Április második dekádjának végén egy Földközi tengeri eredetű csapadékfront megszüntette az éjszakai fagyokat. A felhőzet csapadékából szeszélyes eloszlásban több-kevesebb eső mindenhova jutott, de csak a talaj legfelső rétegében javult némileg a nedvesség ellátottság. A mérsékelt nappali hőmérséklet ellenére a talajok napi párologtatása eléri a 4-5 millimétert. A kalászos gabonák és az őszi káposztarepce kedvezően reagáltak a lehullott csapadékra, visszanyerték az ilyenkor jellemző eleven zöld állapotukat.
Az őszi árpa 1 nóduszos állapotban van, a búzán pedig kitapintható az első szárcsomó. A repce országszerte virágzik, de a csapadékhiány miatt a megszokotthoz képest alacsony és kevés a hajtáselágazás. Az utolsó fagyos éjszakák miatt sok szár meggörbült, megcsavarodott. A 3-4 hete elvetett tavaszi árpa és zab valamint a borsó, a hideg és száraz talaj miatt csak néhány leveles állapotban van. A hónap elején elvetett napraforgó nehezen, de csírázik.
Az előző időszakhoz képest a kalászos gabonák növényegészségügyi helyzete keveset változott. Őszi árpában a hálózatos levélfoltosság fertőzés tüneteivel találkozhatunk, de a megbetegedés mértéke továbbra is alacsonynak mondható. A búza szeptóriás levélfoltossága szintén alacsony, de mindkét kórokozó a lehullott csapadék és a felmelegedő hőmérséklet hatására rövid időn belül erőteljes szaporodásnak indulhat.
Amennyiben a fiatal leveleken a friss fertőzés nagysága eléri a 10 %-os szintet, indokolt lehet a védekezés a kórokozók ellen. Az engedélyezett készítmények széles hatásspektrumok következtében preventív módon megvédik a kalászos gabonákat a többi, most még jelentéktelen fertőzést okozó gombabetegségtől is (lisztharmat, rozsdafélék, HTR). A vetésfehérítő bogarak betelepedése, kártétele és peterakása továbbra is mérsékelt aktivitást mutat, a hőmérséklet változással együtt ingadozó. Napos időben aktívabbak, máskor pedig alig észlelhető.
Az őszi káposztarepce kártevői közül a szárormányosok egyedszáma és aktivitása a minimálisra csökkent, helyettük viszont a korábbiakhoz képest a fénybogarak a jellemzőek, virágzatonként most 2-10 bogár figyelhető meg. Ugyanakkor a fagyoktól jobban károsított táblákon, táblarészeken a fénybogár kártételéhez hasonló bimbóelrugás figyelhető meg, de az elhalt bimbókon nem látható a fénybogarak jellegzetes rágásnyoma. Kis létszámban megjelentek a becőormányosok és a becőszúnyogok is, bár most még kártételükre kicsi az esély.
A borsó vontatott, elhúzódó kelése miatt kísérjék figyelemmel a csipkézőbogarak károsítását, mert ebben a stádiumban a növények fokozottan érzékenyek a kártétel nagyságára.