóca betegségeinek visszaszorításához. Egy idén publikált tanulmányában rávilágított, hogy a kezelés hatékonynak bizonyult a szamóca lisztharmat elleni küzdelemben.