A Bayer ez év tavaszán is megrendezte a szokásos szántóföldi növényvédelmi bemutatóit az ország több pontján.
Lapunk a sárbogárdi helyszínen, a Széra Kft. központjában vett részt a programon, ahol Kyster Angéla, a CropScience üzletág vezetője távollétében videóüzenetben köszöntötte a nagyszámú megjelent résztvevőt. Hangsúlyozta a növényvédelemnek a kártételek mérséklésében és az emberiség élelmezésében játszott szerepét. Emlékeztetett, hogy a Monsanto akvizíciója után is a Bayer egyik legfontosabb célkitűzése az innovatív megoldások fejlesztése a fenntarthatóság jegyében, és ezáltal az ökológiai lábnyomunk csökkentése. Ismeretes, hogy a lezajlott átalakulás eredménye az is, hogy a cég innovatív növényvédő szerekből álló gazdag portfóliója most a jól ismert Dekalb vetőmagvakkal is kiegészült. A Bayer a jövőben is a bizalom, a kompetencia és a minőség jegyében kívánja szolgálni a mezőgazdaságot – zárta gondolatait a cégvezető.
Kiss András kereskedelmi vezető emlékeztetett a növényvédő szerek engedélyezésében jelenleg is zajló változásokra, a számos kultúrát hátrányosan érintő hatóanyag- és termékkivonásokra. Mindez nagy kihívást jelent a fejlesztőknek, hogy megfelelő hatékonyságú új készítményekkel pótolják a kieső termékeket. Röviden megemlítette a már megvalósult és a közeljövőben elérhető fejlesztési újdonságaikat. Így szólt a Bayer Xpro névvel megkülönböztetett új kalászos fungicid családjáról, amelynek első tagja, az Ascra Xpro már az idei bemutatókon mindenütt jó eredményekkel szerepel. A termékcsalád az elkövetkező években tovább bővül. Nemzetközileg is újdonság az a herbicidtoleráns cukorrépa program, amit jelenleg a KWS céggel, de később más nemesítő vállalatokkal is közösen folytatnak. Végül megemlítette, hogy hazánkban 2019-ben kapott felhasználási engedélyt egy új inszekticid, a flupiradifuron hatóanyagú Sivanto prime a szívókártevők (levéltetvek, molytetvek, kabócák) elleni védekezésre, azok tojás, lárva és imágó alakjai ellen. A készítmény kedvező környezeti megítélés alá esik, az integrált termesztési technológiákba is beilleszthető.
Távlati célként említette, hogy ne csak kultúrákra, hanem, ha lehet, tábla szinten tudjanak komplett technológiai ajánlást nyújtani a termesztőknek.
A korábbi bemutatók gyakorlatához hasonlóan zajlott az idei a szabadföldi bemutató is: a résztvevők csoportokba szervezve, forgószínpad szerűen látogatták meg a hét helyszínt, a parcellákat, ahol a Bayer specialistái rövid, tömör ismertetésben tájékoztatták őket az aktuális technológiai megoldásokról, teret engedve a közvetlen és kötetlen konzultációnak is.
