A hónap utolsó dekádjában tovább folytatódott a forró, nyári időjárás. A csapadékot hozó frontok elkerülték a Kárpát-medence térségét, csupán helyi záporokra, zivatarokra van esély. A jelenlegi időjárás a meleg, párás időt kedvelő károsítók számára kedvező.
A learatott kalászos gabonák és a repce tarlóinak erős gyomosodása továbbra is gondot okoz az ország minden tájegységében. A kizöldült tarlókon a nehezen irtható gyomnövényeken túlmenően a kártevők és betegségek zavartalan túlélési lehetőségei is fennállnak.
A tarlók károsító helyzete azonban korántsem olyan veszélyes, mint 2022-ben, mert a nedvességi viszonyok nemcsak a növényeknek, hanem a betegségek és kártevők szempontjából is kedvezőbben alakul.
A kizöldült tarlók ápolását viszont ennek ellenére sem lenne szabad elhanyagolni, mert a talajok regenerálódásához erre is szükség van, és a nehezen irtható gyomnövényeket most lehet jó hatékonysággal gyéríteni.
A korábbi csapadékos periódus miatt a kukorica és a napraforgó jól „tartja” magát. Csak kevés táblán figyelhető meg a gyors érés, jelenleg az érési folyamatok lassabban következnek be. A kukorica a tejesérés-viaszérés stádiumában van, tehát korai teljesérésre nem kell számítani.
A kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke rajzása továbbra is igen gyér, ennek ellenére néhány százalékos kártétel minden tájegységben előfordul. A gyapottok bagolylepke hernyók csővégén okozott rágásán korábban megtelepedett ugyan a fuzáriumos csőpenész, de a jelenlegi és várhatóan tovább tartó hőség gátolja a fertőzés erősödését.
A korábban történt jégverés nyomán sokfelé okoz kisebb-nagyobb tüneteket a golyvásüszög, ami a silókukorica előállító táblákon jelent veszélyt a szilázs minőségére, de a termés mennyiségében nem okoz kiesést.
A kukorica alsó, idősebb levélemeletein fokozatosan erősödik a takácsatka fertőzés. Árukukorica táblákon ez általában nem okoz veszélyhelyzetet, de vetőmag előállító területeken indokolt lehet a kártevő elleni célzott védekezés.
A napraforgó vetések nagy többsége biztató képet mutat. A tányérok fejlettek, a száraz periódus gátolja a termést veszélyeztető betegségek előfordulását. Nagyobb mértékű alternáriás és rozsdás levélfertőzöttség már nem befolyásolja a termés nagyságát. Várhatóan nagy területen kell deszikkálásra felkészülni a lassú száradás és a gyakori gyomosodás miatt.
A mezei pocok fertőzés egyre nagyobb területen okoz fejfájást a gazdáknak. A károsítás fő célpontja most a lucerna, de a legelőkön, árokpartokon is magas a fertőzés, időnként 100 m2-re vetítve 5-7 lakott járat is megfigyelhető, sőt kapás kultúrák szegélyeiben is előfordul károkozás. A potenciálisan veszélyeztetett területek fertőzöttségi viszonyaival feltétlenül érdemes tisztában lenni már most.
(Vezérkép: KWS Magyarország/Facebook)