Napraforgó
A bemutató napján, június első hetében a napraforgó 6-8 levélpáros állapotban volt, azaz az első állománypermetezés idején. Tamás Csaba területi képviselő és Kudranyik István fejlesztőmérnök a napraforgó fő károsítóit áttekintve előbb a kukoricabarkóról ejtett szót, amely a jelenlevő szakemberek némelyike szerint igen súlyos kárt okoz idén a napraforgóban; az ellene való hatásos védekezés sajnos maradéktalanul nem megoldott. Már korábban, fiatalabb állapotban, de még most is aktuális a levéltetvek károsítása; ellenük a Biscaya rovarölő szer ajánlott. Hangsúlyozták az állománybetegségeket előidőző kórokozó gombák elleni preventív védekezés fontosságát, ami az idei év rendkívül csapadékos májusi időjárása (a fertőzőanyag fokozott jelenléte) miatt a szokásosnál is jobban indokolt. Ez nemcsak a betegségek féken tartását szolgálja, de azért is előnyös, mert az egészségesen megőrzött levélfelület éréskor a vízleadás funkcióját is jobban teljesíti. Hivatkoztak olyan, külföldi kísérletekre, amelyekben virágzás előtt és virágzás után juttatták ki a gombaölő szereket (SDHI-gátlók + strobilurinok); kedvező hatásuk a termés mennyiségében és minőségében is mérhető volt. Az állománybetegségek ellen a Bayer a korábban is javasolt Sfera (trifloxistrobin + ciprokonazol) mellett új termékként a két hatóanyagot (fluopiram + protiokonazol) tartalmazó Propulse-ot ajánlja. Az ismert betegségeken kívül újabban a verticilliumos hervadás és a rizópuszos tányérrothadás előfordulása érdemel figyelmet. Hangsúlyozták, hogy a napraforgó növényvédelmében fő cél a betakaríthatóság biztonságának megőrzése.
Repce
Szalai Ferenc területi képviselő a repcefajtákat bemutató előadását a portfólió törzsét képező, a legnagyobb területen vetett DK Exception hibrid ismertetésével kezdte. A hibrid stabil szárral, kiváló Sclerotinia-toleranciával és Phoma-rezisztenciával rendelkezik, és az újabban előtérbe került kipergésgátlás is jellemzi. Hasonló jó gazdasági értékű, de az előzőtől eltérő habitusú, világosabb színű a Clearfield gyomirtási technológiára alkalmas DK Imaret CL. Ez egy alacsony hibrid, kiváló agronómiai tulajdonságokkal, jól alkalmazható a termelési biztonságra koncentráló és gyorsabb betakarítást igénylő technológiákban. Jó toleranciával rendelkezik a dohányfojtó szádorral szemben (Orobanche ramosa) is. Jó termőhelyekre, ill. intenzív technológiai körülmények közé javasolt a nagy termőképességű DK Expansion. A közeljövőben kerül hazai kipróbálásra a hasonló tulajdonságú DMH-440 jelű fajtajelölt, amely a tarlórépa sárgaság vírus (TuYV) ellen is rezisztens. Gyors és erőteljes kezdeti fejlődés jellemzi a DK Expressiont és a DK Impression CL néven ismert hibrideket.
A szakember szólt az ún. féltörpe hibridekről is, amelyek legnagyobb előnye a jó télállóság, továbbá, hogy az állományvédelmi munkák szántóföldi géppel is elvégezhetők bennük. A hazai kínálatban a DK Sequel lesz a képviselőjük. Kísérletekben szerepelnek, s hamarosan bevezetésre kerülnek a magas olajsavas alacsony linolsavas fajták is. Új tagja a palettának a DK Platinium, amely a TuYV vírus mellett gyökérgolyva elleni rezisztenciával is bír.
Ez évtől bevezetett újdonság az Acceleron Elite elnevezésű csávázási technológia, amely brand összetételében ugyan változó, de mindig a legjobb csávázószer komponenseket (gombaölő + rovarölő + növekedést serkentő anyag) fogja tartalmazni. A rovarölő csávázószer nélküli változatot az Acceleron Standard névvel különböztetik meg. Az Acceleron Elite eljárásban jelenleg használt inszekticid csávázószer a ciantraniliprol hatóanyagot tartalmazó Lumiposa (DuPont), gombaölő összetevője a tirám hatóanyag visszavonása miatt a közelmúltban engedélyezett Bayer termék, a Scenic Gold (fluopikolid + fluoxastrobin), továbbá a P300 nevű növekedésserkentő anyag. Ez utóbbi a gyökér növekedését, valamint a tápanyagfelvételt, ill. a foszfor feltáródását segíti, ami különösen a növekedés kezdetén fontos a növénynek.
Rátérve a repce növényvédelmi problémáira Perényi Marianna marketing referens a repce-fénybogár ismert inszekticid-rezisztenciájáról elmondta, hogy a tiakloprid hatóanyagú termékek (Biscaya, Proteus) még sikeresen használhatók e kártevő ellen. Hegyi Tamás fejlesztőmérnök hozzátette, hogy idén növelték a rezisztenciavizsgálatok számát és helyét. A hazai fénybogár populációknak kb. 80%-a rezisztens a piretroidokkal szemben (az 5 fokozatú skálán 4-es értéket mutat). Területi eloszlás alapján nem találtak különbségeket a rezisztencia mértékében, de azt figyelték meg, hogy a kisebb méretű táblákban (kevésbé intenzív technológiák?) még több esetben mutatható ki a piretroid-érzékenység, mint a nagytáblás termesztésben. Az is meglepő volt, hogy egymáshoz közel eső állományok (1 km-en belüliek) is igen eltérő eredményeket adtak a rezisztencia tekintetében.
Hivatkozott a neonikotinoid csávázószerek kivonása miatt – főként az állományvédelemben – megnövekedett technológiai nehézségekre is. A repceszár-ormányos elleni védekezést az nehezíti meg, hogy tavasszal, az imágók betelepedésének kezdetétől 5-6 nap áll rendelkezésre a sikeres beavatkozásra, míg a nagy repceormányos esetében ez csak 2-3 nap. A védekezés hatásosságát jelentősen befolyásolja tavaszi hőmérséklet alakulása is (ugyanis a neonikotinoid permetező szerek 20 °C alatt gyengébb hatásúak).
A repce gombás betegségeinek növekvő jelentőségére Fábiánné Zsigovits Annamária hívta fel a figyelmet. Ellenük a Bayer a Propulse (fluopiram + protiokonazol) fungicidet ajánlja a virágzás elején–közepén kijuttatva, célszerűen Biscaya (tiakloprid) rovarölő szerrel kombinációban. A továbbiakban bemutatta a kísérleti téren intenzív (regulátor, gombaölő, rovarölő és becőragasztó kezelések) és félintenzív (becőragasztás és/vagy regulátor nélküli) technológiával kezelt parcellákat, és értékelte a köztük adódó várható különbségeket.
Hegyi Tamás arra is rámutatott, hogy a triazol hatóanyag-csoport tagjai – az ismert fungicid hatásuk mellett – egyéb hatásaikban lényegesen különbözhetnek egymástól. Például a tebukonazol jelentős törpítő (regulátor) hatással bír, és ismeretes, hogy kombinációban alkalmazva fokozza a neonikotinoidok rovarölő hatását, de pl. a protiokonazol esetében ez nem áll fenn, ugyanakkor ez kiválóan véd a repce fómás betegsége ellen. Ezért ezekről a hatóanyagokról nem lenne szabad általános véleményt alkotni, értékelni kell egyedi tulajdonságaikat, „képességeiket” is.
Kalászosok
A kalászosok növényvédelmi technológiai megoldásait búzában és árpában beállított kísérleti parcellákon Csorba Csaba kultúrafelelős vezetésével mutatták be a munkatársak. A kezeléseket mindkét kultúrában Yunta Quattro vetőmagcsávázásra alapozva tervezték meg és hajtották végre (időközben, sajnos, e csávázószer engedélyét neonikotinoid tartalma miatt szántóföldi kultúrákban visszavonták). Az idei év szélsőséges időjárása miatt nehéz feladatot jelentett az állományvédekezések helyes időzítése – hangsúlyozta Pusztai Gábor területi képviselő, s sok esetben a háromszori kijuttatásra is szükség lehet. Az árpa kezeletlen kontroll parcelláján a növények pregnánsan mutatták a különféle gombás betegségek súlyos tüneteit. Mind az árpa, mind a búza parcellái jól szemléltették a költségtakarékos (egyszeri, korai védekezés) és a különféle fokozatú intenzív technológiák kontrollhoz viszonyított hatásosságát. Felhívta a figyelmet az Ascra Xpro fungicidre: a három hatóanyagot (2 SDHI + 1 triazol) tartalmazó új kalászos gombaölő szer valamennyi fontos gabonabetegség ellen javasolt, főként a zászlóslevél védelmére. Az Xpro formulációs technológia kivételes esőállóságot és zöldítő hatást, kiemelkedő hatástartamot és megnövelt stressztűrést biztosít.
Fogl Tamás fejlesztőmérnök azt hangsúlyozta, hogy az idei szezonban a fuzáriumveszély még nem múlt el a fejünk felől, mert a kalászkák kifehéredése – mint kezdeti tünet – már megjelent az állományokban. Részletesen is ismertette a Bayer búza állományvédelmére javasolt gombaölő szereit (Falcon pro, Zantara, Prosaro, Ascra Xpro), azok összetételét, technológiába illesztésük célszerű szempontjait. Kitért a triazol csoportba tartozó nagyszámú hatóanyag jelenlegi és a jövőben is zajló újraengedélyezési vizsgálatára, aminek nyomán várhatóan több termék is kiesik az eddigi technológiákból. Az új hatóanyagok fejlesztését ennek ismeretében folytatják.
Kukorica
A bemutató kukorica szekciójában Hámos András marketing menedzser visszatekintve az idei tavaszra úgy összegezte, a kukoricának és termelőjének mindenből kijutott ebben az évben: a porba vetéstől a szűnni nem akaró esőkig, mindezekkel együtt a vegyszeres gyomirtás tervezett időpontjában és módjában megnyilvánuló bizonytalanságig. Nehezen lehetett dönteni a helyes megoldásról, a preemergens, a korai vagy normál posztemergens kijuttatásokról. A májusi esők végül nem kis mértékben, sok esetben a főként preemergensen (de korai posztemergensen is) kijuttatható Adengo herbicid javára billentették a mérleget, de azok számára is van technológiai javaslat – tette hozzá megnyugtatólag –, akik esetleg későbbi posztkezelésekre kényszerültek az idén.
A kísérleti terület gyomflóra-összetételét Nagy Lajos herbológus fejlesztőmérnök foglalta össze. Mint mondta, a kezdetben hűvös tavaszi időjárás nyomán a tipikus kukorica gyomok mellett a gabonafélékben jellemző kétszikű gyomnövények (tyúkhúr, árvacsalán, szarkaláb stb.) is szép számban megjelentek. A beállított herbicidkezelések ismertetését Fekete Zoltán területi képviselő kezdte. A pre- vagy korai posztemergensen kijuttatandó Merlin flexx (izoxaflutol + széfener) az engedélyezés alatt álló Aspect T-vel (flufenacet + terbutilazin) kombinációban a gyomok szélesebb spektrumát irtja eredményesen. A kombináció 3 leveles kukoricában is hatásosan alkalmazható volt.
A preemergensen használható izoxaflutol + tienkarbazon-metil összetételű Adengo előnye a széles gyomirtó spektruma, továbbá, hogy az ismételt csapadék után megújuló hatóanyag-aktivitása révén tartós talajon keresztüli hatásra is képes. Ez ebben az évben a bemutató területen is érvényesült. Az alkalmazás idejét tekintve – a gyakorlat számára fontos előnyt jelentő – rugalmas kijuttatásra az Adengo esetében is van lehetőség: a termék az ellenálló évelő kétszikű gyomok miatt hozzáadott Dicopur Toppal (2,4-D + dikamba) kombinációban a kukorica 3 leveles fejlettségéig is kipermetezhető.
A posztemergens gyomirtási technológiai javaslatokat Ürmösi László területi képviselő foglalta össze. Mint mondta, a kukorica 5 leveles állapotától lehetséges gyomirtási megoldásokban meghatározó szerep jut a Capreno herbicidnek. A sikeres gyomirtás záloga ez esetben a két különböző hatásmódú hatóanyag, az elsősorban levélen keresztül felszívódó tembotrion (345 g/liter) és a levélen és talajon keresztül is ható tienkarbazon-metil (68 g/liter), ill. ezek relatíve magas koncentrációja. Ezen felül megtalálható benne a kukoricára kifejlesztett speciális széfener, az izoxadifén-etil, amely elősegíti a hatóanyagok lebomlását a kukoricában, azaz megakadályozza a kukorica károsodását. A kettős gyomirtó hatással bíró Capreno közvetlen hatása a leveleken keresztül érvényesül: a szisztemikus hatóanyagok a gyökér- és a hajtáscsúcs irányába haladva eljutnak a gyomnövény minden részébe, pusztulásuk a környezeti feltételektől is függően 5-10 nap után következik be. A talajon keresztüli közvetett hatása abban rejlik, hogy később kelő gyomok gyökerein keresztül is képes felszívódni.
Fontos tudni, hogy bár a kijuttatás után csak másfél-két hét múlva pusztulnak el a gyomok, de tápanyagfelvételük a permetezés után azonnal leáll, tehát a gyomkonkurenciát kikapcsoltuk.
Ha a területen nincs nehezen irtható vagy herbicidrezisztens évelő egyszikű gyomnövény, akkor jó eredménnyel használható a Monsoon OD + Dicopur Top kombináció. Nehezen irtható egyéves vagy évelő egyszikű gyomok ellen javasolta a Monsoon active 1,75-2,0 l/ha kezelést, de ez a termék a kukorica 3-6 leveles állapotában általános gyomirtási céllal is sikeresen használható. A posztemergensen kijuttatható kukorica herbicidek között legtovább, ill. legkésőbben (8 leveles fejlettségig) a Laudis (tembotrion + széfener) permetezhető ki, amely széles hatásspektrummal, kiemelkedő szelektivitással, gyors, látványos hatással és megbízható hatékonysággal jellemezhető.
Az immáron a Bayer portfóliójába tartozó DeKalb kukorica hibrideket Nagy Gábor területi képviselő mutatta be. Az érési sorrend szerint tartott fajtaismertetőjében kitért az egyes hibridek fő tulajdonságaira, jellemző környezeti és agrotechnikai igényeikre, s mindezek alapján a termesztésbe javasolható pozicionálásukra.
*
A szántóföldi kultúrák technológiai bemutatói után Kratancsik Elvira és Guttyán Erika engedélyezési szakértők a növényvédő szerek engedélyezési folyamatáról tartottak ismertetést. Szóltak az engedélyezés folyamatában elvégzendő biológiai hatásossági, környezetvédelmi, toxikológiai stb. vizsgálatokról, az egyre szigorodó előírásokról és a hatóanyag-visszavonásokról. A Bayer az eddigieknél is nagyobb figyelmet szentel az élő környezet tagjainak védelmét szolgáló vizsgálatoknak. A vizsgált állatcsoportokban a növényvédő szereknek a szárazföldi gerincesek (madarak és emlősök) mellett a vízi szervezetekre, a beporzó rovarokra, a hasznos ízeltlábúakra, talajlakó nem cél makro- és mikroszervezetekre gyakorolt hatását vizsgálják. Az ennek során született korlátozó vagy tiltó előírásokat a készítmények engedélyokirataiban jelentetik meg. A gyártó vállalatok – így a Bayer is – a fejlesztői munka mellett keresik azokat a megoldásokat, eszközöket (pl. deflektor a vetőgépeken vagy az easyFlow elnevezésű töltőrendszer), amelyek technológiába illesztésével segíthetik a hatóanyagok „életben tartását”, a szerek minél veszélytelenebb, megbízható használatát.